Keneler Hakkında

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Keneler Hakkında son zamanlarda en fazla ölümlü ısırmalara sebep olan kan emici asalak bir haşeredir. Kene ilaçlama bu yönü ile çok büyük önem taşır ve en etkili kene ilacı ile ilaçlama yapılması gerekir. Kene, kan emerek beslendiği için hemen her türlü hayvan ve canlı üzerinde ve tüm yabani ve evcil hayvanların (inek, koyun, köpek, kemiriciler, yerde beslenen kuşlar) üzerinde karşımıza çıkabilirler. Evcil hayvanlar ve yaban hayatı süren hayvanların konakladığı zeminlerden insana geçebilir.

Bu zararlı ayrıca, çalılık ve yeşil, yüksek otlu alanlarda, meralarda, hayvan barınakları, kuş girip çıkan çatılar gibi bölgelerde bulunur. Asalak bu haşere beslenmek için doğrudan insanlara bulaşarak parazit bir asalak türü olduğu için kanlarını emerler. Bu nedenle Keneler ve zehirli kene türleri daha çok kırsal bölgelerde ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde kene sokması görülmekle tedbirsiz davranılması durumunda ciddi ölümcül risklere neden olabilmektedir. Kentsel alanlardaki uygun ortamlarda da -ısırılma vakaları yaşanabilir.

Kene ilacı Zehirli Kenelerin Yok Edilmesi için çok büyük önem taşır. Bu nedenle bu tür haşere görülen mekanlarda en etkili kene ilaçları ile zararlı mücadelesi vermek gerekir. Virüs Bulaşmış Keneler, kan emişini tamamladıktan sonra ayrılırken insan organına bir sıvı salgılarlar. Kene virüsü genellikle bu sıvı ile bulaştırır ve kene ısırması sonrasında hatalı çıkarma ve geç kalınması ciddi risk içerir. Zehirli bu haşere kanını emdiği ve virüsü bulaştırdığı tüm canlıları hasta eder. Ancak hastalık genellikle hayvanlarda insanlara oranla çok daha hafif ve bulgusuz seyreder.

Bu nedenle daha az görülmekle birlikte hasta hayvanların salgıları ve kanları aracılığıyla da hastalık besici ve hayvan işleri ile meşgul olan insanlara bulaşabilir. Kene özellikle vücudun diz,kulak arkası,koltuk altı, ve kasık bölgesi gibi nemli bölgeleri çok sever. Dünyayı kasıp kavuran kuş gribi paniğinin ardından başlayan bu zararlılar insanların kabusu olmuştur. Ölenlerin sayısının her geçen gün artmasıyla insanları ciddi derecede paniğe sevk etmekte görülen tüm kenelerin zehirli olduğu endişesine yol açabilmektedir.

Kenelerin Zararları Ve Kene Salgını

Keneler sadece ölümlere sebep olan Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığı olarak bilinen tehlikeli virüsü bulaştırmaz. Keneler KKKA, Rock dağları benekli ateşi, Lyme hastalığı, Erlikiyoz,Tavşan ateşi, Babesiyoz, Kolorado kene ateşi, Dönek ateşi, Kayalık dağlar benekli ateşi gibi hastalıkları taşır ve çeşitli sebepler ile insanlara ve hayvanlara bulaştırırlar. Şehirde yaşayan insanlar bir dönem Kırım-Kongo virüsü ile popüler olan kenelerden ölümcül hastalık bulaşacağı düşüncesine sahip değillerdi.

Kene kırsal bölgelerde yaşayanlar için çok uzun zamandır hayvanlarda görülmesine karşın ölümler yaşanana kadar oldukça sıradandır. Özellikle ilkbaharda yaygın olarak rastlanan asalak haşereler çimlerde, ağaçlarda, çalı ve yapraklarda yaşarlar. Kene türleri maalesef bir kan emici olarak hayvanları ve insanları çok seven yapıları ile fark edilmeden vücuda tutunurlar. Kamp, gezi, yürüyüş ve pikniklerde keneler ile karşılaşmak muhtemel sorun olarak karşılaşılabilir. Doğada gördüğünüz hayvanlarla yakın temas halinde size kene geçebilir.

Kene ısırığı çoğu bu zararlıların pek çok çeşitleri için zararsızdır. Kenenin kendisi zehirli değildir. Küçük bir ısırık izi dışında bir belirtisi olmaz. Zararlı dediğimiz keneler daha önce ısırdığı hayvanlardaki virüsleri taşıdıkları için zararlı hale gelirler. Keneler nadiren ciddi rahatsızlıklara ve ölüme sebep olur. Kene nedir? Kan emici bir örümceğimsiler kategorisindedir. Toplu iğne ucu büyüklüğünden, bezelye büyüklüğüne kadar çeşitleri olan 8 bacaklı bir kan emici asalak haşere türüdür. Köken olarak örümcekler ile akrabadır.

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında doğa aktivitelerinin ardından kene ısırması şikayetleri yaşanmaktadır. Doğada hayvanlar ile çok fazla haşır neşir olmak kene bulaşmasına davetiye çıkarabilir. Tehlikeli haşereleri fark etmek için açık renkli kıyafetleri tercih etmek insana kene bulaşmasını ısırmadan fark etmek için önemlidir. Koyu renkli olduğu için açık renk kıyafetler görünmesini kolaylaştırır. Çimenlerde çıplak ayakla gezmek kısa elbise giymek ve çalılık alanlarda dolaşmak olası kene bulaşmasına neden olur. Sıcak suda duş almak ve elbiseleri yıkamak kenelerin ölmesine neden olacaktır.

Kene İlaçları İle Isırıktan Korunmak?

Keneler derinize yapışır, kafasını derinizden içeri sokar ve deriye yapışarak kan emerler. İşi bitince vücuttan hemen ayrılır. Kene türleri genelde vücut üzerindeki nemli ve sıcak bölgeleri tercih ederler. Saçlarınızda, koltuk altınızda saklanırlar, bu nedenle vücuttaki uzun kılları kesmek faydalıdır. Vücuda yapışan kene insanı tek noktandan ısırır. Vücudunuz üzerinde yakın bölgede birden fazla ısırık varsa bu kene değil, örümcek ısırığı olma ihtimali yüksektir. Kene ısırığı belirtileri nelerdir? kene ısırığı nasıl anlaşılır? sorularının cevabı aslında oldukça önemlidir.

Öncelikle kene sizi ısırdığında size kenetleneceği için ilk belirti bu olacaktır. Pek çok kene çeşidinin bir zararları yoktur. Kırsal alanda yaşayan bu parazitler insanı yılda 10-50 defa keneye maruz bırakabilmektedir. Zehirli kene nasıl anlaşılır? haşere sokmasının belirtileri arasında en tehlikeli olanı kuşkusuz zehirli kenelerdir. Keneye alerjiniz varsa biraz sıkıntılı bir süreç yaşamanız zararsız kenede bile görülebilir.

Kenenin ısırdığı yerde acı, yanma, döküntü, şişlik olabilir. Nefes almada zorluk yaşatabilir. Bazı türler ise hastalık taşıyabilirler. Isırık durumunda kenedeki virüslü bakteri insana geçebilir. Bu durumda rahatsızlık belirtilerinin kendini göstermesi genelde 3 -7 gün arasında görülür. Bu belirtiler şu şekilde olabilir. Isırık bölgesinden döküntü, Boyun tutulması, Baş ağrısı, Mide bulantısı, Güçsüzlük, Kas ve eklem ağrısı, Ateş ve titreme, Lenflerde şişme görülebilir.

Bu belirtiler yada bazıları oluşursa hiç vakit kaybetmeden doktora görünmek hayati risk yaşamamanız için çok önemlidir. Mikrobun çeşidine göre farklı ilaç ve tedaviler önerebilir. Zehirsiz parazit ısırması nasıl olur? zehirsiz olup olmadığı nasıl anlaşılır? gibi soruların bir uzman işi olduğu iyi bilinmeli kene sokmasında hemen bir sağlık kurumuna gidilmelidir. Ayrıca kene görülen mekanlar, kokulu kene ilacı ve kokusuz böcek ilaçları kullanılarak kapsamlı bir biçimde kenelere karşı ilaçlamadan geçirilmelidir.

Kene Isırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kene ısırığı tedavisi kenenin deriden çıkarılması ile başlar. Kene çıkarma işlemi bir uzmanın yardımı ile yada bu konusunda bilinçli birince yapılmalıdır. Deriden çok kolay ayrılmayan kenenin dikkatli çıkarılması çok mühimdir. Yanlış bir hareket yapıp kafasının içeride kalması yada virüslü kanı geri bırakması oldukça tehlikeli sonuçlara neden olur. Kendiniz yapmak zorunda kalırsanız nazikçe tutarak deriden dik açı ile dışarı doğru çekmek gerekir. keneyi çıkarmak için sağa, sola büküp, çevirmeye çalışmayın.

Çıkardıktan sonra bölgeyi alkol, kolonya, sabun vs. ile dikkatlice temizleyin. İlk yardım çantanızda kene pensi ve pamuk tentürdiyot benzeri yardımcı ürünlerin bulunması iyi olur. Keneyi çıkardıktan sonra hemen atmayın. Zehirli tür olma riskine karşı saklamanız iyi olur. Bu aşamadan sonra 2 – 4 günlük süreçte belirtileri oluşacak mı diye takip etmeniz gerekir. Zararlı asalak parazit ısırma sonrası tedavisi çok bilinçli şekilde yapılmalıdır. Aksi halde telafisi mümkün olmayacak zararlara sebep olabilir.

Yanlış yöntemlerle zehirli haşereyi çıkarmak ölümle sonuçlanan hastalıklar doğurur. Kene ilaçlama profesyonellik gerektirir, kullanılan kene ilaçları özenli seçilmeli ve kapalı mekanlarda kullanılacak kene ilacı ani öldürücü özellikte olmalıdır. Böcek ilaçlama yöntemleri çeşitlidir. Her ilaçlama kenelerden kaynaklanan sorunu çözmeyeceği gibi kullanılan kene ilacı evcil hayvanlarında ölümüne yol açabilir. Bu nedenle kene mücadelesi bilinçli olarak profesyonel bir şekilde yapılmalıdır.

Zehirli Kenelerin önceden tespiti yaşanılacak kene sokmasını önleme açısından büyük önem taşır. Keneler, yabani yada evcil hayvanların üzerindeki doğal parazitlerdir. Keneler oval şekilli, bej-kahverengi renkli, küçük, 6-8 bacaklı uçamayan ve sıçrayamayan hayvanlardır. Keneler Hakkında bilmeniz gereken yumurta yöntemiyle çoğalırlar. Kırım Kongo Ateşi insanlara başlıca vektör olan Hyalomma cinsi kenelerle bulaşır. Zehirli böcek ilaçlama özel kene ilacı kullanılarak profesyonel bir şekilde yapılmak zorundadır. Karafatma Böceği yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.