Pire Ve Özellikleri

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Pire evcil hayvanlar ve sokak hayvanları ile bulaşabilen bir kan emici asalak haşeredir. Pire Ve Özellikleri kısaca şöyledir. Pirenin Latince Adı, Siphonaptera olup kanatsız böcekler içinde sıçrayan böcekler olarak sınıflandırılır. Görünüşü erginlerinde 2,5 mm boyunda küçük ve kanatsız yumurtlayarak çoğalan bir haşeredir. Pirelerin vücudu küçük iğnelerle kaplıdır ve ağızları kan emebilmek için çok keskindir. Genel davranışı, beslenmesi ve özellikleri oldukça ilginçtir. Ergin pireler, kurbanlarından kan emen insanı ısırınca cildinde kabarma ve kaşınmaya sebep olur.

Pire Larvaları ise, özellikle sindirilmemiş kan içeren ergin pirelerin dışkılarının da içinde olduğu organik artıklardan beslenmektedir. Pireler üremek için Pire yumurtasını, konakçı üzerinde değil yere, halıların arasına, kilimlere, yatak örtülerinin içine ve döşemelere pireler yumurtalarını bırakır. Ayrıca yerdeki çatlaklarda kuluçka evresini geçirirler ve çoğu çeşidi iki gün içinde yumurtadan çıkmaktadır. Pire İstilasının Belirtileri çeşitli şekilde kendini gösterir. Gerek apartmanlarda gerek daire içlerinde pirelerin aktif yoğunlukta olduğuna dair önemli birçok belirti vardır.

Evde Pireler Nasıl Anlaşılır?

En belirgin işaret ise evinizde beslediğiniz küçük sevimli dostlarınız olan evcil hayvanların sürekli kendilerini kaşımaları ve yalamaları olarak görülmektedir. Evcil hayvanlardaki bu tür davranışlar, ergin pirelerin hayvandaki varlığına işaret eder. Pirenin evcil hayvanın kanıyla beslenmesi sonucu evcil hayvanlara verdikleri rahatsızlıktan dolayı sürekli kendini kaşıma ve yalama eğilimi gösterirler. Evcil hayvanların bu tür davranış sergilemesi size açık bir işarettir. Evcil hayvanın sahibi ya da veterinerin, evcil hayvanı ve de kürkünü dikkatli bir şekilde incelemek gerekir.

Pire şikayetinin hayvanda görülmesi sonucu evde pire bulaşması olacağı için insanlar üzerinde de kaşındırıcı ısırık izleri yaşanmaya başlaması muhtemel bir durumdur. Pire Nasıl Anlaşılır? Pire bulaşması sadece evcil hayvan beslenen evlerde yaşanmaz. Örneğin apartman bahçesinde, otoparklarda, bina içinde kedi ve köpek dolaşması ve yavrulaması sonucu pire bulaşması yaşanabilir. Pire ısırığı oldukça rahatsız edici olup, insanlarda deri tahrişi ve hastalık bulaşması riskine yol açar bu durumda bir doktora başvurulmalıdır.

Pirelerin Yapısı

Parazit haşereler ısırır ancak sizi ısıran sadece pire haşeresi olmayabilir. Çünkü pireler dışında cildi tahriş eden mite, mayt, toz akarı, tahta kurusu, uyuz böceği gibi başka böcek türleri veya bunlardan kaynaklanan hastalıklar olabilir. Ayrıca Pire Pisliği ve ergin pirelerin dışkıları, pirelerin faal olduğunun önemli bir göstergesidir. Dışkısı, görünüm olarak iri öğütülmüş karabiber tanelerine benzer ve görüldüğü yerler konakçı evcil hayvanın yaşadığı odada hayvan yatağı ve kumları, halı, kilim ve diğer evcil hayvanın dolaştığı yattığı bölgeler olabilir.

Buralarda hem pire dışkısı, hem de pire larvaları yoğun olarak bulunduğu için sürekli temizlik gerekir. Pireler Hakkında bilmeniz gereken, harici parazitler olup ergin pireler konakçılarının derileri üzerinde tutunurken ve kan emerken görülebilirler. Ergin olanların ortalama büyüklük bakımından 2,5 mm uzunluğundadır. Pirenin vücudu parlak ve renk olarak kırmızımsı kahverengi renge sahiptir. Hayvan piresinin hayvanların kürklerinde rahat hareket etmesini sağlayacak sıkıştırılmış mikroskobik tüylerle vücudu kaplıdır.

Pireler Hangi Canlıları Konakçı Olarak Kullanır?

Pirelerin kanatları olmasa da uzun mesafelere sıçrayabilmesi pirenin zıplama şampiyonu bir haşere olmasına sebeptir. Pire zararlısının üç çift uzun bacakları bulunmaktadır. Kedi Piresi, Türkiye’de en sık görülen pire cinsi olarak bilinse de köpek, insan ve fare pireleri de gerek apartmanlarda gerek bahçe ve daire içlerinde görülür. Pire çeşitleri, genellikle köpekler, kediler, tavşanlar, sincaplar, sıçanlar, fareler, kümes hayvanları gibi tüylü evcil ya da yırtıcı hayvanlardan kan emme yolu ile beslenirler daha çok hayvanların vücudunda yaşar.

Konakçısının kanını emerek zayıf düşürürler. Pire Nasıl Arındırılır? Pire Nasıl Çoğalır Pireden Nasıl Kurtulunur? İnsanlar, pireler için pekte tercih edilen beslenme kaynakları değillerdir. İnsan vücudunda ısırıp kan emmesi sadece insanlardan beslenerek bir pire nüfusunun hayatta kalabilmesi kesinlikle mümkün değildir. Dişi olanlar, yumurtalarını konakçının yüzey tüylerine ya da derisine bırakırlar. Ancak bu yumurtalar burada sürekli kalamayacağı için konakçıdan yere düşüp halılara, yatak örtülerine ve mobilyalara Pire yumurtası bırakılmış olur.

Pireler Nasıl Erişkin Hale Gelir?

Yaklaşık olarak 12 gün içerisinde bu yumurtalardan larvalar çıkacaktır. Pire Larvaları, genelde ışığı tercih etmezler ve çatlaklarda, yarıklarda buldukları organik maddelerden beslenerek hayatta kalırlar. Ortalama 18 günde larvalar, etraflarına küçük koza yapı örerek pupa evresine geçişlerini tamamlar. Bu aşamanın sonunda 2 hafta bitiminde ergin pireler oluşur ve yiyecek kaynakları aramaya koyulurlar. Pire Türleri, evcil hayvanlar ile çiftlik hayvanları gibi diğer hayvanların bulundukları bölgelerde büyük popülasyonlar halinde görülmektedir.

Pire varlığını ortadan kaldırmak için genellikle başta pire ilaçlaması olmak üzere birçok yöntem bir arada kullanılır. Pireler tarafından ısırılmış evcil hayvanlar durmadan kendilerini kaşıdığı için kontrol edilerek evde pire yayılmasına fırsat verilmemelidir. Bu haşereler insan kanı emerek te beslenirler. Buna bağlı olarak pire ısırığı alan bazı insanların Isıran haşerelere karşı alerjileri olabilir. Pireler, tifo ve tülaremi gibi hastalıkları insandan insana taşıma riski barındırır. Pirelerden Kurtulma Ve Pireyle Mücadele için erken teşhis ve profesyonel destek şarttır.

Pirelerden Kurtulma Yolları

Sadece evcil hayvanın üzerindeki pirelerle mücadele ya da bireysel tedbirler ile evinizi pirelerden temizlemek yeterli olmayacaktır. Pire ile mücadelenin en etkin yolu hem kimyasal hem de fiziksel yöntemlerin birlikte yapılmasıdır. Pirelerin erken tespit edilmesi, evinizin ve evcil hayvanınızın daha kolay pirelerden arındırılmasını sağlar. Kedi ve köpeği veteriner kontrolünde pireden arındırırken, evi bu zararlılara karşı ilaçlatmak en etkili mücadele tarzıdır. Pire önleyici çabalar elbette başlangıçta son derece faydalıdır.

Ancak pirelerin üremeye başlaması ve yumurta bırakma aşamasından sonra pire kaçırıcı doğal yöntemler işe yaramaz. Pireler Ve Özellikleri iyi analiz edilerek uygulanacak ilaç ve yöntemler çok iyi seçilmelidir. Pire ilaçlama son derece zor ve zahmetli bir iştir. Ucuz ilaçlar ile pireleri yok etmek asla mümkün değildir. Atlas Türk Böcek İlaçlama ekibimiz pireler ile mücadele konusunda oldukça deneyimlidir. Pire ilaçlama ve tahta kurusu gibi böcekler için en iyi ilaçlama şekillerini kullanmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.