İstanbuldaki Akrepler Zehirli Midir

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

İstanbuldaki Akrepler Zehirli Midir? Akrep eve nereden gelir diye çok fazla araştırma yapılır. Evinde akrep görenler, hemen internet üzerinde arama yaparak ilaçlama yaptırma telaşına yada, İstanbul’daki akrepler zehirli midir? diye araştırmaya koyulmaktadır. Bu derece tedirginlik yaşanmasına sebep olan akreplerin insan hayatı üzerinde elbette ciddi olumsuz etkileri vardır. İstanbul’da zehirli akrep var mı? Diye düşünen pek çok insana kısaca bilgilendirme ile rehberlik edelim. İstanbul akrepleri ölümcül düzeyde olmayıp az zehirli gruptaki ’Euscorpius italicus ‘ olarak adlandırılır.

Bu tür akrepler, alerjik insanlarda ‘anaflaktik şoka’ neden olabilir. İstanbul’da akrep ilaçlama yapan firmalar değişik söylemler içinde olsa da sarı akrep, ve siyah akrep olarak bilinen en zehirli akrepler bu il genelinde görülmezler. Ancak bu asla zehirli akrep olmayacağı anlamı taşımamaktadır. Değişik yollardan başka il ve ilçelerden taşınarak çok zehirli akrep görülmesi mümkün olabilmektedir. Eşya, sebze, meyvelerin içinde kolaylıkla bir bölgeden bir bölgeye ölümcül zehre sahip tehlikeli akrepler taşınabilir.

Zehirli Akrep Sokması Belirtileri

Akrep sokması yaşanması durumunda akrep türü ve insanların yapısına bağlı olarak çok çeşitli belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Örnek verecek olursak, sarı akrep sokmasında bilinç kaybı, kısmi felç gibi ciddi yan etkiler ortaya çıkarak geç kalınması durumunda ölümle sonuçlanan hadiseler yaşanabilir. Zehirli akrep sokması belirtileri, Yanıcı ağrı, deride kızarıklık, şişlik, tansiyon değişiklikleri, gözde bulanıklaşma ve çift görme, bilinç kaybı yaşanması, ağızdan köpük gelme durumu yaşanır.

Ayrıca karın ağrısı, mide bulantısı, havale geçirme, kusma, kasılma sorunu, yerinde duramama sürekli hareket isteği ve acı, aşırı terleme , komaya girme durumu, bazı kişilerde alerjik reaksiyon olarak şok geçirme durumları ortaya çıkabilmektedir. Kısacası akrep sokması ciddi bir durum yaşanmasına yol açabilmektedir. İstanbuldaki Akrepler Zehirli Midir? diye düşünen her insanın tüm bu saydığımız durumları bilerek hareket etmesi ve akrep ilaçlama yaptırarak akreplerin neden olduğu tehlike yüzünden hayati risk yaşanması ile karşılaşmaması gerekir.

Akrep Sokmasında Neler Yapılmalı?

Akrepler tarafından sokulan bölge su ve sabun ile güzelce yıkanmalıdır. Akrep sokması durumunda şiddetli ağrıyı azaltma amaçlı kısa süreli ısırılan bölgeye buz sürülmelidir. Akrep ısırması yaşanan bölgede bağlama yolu ile kana zehir karışması yavaşlatılmalı ancak fazla sıkılarak kişi tehlikeye atılmamalıdır. Yara üzerine amonyak uygulaması yapılmamalıdır. Akrep sokması durumunda, akrebin zehrinin cinsine göre vücutta aşırı bir adrenalin boşalması yaşanmakta bu da damarlarda ani kasılmaya yol açmaktadır.

Bu ise kanda pıhtı oluşumuna yol açmaktadır. Damarlarda ani oluşan bu değişiklikler de etkiledikleri damara göre kalp krizi, inme, hatta ani ölümlere kadar götüren bir süreç yaşatmaktadır. Akrebin cinsi ve zehrine bağlı olarak kalpte hayati risk oluşturan ritm bozuklukları yaşanmaktadır. Ülkemiz zehirli akrepler açısından yoğun bir kuşakta bulunduğu için akreplere karşı son derece dikkatli olunmalıdır. Böcek ilaçlama hizmeti verenlerin akrep ilaçlama yöntemleri ve akrep ilaçlama nasıl yapılır konusunda son derece eğitimli olmaları şarttır. İstanbul İlaçlama Fiyatları yazımızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.