Kalorifer Böcekleri Ve Mücadelesi

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Kalorifer Böcekleri Ve Mücadelesi çokça araştırılır. Sarı böcek olarak bilinen bir hamam böceği çeşididir. İlaçlama taleplerinde en fazla şikayetlere sebep olan kalorifer böcekleri ve Alman hamam böceği özellikle mutfaklarda çok fazla görülür. Kalorifer böceği, hamam böcekleri içinden bir böcek türüdür. Evdeki kalorifer böceğinden nasıl kurtulurum? evin mutfağını sarı böcekler sardı ne yaptıysam kurtulamadım diyenlerin sayısı hiçte az değildir. Alman Hamam Böcekleri ve kalorifer böcekleri aslında aynı böcek çeşididir.

Bu yazımızda kalorifer böceği ne yer? Kalorifer Böcekleri Nerede Yaşar? kalorifer böceklerinin zararları ve bu istilacı böcekler hakkında merak edilenlere kapsamlı olarak açıklama yaparak sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Kalorifer böceği ilacı ve hamam böceği ilaçları piyasada en fazla talep gören böcek ilaçları arasında yer alır. Bunun sebebi bu böceklerin istilacı böcek olmaları ve böcek ilaçlarına çok çabuk direnç kazanan bağışıklık özellikleri olmasıdır. Kalorifer böceği çok fazla yumurta bırakan ve hızla evin her tarafına yuvalanan oldukça zararlı ve pis böcektir.

Kalorifer Böceklerinin Zararları insanlara hastalık bulaştırma potansiyellerinin bulunması ile kendini gösterir. İnsanları ısırmaz ve zehirli böcek çeşidi değillerdir. Ancak insanların gıdaları arasında dolaşıp buralara dışkı ve salyalarını bulaştırır, vücutlarına yapışan pis yerden taşıdıkları mikrop ve bakterileri gıdalara bulaştırarak gıda zehirlenmesine sebep olurlar. Kalorifer böceği ilacı olarak çeşitli haşere ilaçları kullanılmaktadır. Bunlardan en fazla bilinen ve çok uzun süredir kullanılan sıvı kalorifer böceği ilaçları zaman içinde evrilerek kokusuz ve sentetik yapılı ilaçlar üretilmiştir.

Eskiden beri kullanılan kokulu böcek ilaçları içinde bazı yasak ilaçlar yasaklanmış ve kullanımı sona ermiştir. Kokulu kalorifer böceği ilacı deyince çoğu kişinin aklına zirai ilaçlar gelmektedir. Bu son derece tehlikeli ve bireysel mücadelede yanlışta olsa kullananların olması tehlikenin varlığını gösterir. Kokulu böcek ilaçları, halk sağlığı ilaçlarının bir araya getirilip farklı bileşenler ile az kokulu ve sürekli kalıcı kötü koku bırakmayan değişik aktif maddeli ilaçların birleştirilmesinden ortaya çıkar.

Yeni Nesil Kalorifer Böceği İlaçları Nelerdir?

Kalorifer böceği ile mücadele için kalorifer böceklerinin yapısını iyi bilmek gerekir. Alman hamam böceği, yani kalorifer böcekleri hamam böceği ailesine mensuptur. Yeni nesil böcek ilaçları jel böcek yemi olarak bilinen kokusuz ve sıvı olmayan özel ambalajlı kaliteli kalorifer böceği ve hamam böceği ilaçlarıdır. Kalorifer böceği yumurtlama yolu ile üreyen istilacı yapıda hastalık mikrobu bulaştıran bir böcektir. Kalorifer böceği zarı içerisinde 35 yada 40 adet yumurtanın olduğu paketler dişi kalorifer böceği tarafından sırtında taşınır.

Her seferde 200 kadar böcek yumurtası bırakan kalorifer böceğinin, yavruları 18 gün tamamlanınca yumurtadan çıkarak Yavru Kalorifer Böcekleri böcek kolonisine dahil olurlar. Kalorifer böceği çok sıcak ve nemli ortamları tercih ettiği için ismi de kalorifer böceği olarak anılmıştır. Kalorifer böceğinin yuvalanmak için en sevdiği bölgeler, lavabo kenarları, banyo, mutfak ve dolapları, su borusu, bina ortak kullanım bölgeleri ve kapı çerçevesi gibi yerlerdir. Çok çabuk üreme potansiyeline sahip kalorifer böceği sıvı, kokulu ilaçlar ve püskürtme yöntemi ile ulv ilaçlama tekniği kullanılarak yapılır.

Kalorifer böceği ilaçlama jel böcek ilaçları, kokusuz ilaçlar ve kokulu haşere ilaçları kullanılarak yapılabilir. Yeni nesil böcek ilacı olarak bilinen jel ilaçlama, ve kokusuz ilaçlama için kullanılan ilaçlar kalorifer böceğine karşı oldukça geniş alanlarda kullanılır. En sağlıklı uygulama jel kalorifer böceği ilaçlaması olup, hiç bir ön hazırlık ve daireden çıkmanıza gerek bırakmaz. Böcek ilaçlama kesinlikle uzman kişiler ve bilinçli yöntemler kullanılarak yapılmalıdır. Bu böcekler özellikle dip bölgeleri mesken tutarlar.

Mutfak dolapları, kapı kenarları, parke araları, duvar çatlakları, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve diğer küçük elektrikli ev aletlerinin içleri ve motor bölümleri bu böcekler için ideal yuvalardır. Kalorifer Böcekleri Ve Mücadelesi oldukça mühimdir. Yediğimiz ve yemediğimiz her şeyi yiyebilen son derece tembel ve sadece beslenmek için ortaya çıkan zararlı böcek türleridir. Kalorifer böceği her türlü pislik ve mikrobu bir yerden başka bir mekana taşıması nedeni ile insan sağlığına ciddi zararlar verir. Eve bir defa girdiler mi hemen önlem alınmadığı takdirde sökülüp atılmaları son derece zor ve zahmetli uygulamalara yol açarlar.

Kalorifer Böcekleri ve Yapıları Hakkında

Bir kalorifer böceğinin yaşam süresi normal şartlarda 10 yada 15 ay civarında olup bazı böcekler dış etkenlerden dolayı bu süreyi tamamlamadan ölür. Diş kalorifer böcekleri çiftleşme zamanı gelince feromon ismi verilen özel bir koku salgılayarak erkek kalorifer böceğini kendisine davet eder. Kalorifer böceklerinin pek çoğu tropikal iklimlerde yaşar. Bu böcek – 32 derece soğuk karşısında ancak ölür. Bir kalorifer böceği bir gecede 10 katlı bir binayı gezebilir, buda koca bir binaya yayılan böceklerin sadece bir bölgede değil binanın çoğu bölgesinde görülmesini sağlar.

Ortalama olarak 4.5 km yol katetmeleri bir günde ne kadar yeri dolaştıklarına gösterge olarak yeter. Alman hamam böceğinin kafasındaki 1 çift anten nem ve yiyecek tespit edebilmesine olanak sağlama görevini üstlenir. Kalorifer böceği kafasında bulunan bu antenleri yere dokundurarak yön ve yiyecek belirlemede aktif olarak kullanır. Dünyadaki en büyük kalorifer böceği Güney Amerika’da yaşam sürer ve boyunun büyüklüğü 15 cm yi bulur. İki kanat arası genişliği 30 cm dir.

Kalorifer Böcekleri ayağında bulunan pençeler sayesinde dik duvarlara bile kolayca tırmanabilir. Kalorifer böceğinin iskeleti vücudunun dışında bulunmaktadır. Kalorifer böceğinin kan rengi beyazdır. Ergin olan erkek 1.5 mm, ergin olan dişi kalorifer böceği hamile ise 4.5 mm boşluğa kolayca sığabilir. Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin 1 saat sonra kabuğu, asıl rengini alır. Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin göz kısmı siyah olur. Bir kalorifer böceği açlığa ortalama 1 ay direnebilir, ancak susuzluğa 1 hafta dayanır.

Kafası kopmuş olan kalorifer böceği 1 hafta sonunda susuzluğa dayanamadığı için ölür. Halk arasında kalorifer böceğine hamam böceği, kakalak ve alman hamam böceği ismi verilmektedir. Alman Hamam Böcekleri pis olan mikrop taşıyıcı birçok bulaşıcı ve salgın hastalık mikrobunu da üzerinde taşıdığı için sağlığımızın düşmanlarıdır. Bir kalorifer böceğinin 6 tane bacağı vardır. Bir kalorifer böceği 40 dakika nefesini tutabilir. Hamam böceği ve kalorifer böcekleri oldukça ilginç özelliklere sahip olan böcek türleridir.

Kalorifer Böceğinden Bulaşan Hastalıklar

Dünya üzerinde hamam böceği türü 5000 civarındadır. Kalorifer böceğinin ataları olan hamam böcekleri ve türevlerinin dünyaya 350 milyon yıl önce yerleştiği belirtilmektedir. Kalorifer Böceklerinin Sebep Olduğu Hastalıklar Pnomoni, hepatit, mantar hastalıkları, astım, alerjik reaksiyon, dizanteri, gıda zehirlenmesi gibi ciddi risklerdir. İnsanı ısırmayan ve sokmayan kalorifer böceği laboratuvar hayvanı olarak ideal böceklerdir. Atık su boruları ve sızıntılardan ev ve iş yerlerine kolayca girerek kısa zaman içinde çoğalmaya başlarlar.

Bu sızıntılar önlenmediği takdirde sürekli böcek girişi yaşanacağı için yaptırılan kalorifer böceği ilaçlama daha kısa süreli çözüm sağlar. Alışveriş yaptığımız poşetler ile yumurta kolileri içinde farkında olunmadan taşınabilir. Kalorifer böceği ev ve iş yerlerimize kısaca insan olan, olmayan her alana alışveriş yolu ile kanalizasyon borularındaki sızıntı ile göç yoluyla, aldığımız eşyalar vasıtası ile daha pek çok dış etken sayesinde kolayca gelebilir.

Kalorifer Böceği Nerelerde Yaşar?

Kalorifer böceklerinin yaşadığı bölgeler nem,ısı ve karanlık ortamlardır. Bodrum, çatı, depo sığınak, binaların su saatlerinin kenarları olup, evlerde ise mutfak, banyo atık su borusu etrafları, kapı kenarları, parke araları ve dolapların arkalarında kendilerine yer yaparlar. Kalorifer böceği nem ve sıcağın olduğu her yerde kolayca üreyerek yaşar. Kalorifer böceği ev ve iş yerlerine kanalizasyon borularından sızan su ile, kapı boşlukları ve boşluklardan sıkça gelir. Kalorifer böceği insan ve hayvan kanı emmez ve onları ısıran bir böcek değildir.

Kalorifer böceği insanların yediği ve yemediği her şeyi yiyebilir. Kalorifer böceği besinlerimiz üzerinde dolaşır ısırıklar alır, dışkı ve salyalarını bırakıp bakteri ve pislik bırakarak gıda zehirlenmesi yaşanmasına yol açar. Kalorifer böceği çok hızlı üreyip artan bir haşeredir. Bu sebeple kokulu ulv ilaç uygulanması çok kısa sürede imha eder. Evden çıkmak istemeyen insanları için jel kalorifer böceği ilaçlama seçeneği mevcuttur. Jel ilacı yiyen kalorifer böceği yuvasına döner ve ölür, ölen kalorifer böceğini yiyen diğer böceklerde zincirleme etkiye maruz kalarak kısa sürede ölür.

Kalorifer Böcekleri Ne Yer? diyorsanız bilmeniz gereken aklınıza gelen ve gelmeyen her türlü yiyeceği tüketmek potansiyelleri vardır. Mutfaktaki gıdalarımız üzerinde dolaşıp dışkı ve salyalarını bırakırlar. Bu gıdaları yıkanmadan yamak yada kuru gıdaların pislenenlerini atmazsanız kalorifer böceğinin bıraktığı mikroplar gıda zehirlenmesi ve hastalık olarak sizlere yansır. Her kıta da yaşayabilen kalorifer böceği yılın her mevsimi üreme özelliğine sahiptir. Sıcak ve ılıman hava kalorifer böceğinin en sevdiği ortamdır. Ortam ne kadar sıcak ve nemli olursa o kadar çok üreme yapar. sıcak bölgelerde çok fazla yoğunluk kazanırlar.

Kalorifer böcekleri Ve Mücadelesi en fazla gıda üretimi yapan imalathane, lokanta, fırın, vb yerlerde oldukça sıktır. Kalorifer böceklerinde erkek olanlarında kanat bulunur. Kalorifer böceği uçmak için kanatlarını kullanmaz. Ancak zaman, zaman uçtuklarına şahit olunmuştur. Kalorifer böceği yaşadığı alana bağlı olarak değişik renklerde olabilir. Kalorifer böceği siyah, kızılımsı, kahverengi renklere sahiptir. Astek ilaçlama kalorifer böceği ilacı konusunda titiz davranıp alman hamam böceği ve kalorifer böceklerine karşı en etkili kalorifer böceği ilaçlama seçeneklerini kullanır. Hamam Böceği Türleri Ve Özellikleri için sayfayı ziyaret edin.

3 cevap

  1. yusuf GÜZEN dedi ki:

    bağ evimizde ve dışarı da almam kalorifer böceği var uçuyorlar nasıl kurtuluruz yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.