Pirelerin Zararları

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Yaz dönemlerinde en fazla şikayet sebebi olan Pirelerin Zararları sadece bulunduğu ortamla sınırlı olmayıp insanlar ve hayvanlar için rahatsızlık nedenidir. Çeşitli sebepler ile hiç pire  sorunu olmayan mekanlara bile taşınarak kolayca diğer insanlar üzerinde ciddi psikolojik sıkıntılara sebep olur. İlaçlama yapılmadan kesinlikle pire çeşitleri önlenemezler. Hayvan pirelerinin zararları özellikle evlerde ve bahçelerde karşımıza çıkıp daire içlerine bulaştıkları zaman çok ciddi rahatsızlık kaynağı haline gelmektedirler.

Pire, zıplayarak hareket eden, beslenmesini canlılardan kan emerek sağlayan parazittir. İnsan piresi, kedi piresi, köpek piresi, kuş piresi, fare piresi, tavuk piresi(kümes hayvanlarında bulunan pire)gibi pire çeşitleri mevcuttur. Üzerinde bulunduğu hayvandan kan emen hayvan piresinin zararları insanlara hastalık bulaştırma potansiyelinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Yumurtlayarak çok hızlı ve çok sayıda üreyen pire, kan emdiği sürece günde 16-18 yumurta bırakarak çoğalır.

Pire Yumurtası Nasıldır?

Pirenin yumurtası çok sert yapıdadır ve dağınık şekilde özellikle pis yerlere pire tarafından bırakılır. Pire ilaçlama da pireye etki eden ilaçlar kabuğundan dolayı pire yumurtasına etki etmeyebilir. Bu nedenle yumurtadan çıkan pireler için ikinci bir ilaçlama yaptırılması pire probleminin ortadan tamamen kalkması ve pirelerin zararlarının tam olarak yapılan ilaçlama sonrasında insanlar için yeniden sıkıntı kaynağı olmaması için ikinci defa ilaçlama hizmeti alınması çok daha doğru olacaktır.

Pire yumurtaları boyut olarak son derece küçük olduğu için kolay fark edilemez. Karabiber boyutunda ve sert özellikli olan pire yumurtası beyaz ve şeffaf bir görünümdedir. Pire yumurtasının açılması için belli bir sıcaklığa ihtiyaç vardır. Ortam yeterli sıcaklığa ulaştığı zaman pire yumurtasından yavru pireler çıkarak hızla gelişir ve ortama yayılırlar. Pirelerin yetişkinlerinden daha zor ölenler hiç kuşkusuz pire larvası ve evdeki pire yumurtalarıdır. Yoğun pire şikayetlerinde ikinci bir ilaçlama gerekebilir.

Hayvan Piresinin Zararları

Evcil hayvanlarda ve kümes hayvanlarında bulunan pireler, insanlara geçerek kan emmeye başlar. Ciltte ısırıklar sonrası küçük kabarmalar ile kızarıklıklar ortaya çıkarken ciddi manada kaşınma baş gösterdiği için psikolojik olarak sürekli kaşınma hissi uyandırır. Pire zararlısı oldukça huzursuzluk verici bir böcek türü olup daha ismi anıldığı zaman bile pek çok insanın sanki pire tarafından ısırılıyormuş gibi kaşınmaya başladığı çok sık karşılaştığımız sorunlardan biridir.

İnsandan kan emen hayvan piresi, deride şiddetli kaşıntı, kızarıklığa yol açar ve tahrişe neden olur. Kaşıntının şiddetine göre açık yaralar oluşabilir. Hayvan piresi kan yolu ile hayvandan almış olduğu mikrobu yine kan yolu ile insana taşıyarak zarar verir. Kan yolu ile humma, tifüs, veba, dizanteri, alerjik hastalıklar, cilt hastalıkları gibi bulaşıcı hastalık mikroplarını taşıyan hayvan piresi, insan sağlığını tehlikeye atar. Hayvan piresi sadece insana değil, hayvandan hayvana geçerek, diğer hayvanları da hastalık taşıyıcısı durumuna sokar.

Hayvan Pireleri İle Mücadele

Kedi ve köpek piresi ile mücadele de veteriner hekimlerden yardım alıp hayvanlarınızın pireden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Hayvan pirelerinin zararlarından korunmak için, hayvanların bulunduğu ortamlarında İlaçlama şirketleri tarafından pirelere karşı ilaçlama yapılması gerekir. Ortamda yoğun olarak bulunan küçük yapılı zararlı pirelerin imha edilip özellikle bebekler ve küçük çocukların ciddi zarar görmelerinin önüne kalıcı olarak geçilmelidir. Hayvan piresi ile mücadele bilinçli olarak yapılmalıdır.

Konut ve yaşam alanlarınızda meydana gelen pire şikayetlerinin ortadan kaldırılması için bizi arayarak gerekli bilgi ve ilaçlama şekillerini öğrenip bize böcek ilaçlama talebinizi iletebilirsiniz. Pire zararlısı son derece dirençli yapısı ile oldukça fazla sıkıntı kaynağı olur. Kokusuz pire ilacı kullanmak çok fazla tavsiye olunmadığı için pirelerin yok edilmesi için özel pire ilaçları kullanmak gerekir. Bazı haşereler ile mücadele çok daha etkin ve kaliteli olarak yapılması zorunlu bir ilaçlama türüdür. Bahçeşehir İlaçlama Firması yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.