Kalorifer Böceği İlaçlama Yöntemleri

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Kalorifer Böceği İlaçlama Yöntemleri hamam böcekleri ile mücadele de önemli yer tutar. Hamam böceği çeşitleri içinde iri yapılı ve daha koyu renkli bir böcektir ve böcek ilaçlama için donanımlı olmak gerekir. Bireysel yollar ile bu istilacı böcekleri yok etmek pekte mümkün değildir. Kalorifer böceği ile mücadele, kapalı alanlarda farklı, açık yerlerde farklı ilaç ve yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir. Ev içinde kalorifer böceklerinden kurtulmak için yapılan uygulamalar arasında en etkin ve pratik mücadele jel ilaçlarla yapılan jel ilaçlama türüdür.

Bu yöntem Kalorifer böceğinin barınma ve dolaşma yerlerine uygulanır. Jel ilaçlama yapıldıktan sonra ilaç hemen böcekleri öldürmez. Ancak kısa bir süre sonra etkisini göstererek tüm böcekleri etkisi altına alarak yok etmektedir. Jel ilacın temel mantığı, bir birilerinin ölüsünü, dışkısını ve kusmuğunu yiyen kalorifer böcekleri yuvasına dönüp öldüğü zaman diğer böceklerde etkilenir. Bu sayede kalorifer böcekleri etkili bir biçimde kontrol altına alınabilmektedir.

Kalorifer böceği ve diğer tüm haşerelerin yok edilmesinde en iyi böcek ilaçları kullanmak gerekir. Ayrıca en etkili yöntem ve profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Kalorifer böcekleri ile mücadeleyi kazanmak için bu böceği iyi tanımak ve en etkin yolları kullanmak gerekir. Böceklerin anatomik yapısını bilmeden gelişi güzel haşere ilaçları kullanmak çözümden çok zarara neden olur. Böcek türleri arasında en hızlı çoğalan ve çok dirençli olmaları ile dikkat çekerler.

Kalorifer Böceklerinin Özellikleri

Hamam böcekleri ile aynı familya da yer alan onlarla benzer özelliklere sahip olan kalorifer böceği oldukça hızlı çoğalır. Yumurtalarını kapsüller biçiminde taşırlar ve yumurtlama ile çoğalırlar. Çok sayıda yumurta bırakan kalorifer böcekleri tek bir seferde 300’e yakın yumurta üretebilen istilacı bir böcektir. Bu yumurtalar sıcak ortamlarda 15 günde açılır ve yavru böcekler ortalığa saçılır. En fazla yiyeceklerin bulunduğu sıcak, rutubetli ve karanlık yerlerde görülürler.

Kalorifer boruları ve beyaz eşyaların motor bölgelerinde sıkça dolaşmalarının yanı sıra mutfak, lavabo ve banyolarda bir hayli fazla karşımıza çıkarlar. Bu böcekler baş bölgelerinde yer alan anten sayesinde etraftaki hareketleri ve titreşimleri kolayca algılar. Hem yiyecekleri hem de nemli ortamları rahatlıkla tespit ederek beslenme olanaklarını çok kolayca bulurlar.

En iri kalorifer böceği türlerine Güney Amerika bölgesinde rastanmaktadır. Vücutlarının dış bölgesinde yer alan iskeleti yılda bir defa kabuk değiştirdikleri için sürekli yenilenir. Oldukça hızlı çoğalan bir böcektir. Bir dişi kalorifer böceğinin sırtında 35-40 adet yumurta paketi bulunabilir. Her defasında 200 adet yumurta bırakabilmektedir. Bu yumurtalar 18 gün içinde çatlayarak böcekler yumurtadan çıkar ve gelişmeye başlar.

Kalorifer Böcekleri Nerelerde Yaşar?

Kalorifer böceklerine en sık çöplük alanlar, su, rutubet ve besin bulunan bölgelerde rastlanılır. Kalorifer böcekleri açlığa çok uzun süre dayanabilir ancak susuz ancak bir hafta kadar hayatta kalabilir. Kalorifer böceğine halk arasında kakalak ve hamam böceği diye isimler verilir. Daha çok pis ortamlarda yaşar, lavabo etrafları, lağımlar, depolar, elektrikli eşyaların motor bölgeleri ve banyo benzeri yerlerde dolaşırlar.

Bu nedenle de insan sağlığını ciddi oranda tehdit edebilen son derece zararlı bir haşeredir. Taşıdıkları mikrop ve bakterileri temas ettikleri eşyalar ile besinlerimize yayarlar. Kalorifer böceği ile mücadelede basit ve amatörce asla başarıya ulaşamaz. Bu böcekler, ilaçlaması en zor olan böcek türleri arasında gelir. Bunun nedeni çok hızlı üremeleri ve direnç yapılarını çok hızlı ilaçlara göre geliştirebilmesidir.

Kalorifer böceğini yok etmek için iyi bir kalorifer böceği ilaçlama firması tarafından evde ilaçlama yapılması gerekir. Aşırı yoğun böcek şikayeti olan mekanlarda 2 hafta ara ile ilaçlama yapılması çok daha kesin çözüm almada belirleyici olur. Kalorifer böceği ilaçlama fiyatları gereğinden ucuz veriliyorsa mutlaka iyice sorgulamak gerekir. Kalorifer böceği zararları ile yaşam alanlarında ciddi tehdit oluşturur. Hem mekanın hijyenini sağlamak, hemde hastalık bulaştırmasını önlemek için profesyonel haşere ilaçlama servisi alınması gerekir.

Kalorifer Böceği Neyle Ve Nasıl Beslenir?

Kalorifer böcekleri insanların yedikleri ya da yemedikleri her şeyi yeme özellikleri ile insanın pes diyeceği özelliklere sahiptir. Kolay aç kalacak bir böcek asla değillerdir. İnsan ve hayvan gıdalarından tutunda kimyevi ve doğal ortamlara kadar her yerde kolaylıkla varlıklarını sürdürürler. Yedikleri ilginç şeylerden bazıları poşet, kağıt, böcek ölüsü ve kusmukları bu iğrenç haşerelerin besin ihtiyaçlarıdır. Şeker ve nişastalı, karbonhidratlı gıdaları daha fazla sevdikleri bilinmektedir.

Bu nedenle çikolata, kek, pasta, tatlı benzeri besinlere büyük bir iştahla akın ederler. Çöplerden, lağımlara, çürümüş yapraklardan, duvar yarıklarına kadar çok farklı bölgelerde gizlenir ve geceleri ortaya çıkarak besin ararlar. Hayatta kalabilmelerini sağlayan besin ihtiyaçlarını karşılayarak hem maddi, hem manevi açıdan büyük insanlar için ciddi sorun oluştururlar. Böcek ilaçlama firmaları ile görüşülerek, kalorifer böceği ilaçlama servisi almanız gerekir.

Bu böcekler ile mücadelede ihmalkar davranmak ve bireysel müdahalede bulunmak başınıza dert açacaktır. Bulundukları yerlerde her tür eşya, ve gıda ile beslenmektedir. Kalorifer böcekleri oldukça da hızlı üreyen türlerdir. İnsanları ısırmazlar ancak bıraktıkları salya, dışkıları ile ciddi hastalıklara yol açarlar. Maddi açıdan tükettikleri gıdaların atılmasına sebep olur ciddi zarar verirler. Kalorifer böceğinin kökünü kurutmak için uzun soluklu bir mücadele şarttır.

Kalorifer Böceği İle Fiziksel, Kimyasal Mücadele

Kalorifer böceği neden hoşlanmaz? hangi böcek ilaçları etkili olur? iyi bilmek mücadelede ciddi bir avantajdır. Kalorifer böceği nasıl yok edilir? diyorsanız mutlaka bilinçli ve donanımlı bir firmadan servis talep etmelisiniz. Evdeki kalorifer böceklerinden kurtulmak için yapmanız gerekenler kısaca şöyledir. Böceklerin eve çatlaklardan girebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle giriş ihtimali olan bölgeleri dikkatlice tespit edip kapatın.

Yapışkanlı tuzaklar kurup geceleri onları gafil avlayın. Bu tuzaklar evinizin hangi bölgesinde böcek yoğunluğu olduğunu ortaya koyar ve yuvaları hakkında ip ucu verir. İlaç kullanın ancak geçici çözüm olacağı için en kısa sürede hamam böceği ilaçlama servisi alın. Bireysel olarak kullandığınız ilaç büyük böcekleri öldürür ancak küçük böcekleri öldüreceği anlamına gelmeyecek ve yumurtadan çıkan böcekler giderek yoğunluk kazanacaktır. Tuzaklar kurarak ortalıkta dolaşan böcekleri imha edebilirsiniz.

Kalorifer böceklerinin yok edilmesinde en etkili yöntem ilaçlama olduğunu bilerek önleyici tuzaklar ile onları belirli bir seviyede tutabilirsiniz. Yaptıracağınız kalorifer böceği ilaçlamasında sprey yerine jel olanları tercih etmeniz daha avantajlıdır. Kalorifer böceği ilacı kesin çözüm olarak tek başına yeterli olmaz. Mutlaka fiziksel önlemler alarak böcek yuvalarını yok edin. Evi devamlı temiz tutun ve dip köşe temizleyin. Böcekler gıda atıkları ile ekmek kırıntılarına çokça gelir.

Kalorifer Böcekleri İle Erken Mücadele Önemlidir

Mikrop bulaştırma potansiyelleri nedeniyle birçok hastalığın ve salgının yayılmasına neden olarak bilinen oldukça pis ve tehlikeli bir böcektir. Haşereler rahatsızlık vermeleri bir yana sürekli hijyen sorunu ve ısırma eğilimleri ile insanların uzak durduğu istenmeyen canlılardır. Bunlar içerisinde en çok görülen böceklerden biri de kalorifer böcekleridir. İsminden de anlaşılacağı gibi aslında bu canlı hamam böceğidir.

Evde ya da uygun koşulların sağlandığı iş yerleri gibi alanlarda kolayca yaşar ve ürerler. Üstelik pek çok mikrobu da bünyesinde barındıran bu böcekler böcek ilaçlarına direnç kazanan yapıları ile dikkat çekerler. Çok sıcak, nemli yerlerde yaşarlar bu nedenle mutfak onlar için cezbedicidir. Sakın evinizde kalorifer böceği gördüğünüzde sprey böcek ilaçlarını üzerlerine sıkarak onlardan kurtulacağınızı düşünmeyin. Basit böcek ilaçları ile hemen ölmezler.

Şayet dişi ve yumurtaları da vücutlarında ise sizi 2-3 dakika oyaladıktan sonra evin bir çatlağına saklanacaktır. Ayrıca ölürken, 50 yavrusunu daha ölmeden soyunun devamı için mekana bırakır ve hayatınızı kabusa çevirmeye devam eder. Kalorifer böceği hangi kokuyu sevmez? bu böcekler en çabuk nasıl öldürülür? en iyi profesyonel ilaçlama firmaları bilmektedir. Böceklerin giriş yollarını kapatmak, yuva yaptıkları kırık, çatlak yerleri kapatmak oldukça faydalıdır. Zaman kaybetmeden kalorifer böceği ilaçlama servisi alarak üremelerine fırsat vermeyin.

Kalorifer Böceği Neden Zor Kontrol Edilir?

Kalorifer böceği ısırığı olmayan ve zehirli bir böcek değildir. Ancak ciddi hastalık bulaştırıcı böcekler olduğu bilinmektedir. Banyo, lavabo , mutfak su boruları etrafında oldukça kalabalık şekilde bulunurlar. 10-15 ay ömürleri vardır. Üreme kapasiteleri, Hemen her şeyi yiyebilmeleri, En sevdikleri yiyeceklerin ise insanların yemek artıkları olması evlere ve insanların bulundukları ortamlara yakın olmalarını sağlar.

Şayet bir kalorifer böceğini öldürmeyi düşünüyorsanız asıl sorunu bu şekilde başlatacağınızı asla unutmamalısınız. Ölüm aşamasında dişi yumurtaları dışarı yani mekana bırakır. Türkiye’deki bilinen adı ile Kalorifer böceği yani Alman hamam böceği oldukça istilacı bir böcektir. Kalorifer böceğini yani Alman hamam böceğini, hamam böcekleri türü içinde en berbat yapan da işte çok hızlı üreyerek binlere kısa zamanda ulaşan sayılardır.

Amerikan hamam böcekleri, daha iri ve koyu kahverengi bir özelliktedir. Türkiye’ de karşılaşılan ikinci en büyük hamam böceği sorunu olan bu tür dahi bir defada 16-18 yumurta bırakır. Dişileri yumurtladıktan sonra 1-3 saat taşıyıp kuluçka yerine bu yumurtaları bırakırlar. Sıradan böcek ilaçlarına çok hızlı direnç kazandıkları için bireysel çabalar onların adeta hortlamasına yol açar. Üç basit şeye ihtiyaç duyarlar. Yiyecek, Su ve sığınma bölgesi. Buralar bulunan bölgelerde gizlenerek çok büyük sayılara ulaşırlar. Bu ise onları baş edilmez kılar.

Kalorifer Böceklerini Çeken Sebepler

En fazla çöpler bu böcekleri kendine davet eder istedikleri her şey çöplüklerde bulunur. Yemek, nem, karanlık ve saklanma imkanı olması kalorifer böceği ve hamam böceklerini çöplük alanlara çeker. Çöpleri mutlaka kapalı tutmak daire içinde ve binada çöp bulundurmamak en önemli önceliktir. Damlatan su boruları su ihtiyaçları için en önemli rolü üstlenir. Kalorifer böceğinin susuzluğunu gidermesi için bir iki damla bile damlatan bir su borusu yeterlidir. Süpürgelikler, parke altları karanlık ve nemli olmaları nedeni ile en iyi sığınakları arasında başta gelir.

Ayrıca mutfak dolaplarının dipleri en vaz geçemedikleri barınma yerleridir. Hem karanlık, hem serin, hem de pek çok gıdayı barındırdığı için vaz geçilmezdir. Temizlikten asla taviz vermeyerek evinizde yiyecek kırıntılarını asla bulundurmayın. Karanlık köşeler, dip, köşe bucak iyice süpürge ile çektirip paspaslayın. Eve giriş çıkış yapılan bölgeleri tespit ederek dolgu malzemeleri ile buraları yok edin. Damlatan su borularını onarmanız onların hayat damarlarına vurulan bir darbedir.

Çöpleri daima kapalı tutun ve mümkünse günlük olarak çöpleri evden atın. Kalorifer böceği ilaçlama şirketleri, böcek türleri konusunda kapsamlı bilgiye sahip olduğu gibi en iyi böcek ilaçlama servisini verir. Haşereler ile mücadele konusunda tecrübeleri ve bilgileri ile kesin, hızlı ve kökten çözümü ancak en iyi hamam böceği ilaçlama firmaları sağlar. Atlas Türk böcek ilaçlama Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylı ilaçlarla sizlere profesyonel ilaçlama servisi vermektedir.

Kalorifer Böceği İlaçlama Yöntemleri

Bu zararlı haşerelerin yok edilmesi için kullanılacak ilacın ve yöntemin kalitesi alınacak sonucu belirleyecektir. Kalorifer böceği ilaçlama yöntemlerinde sıvı ve jel ilaçlar ön plana çıkmaktadır. Sıvı böcek ilaçları hem kokusuz olarak, hem de az kokulu ilaçlar içinden seçilebilir. Bu ilaçlar daha çok ev, ofis gibi küçük mekânlarda tercih edilir. Jel ilaçlama olarak en son kullanılmaya başlayan ilaçlama şekli, restoran, fırın ve kafe, hastane, otel gibi ortamlarda sıkça kullanılmaktadır.

Ancak sadece hamam böceği türleri ile karınca karşısında etkili olurken, diğer böceklere etkisi yoktur. Aşırı böcek şikayetlerinde sisleme yöntem kullanmak ve yakıcı etkili karışım ilaçlar kullanmak gerekir. Burada dikkat edilmesi gerekilen önemli bir durum vardır. Buharlama olarak tabir edilen sisleme böcek ilaçlama ve sıvı ilaçlarla sürdürülecek mücadelenin böcek yoğunluğu ve haşere türüne göre belirleyici olur.

Sisleme ve kokulu ilaçlama uygulamasının yapılacağı ortamın bir süreliğine boşaltılması gerekir. Jel ilaçlarda ise bu tür önlemlerin alınmasına ihtiyaç yoktur. Mekanda kalorifer böcekleri çok yoğun şekilde bulunuyorsa, geniş kapsamlı mücadele olan ulv ilaçlama, orta yoğunlukta spreyli ve jel böcek ilaçlama daha münasiptir. Orta ve düşük yoğunluklu şikayetlerin bertaraf edilmesi için kokusuz ve jel ilaçlama yeterli olur. İlaçlama şirketi seçerken donanımlı ve profesyonel ekipleri tercih edin.

Oldukça Zararlı Türlerdir

Evde görülen böcekler içinde sarı ve kahverengi antenli böcek türü can sıkıcıdır. Kalorifer Böceği İlaçlama özellikle mutfak ve banyolarda görülen bu zararlı haşerelere karşı çok sık yaptırılan bir ilaçlama hizmetidir. Kalorifer böcekleri ile mücadele mekanın hijyeni kadar insan sağlığı içinde büyük önem taşır. Ancak bu sadece böcek ilaçlama ile değil önleyici tedbirler alınarak ta yapılmalıdır. Aksi halde eksik kalır.

Hamam böcekleri ile mücadele kapsamında yapılan ilaçlama ile evlerin daha hijyenik ve böceklerin yaşam alanlarından arındırılması için belirli periyotlar halinde yapılmalıdır. Kalorifer böcekleri nerede yaşar? kalorifer böcekleri nasıl ürer? gibi pek çok soru insanların aklını kurcalar. Kalorifer böceklerinden kurtulmak için en az kalorifer böceği ilaçlama kadar kalorifer böceklerinin evlere girişini önlemek için alınacak tedbirlerde oldukça önemlidir.

  • Evde açıkta ağzı açık gıda maddeleri sıkıca kapatılmalıdır.
  • Yerlerin sürekli elektrikli süpürge ile temizlenmesi evdeki ekmek kırıntılarının ortadan kaldırılmasında önemli etkendir.
  • Çöpleri düzenli olarak boşaltmak, gece evde çöp bırakmamak gerekir. Ayrıca çöp kovalarının ağzı açık kalmamalıdır.
  • Bina içinde çöp kovası ve çöpler kesinlikle bırakılmamalı.
  • Böcek girişi olabilecek zayıf noktalar tespit edilerek iyileştirme yapmak ve tamir etmek gerekir.
  • Lavabo ve su giderleri gece böceklerin girdiği yerlerdir. Buralar gece yatarken sıkıca kapatılmalıdır.
  • Özellikle yaz ayları sıcak olduğu için camlar açık bırakılır. Buda böcek girişlerini hızlandırır. Mutlaka camlara sineklik taktırılmalıdır.
  • Evde böcek görülür görülmez hemen bir ilaçlama servisi almak gerekir.

Kalorifer Böceklerinin Çoğalma Nedenleri

Hamam böcekleri ve kalorifer böcekleri, nemli, sıcak ve karanlık ortamlarda daha çok yaşar, hızlı bir şekilde ürer. Kalorifer böceği neredeyse bulabildiği her şeyi yer. Organik olan her şey kalorifer böceği için besin maddesi olabilir. İçerisinde nişasta bulunan tüm yiyecekler, tatlılar ve et kalorifer böcekleri için büyük ziyafet olmasına karşın, kitap sayfaları, dökülen saçlar, deri döküntüleri daha pek çok çok madde hamam böcekleri ve kalorifer böceği için besin değeri taşıyan maddelerdir.

Kalorifer Böceği İlaçlama yaptırılmayan mekanlarda hızla üreyen kalorifer böceği insanların tükettiği gıdalar arasında dolaşarak insan sağlığını tehdit eder. Kalorifer böcekleri sadece yemek kırıntıları ya da su ile değil, kendi dışkılarını da yerler. Evdeki küçük böcekler de hamam böceği çeşitleri için birer yiyecektir. Ölmüş bir kalorifer böceği başka bir kalorifer böceğinin yemeği olabilir. Bu nedenle kalorifer böceklerini öldürmek onlardan kurtulmak için yeterli olmayacaktır.

Dışkılarıyla ve taşıdıkları mikroplarla sağlık açısından ciddi tehdit sebebi olan hamam böceklerinin evlerden yok edilmesi ancak profesyonel ilaçlama firmalarının uyguladığı kimyasal kalorifer böceği ilaçlama yöntemleridir. Kalorifer böceği ilaçlama firmaları açık alanlar ve kapalı mekanlarda böcek yoğunluğuna oranla farklı ilaçlama türleri uygularlar. Açık alanlarda bina ve dairelere girmeye çalışan böceklerin önlenmesi için bina etrafında ve böcek üreme bölgelerinde önleyici ilaçlama şarttır.

Kalorifer Böcekleri Nerelerde Yaşar?

Kalorifer böcekleri yiyecek imalatı yapılan ve hizmet verilen fırın, pastane, yemekhane, restoran gibi iş yerlerinde oldukça fazla görülmektedir. Evlerde görülen ve insanların huzurunu kaçıran kalorifer böceklerinin yaşam alanları olarak dikkat çeken bölgeler arasında, bodrum, çatı, depo evlerde ise mutfak, banyo atık su borusu etrafında yer yapar. Kalorifer böceği nem ve sıcağın olduğu her yerde yaşar. Uygun şartlar nedeni ile ürerler.

Kalorifer böceği ev ve iş yerlerine kanalizasyon borularından sızan su ile gelir ve eve giren bir kaç böcek kısa zaman içinde tüm evi istila etmeye başlar. Kalorifer böceklerinin yaşam alanları, ıslak ve nemli bölgeler, karanlık yağ tortuları oluşan depolar gibi böcek üremesine elverişli noktalardır. Tüm bu saydığımız bölgelerde kalorifer böceği ilaçlama yaptırmak bu zararlı böceklerin üremesini engellemede en etkili çözümdür. Ayrıca buralardaki zayıf noktaların kapatılması ve temiz olması gerekir.

Ancak özellikle evlerde kapı altı, havalandırma penceresi, lavabo giderleri gibi bölgelerin kapatılması evlere gece kalorifer böceği girişini önlemede oldukça faydalıdır. Kalorifer böcekleri ile mücadele insan sağlığının korunması açısından da hayli önemlidir. Mutfak bölgesinde yuvalanan bu zararlı ve pis böcekler insanların tükettikleri gıdalar arasında dolaşıp, salya ve dışkılarını bulaştırarak ciddi hastalık riski taşırlar. Bu nedenle bu böcekleri evlerden arındırmak büyük önem taşır.

Kalorifer Böcekleri Nasıl İlaçlanır, Nasıl Yok Edilir?

Kalorifer Böceği İlaçlama hem sıvı yöntem, hem de jel böcek ilacı kullanılarak yapılmaktadır. Jel böcek ilacının kullanımı evin belirli bölgelerine metrekareye bir damla böcek yemi uygulanarak yapılmaktadır. Kalorifer böcekleri nasıl yok edilir? en etkili kalorifer böceği ilaçlama şekli hangisi? diye soran insanların daha iyi seçim yapabilmesi için kalorifer böceği ilaçlama yöntemlerinin iyi bilinmesi gerekir. Sırt pompası kullanılarak yapılan püskürtme yöntemle uygulanan böcek ilacı bir hafta kadar silinmeden bekletilmelidir.

En etkili kalorifer böceği ilaçlama yöntemi olarak kabul edilen sisleme kalorifer böceği ilaçlaması ise diğer yöntemlere oranla çok daha etkili ve kısa sürede böcekleri imha etmesine karşın evde genel temizlik yapılması gerekir. Kalorifer böceği ile mücadele için kullanılan yöntemler arasında en sağlıklı olanı hiç kuşkusuz jel kalorifer böceği ilaçlama olup hem mekanda temizlik yapılmasına gerek kalmaz . Hem zahmetsiz hem de oldukça etkili bir uygulamadır.

Kokusuz böcek ilacı olarak kullanılan sıvı böcek ilaçları kalıcı etkili olup ani öldürücü özelliği yoktur. Hamam böceği ve kalorifer böceği ilaçlama yaptırmak isteyenler jel böcek ilaçlama yada sıvı böcek ilaçlama yönteminin etkisi hakkında gerekli bilgiyi edindikten sonra seçim yapmalıdır. Atlas Türk böcek ilaçlama firması olarak daima en iyi böcek ilaçlarını kullanıyoruz. İlaçlama şirketleri arasında her türlü yöntem ve ilaçları en iyi ilaçlama ile birleştiren profesyonel bir ekibiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.