İlaçlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

İlaçlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler sağlığının risk altına girmesi ve olası ölümcül sonuçların bertaraf edilmesi bakımından oldukça büyük önem taşıyan bir durumdur. Böcek İlacı Zehirlenmesi, bireysel olarak ilaçlama yapan hemen, hemen herkesin uğrayabileceği tehlikeli ve istenmeyen durumlardan biri olarak ortaya çıkar. Evde, işte ve dışarıda karşılaşabileceğiniz ilaçlama esnasında dokunma ve temas yolu ile ilaçlanma zehirlenmeleri meydana gelebilmektedir.

Çok geniş bir alanda kullanımı olan organik fosforlu insektisitler (böcek ilaçları) suda az yağda ise yüksek oranda çözünürlüğe sahip oldukları için tedbirsiz yapılmaları sonucu çeşitli sorunları beraberinde getirecektir. Kullanım alanlarının fazla olması ile oldukça çok yol ile temasa ve dolayısı ile zehirlenmeye neden olduğundan sık karşılaşılan zehirlenmelerden biri olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca ilaç kaplarının kullanılması ve tedbirsiz davranılması veya açıkta bırakılması, ilaçların iyi saklanmaması gibi bir nedenle zehirlenme durumları oluşabilir. Vücuda böcek ilacının girdikten sonra başta karaciğere uğrayarak dokularda enzimatik etkiye zorunlu kalırlar. İlaçlamada dikkat edilecek hususlar genel olarak organik fosforlu ilaçların çoğunluğu uğradıkları metabolik değişim sonunda suda kolay çözünen metabolitlere dönüşerek zehirlenmenin hızlı şekilde görülmesine neden olurlar.

Böcek ilacı zehirlenmesi olarak bilinen zehirlenmelerin bir çok belirtisi olmaktadır. Klinik belirtilere rastlanması etkene ve miktara göre değişik zamanlarda olabilmektedir. Bu belirtiler zehrin alınması ile hemen görülebileceği gibi bir iki saat içerisinde de başlayabilmektedir veya bir hafta sonunda da görülebilir. Genellikle ilk olarak beliren durum salya artışına ve çeşitli kas kümelerinde beliren seyirmelere ve titremeler olmaktadır. Kaslardaki güçsüzlüğe bağlı olarak sallantılı bir yürüyüş görülebilir.

Böcek İlacı Zehirlenme Belirtileri

İnsanda bilinç kaybı oluşumuna da yol açan durumlardan biri olup bunun yanı sıra bulantı, kusma, sancı ve kramp, istem dışı çiş ve kaka gelmesi, soluk alıp vermede güçlük yaşanması, dilde, göz kapağında ve yüz kaslarında titremeler ve reflekslerde kayıplar görülebilmektedir. Mukozalar yetersiz oksijen nedeni ile siyanotik bir görünümde olabilirler. İlerlemiş durumlarda ise bronşlarda ve larekste oluşan spazmlara bağlı bir şekilde solunum yetmezliği yaşanması gözlenerek koma hali derinleşerek ölüm gerçekleşebilir.

Böcek ilacı zehirlenmesi diğer tüm zehirlenmelerde olduğu gibi erken tanı edildiği zaman kişinin kurtulması ve ölüm gibi durumları atlatması daha kolay olur. Aksi halde geç anlaşılan bir zehirlenmelerde koma ve ölümler gerçekleşebilmektedir. İlaçlamada dikkat edilecek hususlar arasında böcek ilacı zehirlenmesi sadece dokunulduğunda değil ilaçlanan ortamda tedbirsiz olarak durulduğu zamanda gerçekleşmektedir. Yanı ilacın fazla kullanılması yada az kullanılsa da ilaçlanan ortamda kokuya maruz kalınması sonucu zehirlenmeler meydana gelir.

Birde böcek ilacı zehirlenmesinde kusamayan kişiler için durum daha tehlikeli olabilmektedir. Bu gibi durumlarda acil bir şekilde en yakında olan bir sağlık kuruluşlarından birine gitmek gerekmektedir. Ayrıca böcek ilacı zehirlenmesinden uzak kalmakta kişinin elinde olan durumlardan biri olup bireysel olarak böcek ilaçlama yapmaktan kaçınmalı ve yaşanan haşere şikayetlerinde uzman ilaçlama firmaları ile görüşerek ev yada iş yerinde profesyonel böcek ilaçlama hizmeti alınmalıdır.

İlaçlamada Dikkat edilmesi Gerekenler ilaçlama anında yada sonrasında ilaçlanan oda içerisinde bulunmama gerektiği bunun ancak böcek ilaçlama yapan ekip için mümkün olacağı iyi anlaşılmalıdır. Kokulu olarak yapılan ilaçlama sonrası ilaçlanan mekan üç saat sonra iyice havalandırılmalıdır. Ayrıca çocuklar, yaşlılar ve hamileler yok iken ilaçlama yapılmalıdır ki bağışıklıkları düşük olduğundan dolayı hemen etkilenmesinler. Böcek ilaçlama bilinçli olarak yapılması şart olan bir uygulama olduğu için bireysel olarak yapılması son derece sakıncalı bir durumdur.

Zehirlenmede İlk Yardımın Önemi

Bulantı, kusma, küçülmüş göz bebekleri, bulanık görme, gözün çevre şartlarına uyumda zorlanması, soluk alırken duyulan hırıltı, köpüklü salya akıntısı, kramplar, baş ağrısı, titreme nöbeti, refleks kaybı ve şuurunu yitirme çok rastlanan belirtilerdendir. Bu tür zehirlenmeler, en ciddi ve tehlikeli zehirlenmeler arasında yer alır. Böcek İlaçlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler içinde ilaçlama zehirlenmesinde yapılması gerekenler zehirli ilaç bulaşmış giysileri, zehre dokunmadan dikkatle çıkarıp ve rahat nefes almasını sağlamanız gerekir.

Hastanın cildini, bol suyla yıkayarak zehir kalıntılarını vücudundan uzaklaştırın. Böyle durumlarda hastaya bolca süt ve yoğurt vermek gerekir. Kalp ritmini ve soluk alışverişini kontrol edin. Gerekli görülürse ve ortamda bu konuda eğitimli insanlar varsa suni solunum ve kalp masajı da yapılır. Zehirlenen kişiyi, ilk fırsatta en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırın. Zehirlenmeye neden olan madde belliyse, bunun da dikkatle taşınarak, güvenli bir şekilde sağlık kuruluşuna ulaştırılması zehirlenen kişinin hayatını kurtarmada vakit kazandırması açısından, hayati önem taşır.

Zehirlenmelerde yaşanılan belirtiler kişiye oldukça acı vermektedir fakat en kısa sure içerisinde bir doktor tarafından zehirlenme ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde zehirlenme devam ettikçe ölüm riski yükselmektedir. Böcek ilacı zehirlenmesi yaşayan kişi hastaneye götürülüp bu konuda uzman ekipler tarafından gerekli müdahale ve zehrin bertaraf edilmesi için acil müdahale şarttır. Ağızdan alınarak ortaya çıkan zehirlenmelerde özofagusta problem yoksa Mide yıkaması ve aktif kömür uygulanır.

Kolinerjik krizi kontrol altına almak için atropin (toplam doz 50 mg’a kadar) yapılır. Antidot olarak pralidoksim kullanılır. Pralidoksim, asetil kolinesteraz enzimine yapışan organik fosfatlı molekülü yerinden koparır. 2 dakika içinde 1 g verilir. İlaçlama ve böcek ilacı zehirlenmeleri çok ciddi sonuçlara yol açacağı için böcek ilaçları bireysel olarak uygulanmamalı, ilaç ambalajları ortalıkta ve tedbirsiz olarak açıkta bırakılmamalıdır. Böcek İlaçlamada Dikkat Edilmesi gerekenler hakkında bilgi verip sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Karınca İlaçlama Servisleri hakkında bilgi için sayfamıza gidiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.