Sıvı Böcek İlaçlama

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Sıvı Böcek İlaçlama ile dumanlı böcek ilaçlama, haşere ilaçlama yapılacak alanın özelliğine göre değişir. Örneğin apartman ilaçlamasında dumanlı böcek ilaçlaması yapmak çok zor ve eğitimsiz elemanlarca verilmesi durumunda zehirlenmelere neden olur. Böceklerin yok edilmesi için kullanılan ilaçlama şekilleri sıvı, jel ve sisleme yöntemler ile yapılmaktadır. Jel böcek ilaçlama hamam böceği, kalorifer böceği, karafatma böceği, gümüş böceği ve karıncalar üzerinde etkili olur.

Sıvı Böcek İlaçlama ise kullanılan ilacın özelliğine göre açık alanlarda ve kapalı mekanlarda değişkenlik gösterir. Sıvı ilaçlama ile yapılan kokulu yöntem daha geniş haşere öldürücü özelliğe sahiptir. Ancak sıvı kokusuz böcek ilaçlama belirli haşereler için kullanılırken daha zor ölen böcekleri öldürmede etkisiz kalır. Dumanlı ilaçlama ise kapalı alanlarda gerekli tüm tedbirler alındıktan sonra yapılırsa çok daha etkili ve tüm böcek çeşitleri üzerinde etkili olacaktır.

Her haşere, böcek ve kemirgenin biyolojik yapısı farklılık arz eder. Bu nedenle haşere ilaçlama servisleri, böceklerden kurtulmak en doğru ilaçlama şeklini seçmeli ve birinci sınıf haşere ilaçları ile ev ve iş yeri ilaçlama hizmeti vermelidir. Kertenkele, mayt, mite, toz akarı, beyaz nem böceği, tahta kurusu, ağaç kurdu, pire ve akrep gibi zararlı haşereler zor ölen yapıda oldukları için çok daha kaliteli böcek ilaçları ve yöntemleri kullanılarak ilaçlanmalıdır.

Açık alanlarda en uygun ve en etkili ilaçlar sıvı olan kokulu böcek ilaçları olup uzun süre koruma etkisi gösterir. Böcek ilaçlama için kullanılan ilaçlar kokulu ve kokusuz böcek ilaçlama kimyasalları olarak iki farklı özelliğe sahiptir. İki ilaçlama yönteminde alınan sonuçlar farklılık gösterir. Aralarındaki fark alanların durumlarına göre olabileceği gibi böceklerin direncine göre oldukça farklı olmaktadır.

En Etkili Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır?

Açık alanlar ile kapalı mekanlarda uygulanan böcek ilaçlama türleri içerdiği aktif maddeye göre sonuç verir. İlaçlama firmaları tarafından yapılan kokusuz ilaçlama daha çok gıdaların fazla olduğu alanlar için en kolay uygulanan ilaçlama şeklidir. Gıda depoları, market, kiler ve yemek üretim tesisleri gibi yerlerde gıdaların çıkartılması ya da saklanması oldukça zor olacağı için buralarda böcek çeşidine özel jel ilaçlama yada sıvı böcek ilaçlama kokusuz olarak yapılmalıdır.

Bunun dışında hastane, otel, restoran, benzeri yerlerde, 7/24 hizmet veren sürekli olarak açık işletmelerde kokusuz böcek ilaçlama kolaylıkla uygulanabilir. Ancak böcek çeşidi burada belirleyici etkenlerden biri olarak dikkat çeker. Kokusuz sıvı ilaçlama sadece alanların yüzeylerine püskürtme şeklinde uygulanması ve kokusuz olmasından dolayı insanların ilaçlama sırasında alanı terk etmelerine neden olmadan rahatça yapılır.

Böceklerden kurtulmak için kokulu böcek ilaçlama ve kokusuz sıvı böcek ilaçları, ilaçlama firmaları tarafından mekanın durumuna göre belirlenir. Kapalı mekanlarda kokulu sıvı böcek ilaçlama kokusuz yöntemle aynı olarak uygulanırken sisleme yöntem ise, her alana buharlama olarak temas edecek şekilde ilaç zerreleri mekana dağılarak tüm alanı kaplayacak şekilde belirli bir süre havada asılı kalarak ani öldürücü etki ortaya koymaktadır. Dumanlı sıvı böcek ilaçlama öncesinde, ilaçların insanlara temas etmemesi için alınması gereken bazı önlemler vardır.

Kolaylıkla yiyeceklere sızabileceği için, bu gıdaların ağızları kapatılarak gerekli önlemlerin alınması şarttır. Aynı şekilde bu Sıvı Böcek İlaçlaması gerçekleştirilen alanda varsa çocuk oyuncakları poşetlenerek kaldırılmalıdır. Herhangi bir evcil hayvan, ilaçlama sırasında asla alanla tutulmamalıdır. Eğer akvaryumlar varsa ve taşınamayacak büyüklükte ise, fişleri çıkarılarak, üstlerine ıslak havlu ile örtülmeli yada poşet geçirilerek koli bantı ile etrafı hava geçirmeyecek şekilde bantlanmalıdır. Apartmandaki Hamam Böcekleri Nasıl Yok Edilir? yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.