Yatak Tahta Kurusu

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Yatak Tahta Kurusu belkide en zararlı böceklerden olup, tahta kurusu hakkında bilgi ve mücadelesi yeteri kadar istenen düzeyde değildir. Tahta kurusu ilaçlama hem zorlu bir süreçten geçmek, hemde tek seferde bu böceklerin yok edilmesine kesin çözüm sağlanma garantisi sunmaz. İşte bu nedenle tahta kuruları hakkında iyi bir ön araştırma yapmak kadar seçilecek tahta kurusu mücadele firması da büyük önem taşır. Bu yazımızda tahta kurusu mücadele şekilleri, en etkili tahta kurusu ilaçları, tahta kurularından kurtulmada nasıl bir yol izlenmeli onlara değineceğiz.

Ancak hemen belirtelim bireysel çabalar, amatör kişilerden ilaçlama yardımı almak filan bunlar boşa çabalamaktan öteye geçemez. Asalak bir haşere türü olan koyu kahverengi renkli bu haşereler insan kanı ve hayvanların kanını emerek beslenmektedir. Daha çok dış kaynaklı olmaları aslında göçmen kuşlar, ve diğer hayvanların bu böcekleri taşımada önemli konakçılar olduğuna işaret etmektedir. Çatı katlarında ve üst dairelerde sıkça görülmeleri zaten en önemli belirtilerden biridir.

Tahta kurularının latince adı Cimexlectularius L. olarak geçmektedir. Yatak böceği olan bu haşerenin dış görünüm olarak oval şekilde, yassı ve kahverengi bir renk yapısına sahiptir. Boy olarak ortalama 4 ya da 5 mm boyunda ilk bakışta elma çekirdeği şeklinde düz, kırmızımsı yapıdadır. Aç halde iken daha soluk ve açık renkte iken kan emerek beslendikten sonra renkleri daha kırmızı hale bürünmektedir. Ayrıca kan emen bir tahta kurusu daha şişkin olup aç haline oranla neredeyse iki katı büyüklüğe ulaşırlar.

Bu asalak kan emici böceklerin davranışları, beslenme alışkanlıkları pek çok haşereden farklı özelliktedir. Tahta kuruları sadece kanla beslendikleri için kuşlar ve insanlara yakın yaşamayı tercih ederler. Soğuk hava koşullarında, bir seneye kadar beslenmeden yaşayabildikleri tek sefer kan emdikten sonra uzun süre aç hayatta kaldıkları bilinmektedir. Gündüzleri ortalıkta dolaşan bir tahta kurusu haşeresi görmek çok zordur. Bunun sebebi karanlıkta aktif olup, geceleri beslenmek için dışarı çıkmalarıdır. Bu nedenle gündüz sizi ısıran böceğin ne olduğunu pek anlamazsınız.

Tahta Kuruları Nasıl Anlaşılır?

İnsanlar zaman, zaman kendilerini ısıran ama pek ne olduklarını bilmedikleri böceklerden şikayet ederler. Yatak böcekleri hakkında araştırma yapan insanlar ya pire, yada mayt gibi böceklerin insanı ısırdığına şahit olur. Ayrıca kuş bitleri de tıpkı bu böcekler gibi insanları ısırıp kaşındıran ve kan emen asalak parazitlerdir. Tahta kurularının ısırdığı zaman daha çok geceleri, evdeki insanlar uyudukları sırada yaşanmaktadır. Hem alışkanlıkları nedeni ile hemde beslenme güdüleri sayesinde gece karanlıkta daha faal olurlar.

En fazla rastlandıkları bölgeler ise döşek araları, çarşaflar, mobilya kenarları, süpürgeliklerin arkası, priz boşlukları ve resim çerçeveleri gibi eşyaların arkası ile yarıklarda ve çatlaklarda toplu olarak bulunurlar. Seyehat eden insanlar ile göçmen kuşlar bu böceklerin en iyi taşıyıcısı olarak dikkat çeker. Zaten dikkat edildiği zaman otel ve motellerde, pansiyon benzeri dinlenme tesislerinde daha çok sorunlara sebep olurlar. Buralara gelme aşamaları ise genellikle, ziyaretçilerin bavullarında ya da cüzdan, çanta gibi şahsi eşyalarında, kıyafetleri arasında olmaktadır.

Kişilerin kıyafetleri arasında ve değişen nevresimlerin arasında fark edilmedikleri için odadan odaya geçebilir otel odalarında tahta kurularının zamanla tüm otele yayılmasına sebep olurlar. Tahta kuruları nasıl ürer? dilerseniz kısaca bilgi verelim. Tahta kurularının dişi olanları, günde bir ile beş adet yumurta bırakmaktadır. Dişi tahta kurusu haşereleri tüm hayatları boyunca toplam 200 ile 500 arasında yumurta yumurtlama potansiyeline sahiplerdir. Normal oda sıcaklığında ve yeterince besin kaynağı olması durumunda, minimum 300 günden fazla bir süre hayatta kaldıkları bilinmektedir.

Otel yada evlerde yaşanan tahta kurusu istilasının belirtileri genellikle insanların ısırılmaları ile fark edilmektedir. Ancak tahta kurularının varlıklarına dair birçok belirti size yol gösterme açısından işinize yarayabilir. En önemli belirti hiç kuşkusuz tahta kurusu görülmesidir. Yetişkin tahta kurularının şekli ve büyüklüğü elma çekirdeği kadar ve görünümü onu anımsatır. İkinci belirti, kabuk derileridir. Yavru tahtakuruları büyüdükçe kabuklarını etrafa dökerler.

Tahta Kurusu Nedir Nerelerde Yaşar?

Tahta kuruları, beslendikten sonra derhal yuvalarına dönerek kuytu yerlerde gizlenmektedir. Bu böceklerin yuvaları yatak kenarları, baza başlığı, bazaların içi, alt kısmı, sunta bölgeler ve profil demir içleri gibi yatak etrafları olarak dikkat çeker. Ayrıca gardırop, elektrik prizi, perde kornişlerinin arası, süpürgelik arası, kapı dipleri, tabloların arkası ve çivi delikleri, duvar çatlakları ile eski duvar kağıdı arkası gibi bölgeler en yoğun tahta kurusu saklanma yerleridir.

Yatak haşereleri yuvalarında, gözenekli yüzeylerde siyahtan kahverengiye çalan, özellikte izler halinde dışkı, gözenekli olmayan yüzeylerde ise kahverengiden siyaha çalan dışkılarını bıraktıkları için bu kalıntılar en belirgin kanıtlardır. Geceleri beslenen bir haşere ısırıp hortumu deriye sokarken bir sıvı salgılar ve insanın acı duymasını engeller. İşi bitince hortumu çekip geri çekilir ve o bölgeyi terk eder. Deri üzerinde görülen ısırıklar da tahta kurularının varlığına önemli işarettir ancak bazen ısıran böcekler pire, kuş biti, yada toz akarı olabilmektedir. Ancak belirgin farklar olur.

Tahta kurusu hakkında bilinmesi gereken pis ve zararlı bir böcek olduğu, yetişkin tahta kurularının kanatlarının olmaması ve bu böceklerin yassı bir özellikte olmalarıdır. Tahtakurusu, kendisine büyük bir avantaj sağlayan, sırttan karına doğru yassı ve ince bir şekle sahip olduğu için kolay saklanma imkanına sahiptir. Kan emen bu yatak böceklerinin sadece fark edilmeleri zor olmayıp, aynı zamanda birbirlerine yakın ve toplu olarak dururlar.

Yoğun bulundukları ortamlarda kendilerine özgü, tuhaf, tatlı ama hoş olmayan bir kokuları vardır daha dışarıdan ilk girişte bu koku yoğun böcek şikayetlerinde kolayca anlaşılır. Tahtakurusu ısırması sonucunda deri üzerinde kırmızı kaşıntılı izler bırakabilir. bazı kişilerde aşırı kaşınma gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir, ancak ısırılan herkeste bu tür reaksiyonlar görülmez. Kimi insanların tahta kuruları tarafından ısırılmadığı ancak bazı kişilerin ise adeta vücudunu kevgire çevirdikleri görülür. Hassas yapılı insanla ve bebeklerde çok ciddi cilt hassasiyetlerine sebep olup insanları huzursuz etmektedirler.

Tahta Kurusu Neden Hoşlanmaz?

Hijyen tüm haşerelerde olduğu gibi tahta kurusu haşeresi içinde hiç hoşlanmadığı durumların başında gelmektedir. Ancak bu tahta kurularının temiz mekanlarda olmayacağı ve temiz evlerden kaçacağı anlamına gelmemelidir. Ayrıca tahta kurusu istilası temizlik ve bakımın yetersiz olması anlamına gelmez. Elbette bakımsız pis ve dağınık ortamlarda çok daha fazla üreme imkanı bulurlar. Buna karşın en temiz ortamlarda bile rahatça gelişip yerleşebilir erken önlem alınmadığı takdirde çok sayıda popülasyona sahip olabilirler.

Tahta Kurusu Neden Hoşlanmaz? tahta kurusu neyi sevmez? tahta kurusu ilacı nasıl olmalı? bu gibi sorular çok fazla sorulmakta insanlar yaşadıkları bu böceklerin ısırıklarından kurtulma arayışına girmektedir. Tahta kurusu istilası ile nasıl baş edilir? diyorsanız bu sanıldığı kadar kolay değildir. DDT türevi böcek öldürücüler, böceklere karşı savaşta geçen yüzyılın ikinci yarısında etkili olmuştur, fakat bu ilaçların insan sağlığına kalıcı hasarlar vermesi sonucu yasaklanması ile böcekler yeniden çoğalmaya başlamıştır.

Yataklar, için özel özel üretilen mühürlü kılıflarla kaplanarak tahta kurularının ısırması engellenebilir, aynı şekilde bu kılıflar temiz bir yatağı tahta kurusundan korumak için de işe yarar ancak bu tam olarak tahta kurularından kurtulacağınız anlamına gelmez. Tahta kurularının yerleşip, yumurtalarını bıraktıkları yerler genellikle dikiş oyukları ve kenar bantları olduğu için, özel bir ilaçlama yöntemi ile bu böceklerin imhası mümkün olabilir. Tahta kurusu neden olur? evde tahta kurusu nerelerde olur? merak edenlerin bu yazıda yaşadıkları şikayetlere ilişkin çözümü bulmasını amaçlıyoruz.

Tahta kurusu yavrusu ilk aşamada çok minik olup şeffaf ve beyaz renkli olur ilk bakışta fark edilmesi oldukça zordur. tahta kurusu yumurtaları da aynı şekilde beyaz ve oldukça şeffaftır. Çok küçük boyutlu oldukları için çok zor fark edilirler. Tahta kuruları, ilk çağlardan beri dünyanın her tarafında değişik çeşitleri bulunuyor olmasına rağmen önlenmesi kısmen mümkün olmuştur. Tahta kurusu gözle görülür mü? merak edenler yatak etrafını incelerse görebilmektedir.

Yatak Tahta Kuruları Nasıl Yok Edilir?

Bazı türler kuşları ve yarasaları tercih etse de mecbur kaldıklarında insanlardan beslenmekten hiç çekinmezler. Kuş yuvalarında yaşayabildikleri için kuş yuvalarının bulunduğu evlerde ve özellikle çatılarda tahta kurularının neden olduğu şikayetler oldukça yaygındır. Tahta kuruları, seyahat yapan insanlar tarafından bavullar, giysiler, yataklar ve mobilyalar aracılığıyla taşındıkları için dünya genelinde hemen her ülkede insanların yaşam ve konaklama alanlarına musallat olmuşlardır.

Tahtakurularından nasıl kurtuluruz? diyorsanız aslında bu haşereler, ofislerden dükkanlara, otellerden, spor salonlarına ve diğer sayılamayacak pek çok mekanda insanların huzurunu kaçırmaktadır. Bavul, kişisel eşyalarınız hatta sizin üstünüzde elbisenin yaka kısımlarında bile saklanabilirler. Seyehat için yada misafirliğe giderken sizinle beraber gittiğiniz eve, apartman dairesine, villaya gidebilir hiç fark edilmeden o mekanlara sızabilirler. Tahta kuruları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan bu böceklere karşı doğru mücadele yaptırmak oldukça zordur.

Kapalı alana yerleşen ve evi istila eden tahta kuruları deneyimli bir ilaçlama firmasının yardımı olmadan asla ortamdan arındırılamaz. Tahtakurularıyla mücadele etmek bireysel yollar ile neredeyse imkansızdır. Tahtakurusu istilasının temiz ortam yada kirli ortam nedeni ile olması çokta önemli değildir. Asıl olan bu böceklerin en temiz ve lüks ortamlardan en köhne mekanlara kadar her yerde karşımıza çıkıyor olmasıdır. Yatak Tahta Kurusu Neden Olur? tahta kurusu nasıl öldürülür? diyorsanız mutlaka profesyonel bir tahta kurusu ilaçlama hizmeti almanız şarttır.

Aksi takdirde defalarca ilaçlama yaptırmak zorunda kalıp bir sonuç alamaz ve ciddi bir maddi kayıp yaşarsınız. Atasoy tahta kurusu ilaçlama olarak insan sağlığını tehdit eden tüm haşereler gibi tahta kurularının yok edilmesi içinde birinci sınıf profesyonel ilaçlar kullanarak en etkili çözümleri sunmaya çalışıyoruz. Sizde bu zararlı böceklerden kurtulmak istiyorsanız mutlaka etkili bir ilaçlama yaptırmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız. Aksi takdirde hayatınızı kabusa çevireceklerdir.

Tahta Kurusu Nasıl Önlenir?

Tahta kurusu böceği kan emerek beslenen son derece zararlı bir haşere türüdür. Böcek ilaçlama kapsamında ev ilaçlama ve işyeri ilaçlama için çok fazla talep edilen tahta kurusu ilaçlama yöntemi sıradan basit yöntem ve ucuz böcek ilaçları ile asla yapılamaz. Bu yazımızda tahta kurusu böceği hakkında kısa bir bilgi verip, tahta kurusu böceği nedir? Evde tahta kurusu olduğu nasıl anlaşılır? Tahta kurusu nereden gelir sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

Parazit bir kan emici asalak olan pireler ile benzer sıkıntılara sebep olan kahverengi tahta kurusu oval ve ince bir böcektir. Tahtakurusu böceği dış görünüm olarak, 4 ya da 5 mm boyunda olup bir elma çekirdeği büyüklüğünde düz, kırmızımsı, kahverengi renkli ve oval şekilli yatak bölgelerine yuvalanan bir zararlıdır. Aç şekilde daha zayıf ve açık renkli olan tahta kuruları kan emdikten sonra daha kırmızı olur ve daha şişkin bir vücut yapısını kazanırlar. Saklanma bölgeleri daha çok insanların yatak odaları ve sürekli konakladıkları salon gibi ortamlar olarak dikkat çeker.

Tahta kurusunun beslenme alışkanlığı etçil yada otçul olmayıp genelde kanla beslenir. Pek çok böcek türünden farklı bir özelliğe sahip olması onun soğuk hava koşullarında, bir seneye kadar beslenmeden yaşayabilmesine olanak sağlamaktadır. Geceleri, evdeki insanlar uyudukları sırada, daha faal olurlar. Yatak Tahta Kurusu Böceği en fazla döşek araları, yatak dikiş bölgeleri, çarşaflar, mobilya, süpürgeliklerin arkası, priz boşlukları, resim çerçeveleri, perdelerin korniş bölgeleri başta olmak üzere evin duvarındaki yarıklarda ve çatlaklarda bulunurlar.

Tahta kurusu böceği insandan insana geçtiği gibi bir bölgeden çok daha uzak bir yere ziyaretçilerin bavullarında, çanta, kıyafet gibi şahsi eşyalarında özellikle otel ve pansiyonlarda sıkça karşılaşılan zararlı türüdür. Otellerde insanlar vasıtası ile odadan odaya geçebildikleri için otel odalarında tahta kurularına oldukça fazla rastlanır. Yabancı ziyaretçilerin yoğun olarak konakladıkları otellerde tahta kurusu ile mücadele çok daha fazla yapılmakta ve periyodik olarak tahta kurularına karşı ilaçlama yapılmaktadır.

Tahta Kuruları Nasıl Ürer?

Dişi tahta kuruları, bir günde bir ile beş adet yumurta bırakma potansiyeline sahiplerdir. Bir tahta kurusu böceği tüm hayatı boyunca toplamda 200 ile 500 yumurta yapma kapasitesine sahip olabilmektedir. Yaşam süresi olarak normal oda sıcaklığında ve yeterince besin kaynağı bulduğu sürece, 300 günden fazla bir süre yaşadıkları bilinmektedir. Tahtakurusu istilasının belirtileri değişik şekilde insanların karşısına çıkabilmektedir. Kimi zaman insanları ısırarak, yatak ve çarşaflarda kan lekesi bırakarak olduğu gibi çok yoğun tahta kurusu istilası yaşanan mekanlarda kötü bir kokuya neden olurlar.

Tahtakurularının varlığına dair ilk belirti yatak ve çarşaflarda kan lekesi görülmesidir. Yetişkin tahtakurularının ikinci belirtisi, kabuk ve derileridir. Yatak ve nevresimler de yavru tahta kuruları büyüdükçe kabuklarını buralara dökerler. Yataklarda kabukların bulunması tahtakurularının varlığının bir işareti olarak önemli bir belirtidir. Başlangıç aşamasında çok fazla fark edilmeyen tahta kurusu haşereleri ilerleyen günlerde çok daha kolay bulunabilir hale gelmektedir.

Tahta kuruları, beslendikten sonra dinlenip saklanmak için yuvalarına hızlıca geri dönerler. Sığındıkları yuvalarında, bu böcekleri bulmanın bazı ip uçları mevcuttur. Yatak ve bazalarda gözenekli yüzeylerde siyahtan kahverengiye çalan dışkı ve atıklarını bulmak mümkündür. Gözenekli olmayan yüzeylerde ise kahverengiden siyaha doğru dışkılarını bırakan bu haşerelerin varlığını anlamak mümkündür. Ayrıca gece yattıktan sonra yatakta ısırılan insanlar sabah uyandıkları zaman deri üzerinde gördükleri ısırıklar sayesinde yatak böceği ısırması belirtisini anlamaktadır.

Deri üzerinde kırmızı şeritler halinde belirtiler bırakırlar. Ancak pire ve toz akarlarında da buna benzer belirtiler oluştuğu belirtilere göre hareket etmek gerekir. Tahta kurusu böceği ısırdığı zaman daha iri ve kaşınması acı verecek özellikte olur. Pire ısırığı şiddetli kaşıntı ve çok sayıda ısırıkla anlaşılır. Toz akarı ısırması nokta şeklinde ve bölgesel olarak ortaya çıkar. Yatakta ısıran böcek görmek pire ve tahta kurusu için mümkün iken toz akarı ve miteler de bu çokta mümkün olmaz.

Tahta Kurusu Böcekleri Hakkında

Tahta kuruları, Cimicidae familyasına ait küçük yapılı böceklerdir. Daha çok eceleri ortaya çıkan kanatsız ve uçamayan haşereler olup gündüzleri kuytu alanlara gizlenerek saklanırlar. Tahta kurusu böcekleri insan kanı ve diğer sıcak kanlı hayvanlardan kan emerek beslenirler. Tahta kurularının şekilleri ovaldir ve yetişkin olduklarında boyları 4 ile 5 mm. arasında görülebilmektedir. Yatak Tahta Kurusu Haşeresinin Renkleri kahverengimsi, kızılla koyu kırmızı arasında değişir.

Kan emdikleri zaman çok daha iri ve kan rengine bürünürler. Yetişkin tahta kurusunun kanatları yoktur ve uçma kabiliyetleri bulunmaz. Tahta kuruları, kendilerine büyük bir avantaj sağlayan, sırttan karına doğru yassı ve ince bir şekle sahip olmaları nedeni ile hem çok kolay gizlenir, hede çok rahat beslenme imkanı bulurlar. Tahta kurularının saklanma bölgeleri genellikle süpürgelik arkası, yer çatlakları, halı altları ya da gevşemiş duvar kağıdı arkası gibi kolay gizlenme imkanı buldukları kısımlar olarak dikkat çeker. İnsanlar tarafından kolay fark edilmeyecek kısımlara gizlenip saklanırlar.

Sadece fark edilmeleri zor olmakla kalmayan bu kan emici böcekler saklanma bölgelerinde topluca birbirlerine yakın olarak dururlar. Bir mekanda yoğun olarak tahta kurusu böceği varlığı varsa kendilerine özgü, tuhaf, tatlı ama hoş olmayan bir koku yaydıkları hemen fark edilir. Baza kenarları ve çevredeki mobilyalarda, yatak dikiş kısımlarında, baza başlığı, ve duvarla birleştiği kısımlarda bulunacak dışkı izleri tahtakurusu istilasının belirtisi olarak bu böceklerin saklanma alanlarına işaret eder.

Yatak ve baza etrafında oluşan bu böceklerin çoğalması ile tahta kurusu ısırıkları, deri üzerinde kırmızı kaşıntılı izler bırakıp insanları ciddi anlamda rahatsız ederler. Ciltte aşırı kızarma ve şişlik hatta aşırı kaşınma gibi alerjik reaksiyonlara yol açarak cilt problemlerine yol açarlar. Bazı insanlar tahta kurusu ısırığına daha duyarlı olduğu için ısırılan herkeste bu tür reaksiyonlar aynı ölçüde görülmez. Bazı insanlar çok çabuk etkilenmesine karşın evdeki kimi bireyler aynı yatakta yatsa da ısırılmadığı için insanlar arasında şaşkınlığa neden olurlar. Kısaca her insanı ısırmaya bilir.

Tahta Kurusundan Nasıl Kurtulunur?

Tahta kuruları, ilk çağlardan beri dünyanın her tarafında görülen ve insanlara kimi zaman ciddi sorunlar yaşatan özellikleri ile bilinir. Yatak Tahta Kurusu insanların bulunduğu ortamlara kolaylıkla uyum sağlar ve kısa zaman içinde giderek yayılır. Bazı  türler ise kuşları ve yarasaları tercih etmesine karşın aç kaldıklarında insanlardan beslenme yoluna giderler. Kuş yuvalarının bulunduğu evlerde ve özellikle çatılarda sıkça görülmeleri kuş yuvalarında yaşama özelliklerinin olmasından kaynaklanır.

Yatak böcekleri, seyahat yapan insanlar tarafından bavullar, giysiler, yataklar ve mobilyalar aracılığıyla taşındıkları için dünya genelinde oldukça yaygındırlar. Yatak böceği ile mücadele ofislerden, otellere, okullardan hastanelere, dükkanlardan, spor salonlarına kadar çok değişik mekanlarda insanlara musallat olmaktadır. Bavulunuzda, kişisel eşyalarınızda hatta sizin üstünüzde saklanabilirler ve sizinle beraber gittiğiniz eve çok kolay bir şekilde taşınarak hiç böcek şikayeti olmayan evlerde bile tahta kurusu böcekleri görülmeye başlar.

Tahta kurusu böceğinden nasıl kurtulunur? diyorsanız hemen profesyonel bir tahta kurusu ilaçlama firması ile irtibata geçilmesi gerekir. Bilindiği gibi tahta kurusu böcekleri çok hızlı ürer ve insanların kanını emerek hem sağlık sorunları yaşatır, hemde hastalık mikrobu yayılmasına sebep olurlar. Astek ilaçlama ekibi tahta kuruları ile mücadele için daima en etkili tahta kurusu ilaçlarını kullanarak çoğu ilaçlama firmasının defalarca ilaçlama ile yok edemediği bu böcekleri büyük oranda tek seferde önlemeyi bilmektedir.

Tahta kurusu böceği için kullanılacak böcek ilaçları yakıcı etkili ve son derece profesyonel içerikli ilaçlardan olmak zorundadır. Kokusuz haşere ilaçları ve etkisiz ilaçlar ile tahta kurusu böceklerinden kurtulmak asla mümkün değildir. Ev yada iş yerinizde tahta kurusu istilası yaşıyorsanız bizimle iletişime geçerek profesyonel tahta kurusu ilaçlama yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır. Yatak Tahta Kurusu İle Mücadele profesyonel ekipler ve özel böcek ilaçları kullanılarak bilinçli bir şekilde yapılmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.