Kitap Biti

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Kitap Biti yumuşak vücutlu böcekler olarak dikkat çeker. Kitap biti ilaçlama değişik usuller ile yapılabilir. Kitap bitlerinin uzunlukları nadiren 6 mm’yi geçer. Uzun, ipe benzeyen antenleri çok segmentlidir, 12-50 segmentten oluşur. Bu böceklerin renkleri türlerine göre değişiklik göstermektedir. Açık kahverengi (Liposcelis bostrychophilus), sarımsı kahverengi (Liposcelis entomophilus), açık sarı ya da beyaz (Trogium pulsatorium), koyu kahverengi ya da siyah (Lepinotus patruelis) renkli olabilirler.

Kitap bitlerin de türlerin sıcaklık gereksinimleri de farklıdır. Lepinotus patruelis genellikle depo gibi soğuk yerlerde bulunurken Liposcelis bostrychophilus daha sıcak ortamları tercih eder. Bu böcekler çiğ ya da işlenmiş gıdaları istila eder. Çok geniş bir alana yayılmışlardır. Depolanmış gıda, plaster, deri, ahşap ve kitaplar dahil olmak üzere pek çok bitki ve hayvan kaynaklı materyali istila ederler. Pek çok tür kozmopolitandır, köken ülkeleri bilinmemektedir.

Kitap Bitleri Nerelerde Görülür?

Liposcelis bostrychophilus türünün Afrika kökenli olduğu düşünülmektedir. Tüm türler, Avustralya genelinde çok yaygındır. Pek çok tür dış alanlarda ve hayvan yuvaları, ağaç gövdelerindeki çatlaklar, ağaç kabuklarının altı ve yaprakların üstü gibi daha doğal yerlerde sıkça yuvalanırlar. Bu türler zararlı canlı olarak değerlendirilir. Çok geniş bir alana yayılmışlardır ve depolarda, gıda üretim tesislerinde, tahıl ambarlarında, müzelerde, evlerde ve perakende alanlarında sıklıkla görülmektedirler.

Buralarda depolanmış gıda, plaster, deri, ahşap ve hatta kitaplar dahil olmak üzere pek çok bitki ve hayvan kaynaklı materyali istila ederler. Küçük çaplı istilalar zararlı canlı sorunundan ziyade rahatsız edici bir durum olarak görülür. Ancak büyük çaplı istilalar kitaplarda ve ambalaj malzemelerinde önemli ölçüde zarara neden olabilir, yiyecekleri bozabilir. Bu böcekler saklanmak için materyallerde delik açarak bu materyalleri aşındırırlar. Evlerde ise rutubetli bölgeler ve kağıt malzemelerde sıkça görülür.

Kitap Bitleri Nerede Yaşar?

Kitap Biti Çeşitleri gerçek manada bir bit olmamakla birlikte odun bitleri adıyla tanınan bir böcek takımının en tanınmış üyesidir. Bu takım yumuşak gövdeli, uzun duyargalı, ağız parçaları çiğnemeye uyarlanmış, çoğu 5 milimetreden küçük bini aşkın türü kapsar. Kitap bitleri kanatsız odun bitlerindendir. Genellikle bina içlerinde, tozlu raflarda dolaşan bu çok hareketli böcek, eski kitaplara ve kâğıtlara büyük zarar verebilir.

Ayrıca, depolanmış tahıllarda da bulunur. Bazen erkeklerinin başlarıyla çıkardıkları tıkırtı sesleri, saat böceğinin çıkardığı seslerle karıştırılır. Kitap bitlerinin ağaç kabuklarının altında yaşayan kanatlı akrabaları mantar, yosunlar ve çeşitli bitkisel maddelerle beslenir. Öbürleri ise taşların altında veya bitki döküntüleri arasında yaşar. Kanatlı türleri dinlenirken genellikle gövdelerinin üstünde çatı biçiminde eğik tuttukları iki çift zarsı kanadı vardır.

Kitap Bitinin Zararları

Yıllarca biriktirilen ve son derece değerli kütüphane içindeki kitapların en büyük düşmanı olan kitap bitlerinin bilinen birçok türü yaşam sürmektedir. Sıkça rastlanan Kitap Biti türüne bilim dünyasında “Lipocelis” adı verilmiş. Bilinen yaklaşık 126 alt türü vardır ve dünyanın her yerinde bulunmaktadır. Kitap Biti Neden Olur? sorusunun elbette en bilinen cevabı toz ve rutubet olarak açıklanabilir. Düzenli olarak temizlenmeyen raflarda beliren kitap biti, eski ve değerli kitaplarınıza büyük zararlar verebilir.

Kitap Biti nemli, sessiz yerleri seven çekingen bir böcek türüdür ve düzenli bakım yapılmayan ambarlara, kütüphanelere ve odalara koloni kurarlar. Duvar kağıtlarının ve mobilyaların altına, rafların derinliklerine saklanır ve ortamın uygun olduğunu düşündükleri zaman beslenmeye başlarlar. Menüleri oldukça geniştir; mobilyalar, kitaplar, tahıllar, bitkiler kısaca bulabildikleri çoğu bitkisel besini tüketirler. Daire içlerinde çok zor fark edilmeleri hızlıca çoğalmalarında başlıca nedendir.

Kitap Biti Nasıl Fark Edilir?

Kitap bitleri, çoğunlukla grimsi tonlarıyla dikkat çeker ve uzun antenlere sahip olur. 1 mm boyutunda olabilecekleri gibi, 5 mm uzunluğunda da olabilirler; küçüklükleri sebebiyle fark edilmeleri zordur. Çoğunluğu kanatsızdır ya da işlevsel olmayan küçük kanatlara sahiptir. Parçalayıcı ağızları sayesinde bulabildikleri her türlü bitkisel besini yerler. Şayet kitaplarınızda delikler fark ediyorsanız bir kitap biti istilasıyla karşı karşıya olabilirsiniz.

Kitap Bitinin Yaşam Alanı, rutubetli ve sıcak ortamları seven kitap bitleri, mümkün olduğunca az kullanılan ve bol besin bulunan mekanları tercih ederler. Bu mekanlardan bitler nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, öncelikle ortamı rutubetten arındırmalısınız. Her ne kadar yiyecek depolanan alanlarda rutubet kontrolü zor olsa da, düzgün tasarlanmış bir havalandırma sistemiyle bu problem çözülebilir.

Kitap Bitlerinin Yaşam Süresi

Kitap Bitinin Yaşam Döngüsü Dişiler, çoğunlukla yaz mevsiminde yumurtlarlar ve her bir dişi 60’a yakın yumurta üretebilir. Bit yumurtaları ortalama 21 günde yeni bit nimflerini meydana getirirler. Ortalama kitap biti ömrü 110 gündür. Bir kütüphanede bit nasıl oluşur sorusunu merak ediyorsanız, cevabı odaya girip çıkan kişilerde ya da eşyalarda arayın. Bitler çoğunlukla bir yere taşınarak gelirler.

Örneğin kitaplığınıza yeni eklediğiniz kitapların içinde bit yumurtaları olabilir. Bulundukları ortamın nemlilik derecesi % 60 seviyesinde ise çok hızlı çoğalırlar; % 14’e kadar olan seviyelere kadar üremeye devam edebilirler. Bitlerden kurtulmanın kesin çözümü ortamın rutubet derecesini en alt seviyelerde tutmaktır. Kitap Bitleriyle Mücadele Yöntemleri Kitap bitlerine karşı en etkili çözüm, önceden söylediğimiz gibi ortamın rutubet seviyesini minimuma indirmektir.

Kitap Bitleri Nasıl Önlenir?

Bunu gerçekleştirebilmeniz için ortamda su sızıntılarını olmamalı, havalandırma sistemi düzgün tasarlanmış olmalı ve gider boruları hiçbir zaman tıkanık kalmamalıdır. Ayrıca bitten kurtulma yollarına başka alternatifleri de vardır. Giriş yollarını kapatın. Bitler, bir taşıyıcı kullanabilecekleri gibi, ortama etrafta bulunan yarık ve çatlaklardan da ulaşabilirler. Bitlere karşı savunma oluşturmak istediğiniz alandaki tüm çatlakları ve yarıkları kapatın.

Yiyecekleri Açıkta Bırakmayın Açıkta bırakılan yiyecek stokları, bitler için bir davetiye gibidir. Kilerlerinizde yiyeceklerinizi açık bırakmak en büyük yanlışınız olacağı için mutlaka mümkün olduğunca kapalı kaplarda yiyeceklerinizi saklayın. Tozları Temizleyin Duvar köşelerinde ve pencere kenarlarında zamanla oluşan tozları düzenli olarak temizlemezseniz kitap bitlerinin oluşmasına oldukça kolaylık sağlamış olursunuz.

Kitap Bitleri İle Mücadele

Bitler bu tozlu alanlarla yaşamayı çok severler. Kitap Bitleri Nasıl Yok Edilir? kitap biti ilaçlama yöntemi nasıl olmalı? diyorsanız sisleme yöntem ve ani öldürücü ilaçlar bu bitlerin en kısa sürede yok edilmesini sağlar. Sıvı yöntemle yapılacak ilaçlama kütüphane için oldukça fazla hasar verme riski taşıdığı için bu yöntemden kaçınmak daha akıllıca bir seçim olacaktır. Astek ilaçlama olarak Kitap Biti İle Mücadele için kalıcı çözüm sunan yöntem kullanarak en kısa sürede kitap bitlerini yok etmek için ilaçlama servisi vermekteyiz.

Kitap bitleri şeffaf minik yapılı böcekler olarak dikkat çeker. Pek çok insan kitap biti ile toz böceğini karıştırır. Görünüm olarak benzer özellikler sergilemesi elbette toz akarları ile karıştırılmasının en önemli nedenidir. Aslında köken olarak aynı olmalarına karşın farklı yapıda olması bu böcekleri mayt ve mitelerden ayırır. Kitap biti İlaçlama yaptırmadan önce bu zararlıların çok kolay gizlendiğini bilmeniz gerekir. Buda çok daha zor kontrol altına alınmalarına yol açmaktadır. Kuş Piresi İlaçlama yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.