Isıran Tahta Kuruları İle Mücadele

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Isıran Tahta Kuruları İle Mücadele bu dirençli böceklerin önlenmesi açısından özel tahta kurusu ilaçları kullanılarak yapılmalıdır. Tahta kurusu ilaçlama haşere mücadelesi yapılan türler içinde belkide en zararlı böceklerden olup, tahta kurusu hakkında bilgi ve mücadelesi yeteri kadar istenen düzeyde değildir. Tahta Kuruları İle Mücadele hem zorlu bir süreçten geçmek, hemde tek seferde bu böceklerin yok edilmesine kesin çözüm sağlanma garantisi sunmaz. işte bu nedenle tahta kuruları hakkında iyi bir ön araştırma yapmak kadar seçilecek tahta kurusu mücadele firması da büyük önem taşır.

Bu yazımızda tahta kurusu mücadele şekilleri, en etkili tahta kurusu ilaçları, tahtakurularından kurtulmada nasıl bir yol izlenmeli onlara değineceğiz. Ancak hemen belirtelim bireysel çabalar, amatör kişilerden ilaçlama yardımı almak filan bunlar boşa çabalamaktan öteye geçemez. Asalak bir haşere türü olan koyu kahverengi renkli bu haşereler insan kanı ve hayvanların kanını emerek beslenmektedir. Daha çok dış kaynaklı olmaları aslında göçmen kuşlar, ve diğer hayvanların bu böcekleri taşımada önemli konakçılar olduğuna işaret etmektedir.

Yatak Tahtakurusunun Özelliği

Çatı katlarında ve üst dairelerde sıkça görülmeleri zaten en önemli belirtilerden biridir. Tahta kurularının latince adı Cimexlectularius L. olarak geçmektedir. Tahtakurusu dış görünüm olarak oval şekilde, yassı ve kahverengi bir renk yapısına sahiptir. Boy olarak ortalama 4 ya da 5 mm boyunda ilk bakışta elma çekirdeği şeklinde düz, kırmızımsı yapıdadır. Aç halde iken daha soluk ve açık renkte iken kan emerek beslendikten sonra renkleri daha kırmızı hale bürünmektedir.

Ayrıca kan emen bir tahta kurusu daha şişkin olup aç haline oranla neredeyse iki katı büyüklüğe ulaşırlar. Yatak Tahta Kuruları İle Mücadele edilerek önlenmesi gerekir. Bu asalak kan emici böceklerin davranışları, beslenme alışkanlıkları pek çok haşereden farklı özelliktedir. Tahta kuruları sadece kanla beslendikleri için kuşlar ve insanlara yakın yaşamayı tercih ederler. Soğuk hava koşullarında, bir seneye kadar beslenmeden yaşayabildikleri tek sefer kan emdikten sonra uzun süre aç hayatta kaldıkları bilinmektedir.

Tahta Kuruları Nasıl Anlaşılır?

İnsanlar zaman, zaman kendilerini ısıran ama pek ne olduklarını bilmedikleri böceklerden şikayet ederler. Yatak böcekleri hakkında araştırma yapan insanlar ya tahta kurusu, yada mayt ve pire gibi böceklerin insanı ısırdığına şahit olur. Ayrıca kuş bitleri de tıpkı bu böcekler gibi insanları ısırıp kaşındıran ve kan emen asalak parazitlerdir. Tahta kurularının ısırdığı zaman daha çok geceleri, evdeki insanlar uyudukları sırada yaşanmaktadır. Hem alışkanlıkları nedeni ile hemde beslenme güdüleri sayesinde gece karanlıkta daha faal olurlar.

En fazla rastlandıkları bölgeler ise döşek araları, çarşaflar, mobilya kenarları, süpürgeliklerin arkası, priz boşlukları ve resim çerçeveleri gibi eşyaların arkası ile yarıklarda ve çatlaklarda toplu olarak bulunurlar. Seyehat eden insanlar ile göçmen kuşlar bu böceklerin en iyi taşıyıcısı olarak dikkat çeker. Zaten dikkat edildiği zaman otel ve motellerde, pansiyon benzeri dinlenme tesislerinde daha çok sorunlara sebep olurlar. Buralara gelme aşamaları ise genellikle, ziyaretçilerin bavullarında ya da cüzdan, çanta gibi şahsi eşyalarında, kıyafetleri arasında olmaktadır.

Nasıl Çoğalır Ve Yayılırlar?

Kişilerin kıyafetleri arasında ve değişen nevresimlerin arasında fark edilmedikleri için odadan odaya geçebilir otel odalarında tahta kurularının zamanla tüm otele yayılmasına sebep olurlar. Tahta kuruları nasıl ürer? dilerseniz kısaca bilgi verelim. Tahta kurularının dişi olanları, günde bir ile beş adet yumurta bırakmaktadır. Dişi tahta kurusu haşereleri tüm hayatları boyunca toplam 200 ile 500 arasında yumurta yumurtlama potansiyeline sahiplerdir.

Normal oda sıcaklığında ve yeterince besin kaynağı olması durumunda, minimum 300 günden fazla bir süre hayatta kaldıkları bilinmektedir. Otel yada evlerde yaşanan tahta kurusu istilasının belirtileri genellikle insanların ısırılmaları ile fark edilmektedir. Ancak tahta kurularının varlıklarına dair birçok belirti size yol gösterme açısından işinize yarayabilir. En önemli belirti hiç kuşkusuz tahta kurusu görülmesidir. Yetişkin tahta kurularının şekli ve büyüklüğü elma çekirdeği kadar ve görünümü onu anımsatır. İkinci belirti, kabuk derileridir.

Tahta Kuruları Nerelerde Yaşar?

Tahta kuruları, beslendikten sonra derhal yuvalarına dönerek kuytu yerlerde gizlenmektedir. Bu böceklerin yuvaları yatak kenarları, baza başlığı, bazaların içi, alt kısmı, sunta bölgeler ve profil demir içleri gibi yatak etrafları olarak dikkat çeker. Ayrıca gardırop, elektrik prizi, perde kornişlerinin arası, süpürgelik arası, kapı dipleri, tabloların arkası ve çivi delikleri, duvar çatlakları ile eski duvar kağıdı arkası gibi bölgeler en yoğun tahta kurusu saklanma yerleridir.

Tahtakurusu haşereleri yuvalarında, gözenekli yüzeylerde siyahtan kahverengiye çalan, özellikte izler halinde dışkı, gözenekli olmayan yüzeylerde ise kahverengiden siyaha çalan dışkılarını bıraktıkları için bu kalıntılar en belirgin kanıtlardır. Geceleri beslenen bir haşere ısırıp hortumu deriye sokarken bir sıvı salgılar ve insanın acı duymasını engeller. İşi bitince hortumu çekip geri çekilir ve o bölgeyi terk eder. Deri üzerinde görülen ısırıklar da tahta kurularının varlığına önemli işarettir.

Belirgin Hoş Olmayan Kokuları Vardır

Tahta kurusu hakkında bilinmesi gereken pis ve zararlı bir böcek olduğu, yetişkin tahta kurularının kanatlarının olmaması ve bu böceklerin yassı bir özellikte olmalarıdır. Tahtakurusu, kendisine büyük bir avantaj sağlayan, sırttan karına doğru yassı ve ince bir şekle sahip olduğu için kolay saklanma imkanına sahiptir. Kan emen bu yatak böceklerinin sadece fark edilmeleri zor olmayıp, aynı zamanda birbirlerine yakın ve toplu olarak dururlar. Yoğun bulundukları ortamlarda kendilerine özgü, tuhaf, tatlı ama hoş olmayan bir kokuları vardır.

Tahtakurusu ısırması sonucunda deri üzerinde kırmızı kaşıntılı izler bırakabilir. bazı kişilerde aşırı kaşınma gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir, ancak ısırılan herkeste bu tür reaksiyonlar görülmez. Kimi insanların tahta kuruları tarafından ısırılmadığı ancak bazı kişilerin ise adeta vücudunu kevgire çevirdikleri görülür. Hassas yapılı insanla ve bebeklerde çok ciddi cilt hassasiyetlerine sebep olup insanları huzursuz etmektedirler. Bu yönü ile Tahta kuruları İle Mücadele etkili olmak durumundadır.

Tahta Kurusu Neyi Sevmez?

Hijyen tüm haşerelerde olduğu gibi tahta kurusu haşeresi içinde hiç hoşlanmadığı durumların başında gelmektedir. Ancak bu tahta kurularının temiz mekanlarda olmayacağı ve temiz evlerden kaçacağı anlamına gelmemelidir. Ayrıca tahta kurusu istilası temizlik ve bakımın yetersiz olması anlamına gelmez. Elbette bakımsız pis ve dağınık ortamlarda çok daha fazla üreme imkanı bulurlar. Buna karşın en temiz ortamlarda bile rahatça gelişip yerleşebilir erken önlem alınmadığı takdirde çok sayıda popülasyona sahip olabilirler.

Tahta kurusu neden hoşlanmaz? tahta kurusu neyi sevmez? tahta kurusu ilacı nasıl olmalı? bu gibi sorular çok fazla sorulmakta insanlar yaşadıkları bu böceklerin ısırıklarından kurtulma arayışına girmektedir. Tahta kurusu istilası ile nasıl baş edilir? diyorsanız bu sanıldığı kadar kolay değildir. DDT türevi böcek öldürücüler, böceklere karşı savaşta geçen yüzyılın ikinci yarısında etkili olmuştur, fakat bu ilaçların insan sağlığına kalıcı hasarlar vermesi sonucu yasaklanması ile böcekler yeniden çoğalmaya başlamıştır.

Tahta Kurusu Isırmasına Karşı Önlem

Yataklar, için özel özel üretilen mühürlü kılıflarla kaplanarak tahta kurularının ısırması engellenebilir. Aynı şekilde bu kılıflar temiz bir yatağı tahta kurusundan korumak için de işe yarar ancak bu tam olarak tahta kurusundan kurtulacağınız anlamına gelmez. Tahta kurularının yerleşip, yumurtalarını bıraktıkları yerler genellikle dikiş oyukları ve kenar bantları olduğu için, özel bir ilaçlama yöntemi ile bu böceklerin imhası mümkün olabilir. Tahta kurusu neden olur? evde tahta kurusu nerelerde olur? merak edenlerin bu yazıda yaşadıkları şikayetlere ilişkin çözümü bulmasını amaçlıyoruz.

Tahta kurusu yavrusu ilk aşamada çok minik olup şeffaf ve beyaz renkli olur ilk bakışta fark edilmesi oldukça zordur. tahta kurusu yumurtaları da aynı şekilde beyaz ve oldukça şeffaftır. Çok küçük boyutlu oldukları için çok zor fark edilirler. Tahtakuruları, ilk çağlardan beri dünyanın her tarafında değişik çeşitleri bulunuyor olmasına rağmen önlenmesi kısmen mümkün olmuştur. Tahta kurusu gözle görülür mü? merak edenler yatak etrafını incelerse görebilmektedir.

Tahta Kurusu Nasıl Yok Edilir?

Bazı türler kuşları ve yarasaları tercih etse de mecbur kaldıklarında insanlardan beslenmekten hiç çekinmezler. Kuş yuvalarında yaşayabildikleri için kuş yuvalarının bulunduğu evlerde ve özellikle çatılarda tahta kurularının neden olduğu şikayetler oldukça yaygındır. Tahta kuruları, seyahat yapan insanlar tarafından bavullar, giysiler, yataklar ve mobilyalar aracılığıyla taşındıkları için dünya genelinde hemen her ülkede insanların yaşam ve konaklama alanlarına musallat olmuşlardır.

Tahtakurularından nasıl Kurtuluruz? diyorsanız aslında bu haşereler, ofislerden dükkanlara, otellerden, spor salonlarına ve diğer sayılamayacak pek çok mekanda insanların huzurunu kaçırmaktadır. Bavul, kişisel eşyalarınız hatta sizin üstünüzde elbisenin yaka kısımlarında bile saklanabilirler. Seyehat için yada misafirliğe giderken sizinle beraber gittiğiniz eve, apartman dairesine, villaya gidebilir hiç fark edilmeden o mekanlara sıza bilirler. Tahta kuruları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan bu böceklere karşı doğru mücadele yaptırmak oldukça zordur.

Mutlaka Profesyonel Çözüm Gerekir

Kapalı alana yerleşen ve evi istila eden tahta kuruları deneyimli bir ilaçlama firmasının yardımı olmadan asla ortamdan arındırılamaz. Isıran Tahta Kuruları İle Mücadele etmek bireysel yollar ile neredeyse imkansızdır. Tahtakurusu istilasının temiz ortam yada kirli ortam nedeni ile olması çokta önemli değildir. Asıl olan bu böceklerin en temiz ve lüks ortamlardan en köhne mekanlara kadar her yerde karşımıza çıkıyor olmasıdır. Tahta kurusu neden olur? tahta kurusu nasıl öldürülür? diyorsanız mutlaka profesyonel bir tahta kurusu ilaçlama hizmeti almanız şarttır.

Aksi takdirde defalarca ilaçlama yaptırmak zorunda kalıp bir sonuç alamaz ve ciddi bir maddi kayıp yaşarsınız. Astek haşere ilaçlama olarak insan sağlığını tehdit eden tüm haşereler gibi tahta kurularının yok edilmesi içinde birinci sınıf profesyonel ilaçlar kullanarak en etkili çözümleri sunmaya çalışıyoruz. Sizde bu zararlı böceklerden kurtulmak istiyorsanız mutlaka etkili bir ilaçlama yaptırmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız. Aksi takdirde hayatınızı kabusa çevireceklerdir. Akrep İle Mücadele Nasıl Olur? ilginizi çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.