İlaçlama Haşere Böcek İlaçlama

İlaçlama özellikle haşerelerin zararlarının artması ile gittikçe önemli bir hale gelmektedir. Haşere ilaçlama uygulamaları bilinçli olarak yapılması gereken halk sağlığı kapsamlı bir uygulama şeklidir. İlaçlama şekilleri farklı türde böcek ilaçları birbirinden bağımsız ilaçlama yöntemleri yardımı ile yapılır. Açık özellikteki bahçe ve bina çevresi gibi yerlerde sıvı özellikli haşere ilacı kullanılarak spreyli püskürtme biçiminde ıslama tabir edilen uygulama öne çıkar. Böcekler ile mücadele apartman, daire ve iş yerlerinde sıvı, spreyli yada sisleme böcek ilaçlama olarak farklı şekillerde yapılabilir.

Apartman ve sitelerde çok sayıda daire olduğu için, buralarda insan popülasyonu çok daha fazladır. Doğal olarak insan yaşamı olan mekanlarda yiyecek ve içecek maddeleri ile bunların atık ve kalıntıları daha fazla olur. Böcekler bu nedenle konutların çöplük bölgeleri ile ortak kullanım alanlarında daha fazla ortaya çıkar. Haşere İlaçlama insan sağlığına tehdit oluşturan böceklerin yok edilmesi kadar, İleride nüksedecek haşere sorunlarına karşı önlem almak içinde yapılır.

Böcekler ile mücadele eskiden beri yapılmasına karşın, son yıllarda teknoloji ve bilimin ışığında çok daha sağlıklı ve pratik hale gelmiştir. Gerek kullanılan haşere ilaçları, gerek uygulanan yöntem ve ekipmanlar yeni nesil ürünler olduğu için daha güvenli hale gelmiştir. Ev, Apartman, Fabrika gibi yerlerde hamam böceği, akrep, pire, kene, sinek, fare benzeri pek çok zararlı insanlar için ciddi rahatsızlık sebebi olur. Ayrıca insanlara hastalık bulaştırıp ciddi anlamda sağlığımıza zarar verirler. Tüm Bunların ortadan kaldırılması için değişik şekillerde ilaçlama servisi verilmektedir.

İlaçlama Nedir Hangi Yöntem Ve İlaçlar Kullanılır?

Kokusuz ilaçlar, yani biyosidal haşere kontrol ürünleri ile yapılan uygulamalarda ortamın kapatılması ve mekandan çıkmaya gerek olmaz. Kokusuz ilaçlar sağlık bakanlığı onaylıdır ve basit tedbirler alınarak hemen her türlü mekanda rahatlıkla uygulanabilir. Kokusuz haşere ilaçları su bazlıdır suyla seyreltilerek püskürtme ve ulv cihazları yardımı ile uygulanabilir. Kokusuz ilaçlama, hedef haşerenin cinsine, yoğunluğuna, mekandaki yaşam durumuna ve ortama bağlı olarak değişik şekilde uygulanır. Bazı karışım ilaçlarda mekanın belirli bir süre kapatılmasına ihtiyaç duyulabilir.

Kokusuz böcek ilaçları diğer ilaçlar gibi tedbirli uygulanmalıdır. Amatörce davranarak, gıda maddesine temas etme gibi bir hataya düşülmemesi gerekir. İlaçlama teknisyeninden mutlaka uygulama sonrasında neler yapılacağı hakkında bilgi alınması şarttır. Kokusuz ilaç geniş kullanım alanına sahiptir ancak böcek türü ve yoğunluğu belirleyici bir unsurdur. Pire,tahtakurusu, kuş biti,hamam böceği gibi mücadelesi zor böcekler içinde uygulanabilir. Ancak düşük yoğunluklu şikayetlerde tercih edilmesi gerekir. Yüksek böcek yoğunluğu olan yerlerde mutlaka karışım kokusuz ilaçlardan faydalanmak gerekir.

Ancak bazı ilaçlama firmaları, ucuz olduğu için ve müşterisine daha ucuz fiyat verip daha çok kar elde etmek için, basit kötü kokulu ilaçlara mahkum etmektedir. Kokulu ilaçlar haftalarca mekandan çıkmayan kötü koku sergilerse insanlar için ciddi risk içerir. Bu nedenle bir kaç tane farklı içerikte kokusuz ve az kokulu ilaç birleştirilerek keskin bir etki oluşması sağlanır. Kokusuz ilaçlama yapılırken, açıkta kalan tabak ve tencere gibi mutfak eşyalarının mutlaka yıkanması yada güzelce poşetle bağlanarak muhafaza edilmesi gerekir. Kokusuz uygulama sanılanın aksine etkilidir ancak tek ilaç değil en az üç farklı aktif madde içeren ilaçlar profesyonelce birleştirilmelidir.

Kokusuz İlaçlama Hakkında En Fazla Merak Edilenler?

Kokusuz İlaç İnsan Sağlığı İçin Tehlikeli Olur Mu?

İlaçlama öncesi gerekli tedbirler alındıktan sonra, kokusuz kimyasallar ile uygulama yapılan ortamlarda her hangi bir sorun olmaz. Ancak kokusuz uygulamada ilaçlar gıdalara temas ederse zehirlenmeye neden olur.

Kokusuz ilaçlama Yapılırken Evi Terketmek Gerekir Mi?

Kokusuz ilaçlama esnasında evi terk etmeye gerek yoktur. Ancak sisleme yöntemle uygulanan kokusuz ilaçlar esnasında evi bir saat boşaltmak gerekir. Çünkü kokusuz ilaçlamada insanlar ilaçları nefes yolu ile solursa akciğerlere giren ilaç zerreleri insanlarda ciddi etkilenmeye yol açar. Bilindiği gibi bazı insanların bünyesi çok hassastır ve bundan çabuk etkilenir.

Kokusuz İlaçlar Mekanda Nasıl Uygulanır?

Kokusuz sıvı içerikli ilaçlar su ile karıştırılarak hazırlanan sentetik içerikli konsantre özelliktedir. Bu ilaçlar mutlaka uzman personel denetiminde doğru doz ve içerikte uygulanmak zorundadır. Kokusuz ilaçlar günün herhangi bir saatinde mekanda rahatlıkla uygulanabilir. Ancak dirençli böcekler için farklı ilaçlar bir araya getirildiği takdirde mekanda durulmaz.

Kokusuz İlaçlama Sonrası Neler Yapılır?

Kokusuz yöntem yapıldıktan sonra, mutfaktaki tencere ve tabaklar yıkanmalıdır. İlaçlanan yerler yüzeysel olarak temizlenmelidir. Kokusuz ilaçlamada asla dip köşe bölgeler temizlenmemelidir. Çünkü kokusuz ilacın özelliği kalıcı etkisi uzun süre dayanan bir yapıdadır. Bir hafta 10 gün bir zamanda tam etki sağlar. Kokusuz ilaçlama yapılan alanları kapatmaya gerek yoktur ancak uygulama esnasında yarım saat veya 1 saat ilaçlanan ortamda bulunmamak en güzelidir.

Kokusuz İlaçlama Sonrası Mekan Havalandırılmalı?

İnsanlar yaşadığı alanları yeteri kadar havalandırmazsa mekanda haşereler daha kolay ürer. İlaçlama sonrası belirli bir süre mekana temiz hava sirkülasyonu gerekir. Kokusuz ilaçlar ile yapılan hizmet sonrası mutlaka evlerimizi ve ilaçlanan alanı belli bir süre havalandırmada fayda vardır. Sırt pompası ile yapılan uygulamada sorun olmaz ancak sisleme yöntemde mutlaka tedbirli olmak gerekir.

Jel İlaçlama

Jel İlaçlama yeni nesil bir ilaçlama tekniği olarak öne çıkar. Böcek İlaçlama uygulamalarında en sağlıklı ve en pratik yöntemdir. Ancak belirli sayıdaki haşereler üzerinde etkilidir. Jel ilacı yiyen haşere yuvasına döner ve orada ölür. Yuvadaki diğer hamam böcekleri ölü böcekleri yiyerek bünyesine ilacı alır. Böylece domino etkisi ile zincirleme bir reaksiyonla hamam böceği yuvasını dağıtır. Bu ilaçlama şekli 2000 yılından itibaren ülkemizde kullanılmaya başlanıp, biz ilk kullanan firmalardan biriyiz.

Uzun süre etkilidir. Özellikle hamam böcekleri üzerinde son derece etkili olan bir ilaçlama şeklidir. Çevre ve insan için sağlıklı olduğu kadar oldukça pratik ve kolay uygulanır. Hamam böceği ve türevleri üzerinde olduğu kadar karıncalar üzerinde oldukça etkili bir ilaçlama türüdür. Evcil hayvanlar için zararlı değildir. Kokusu yoktur ve kapı ve pencerelerin kapatılmasına gerek yoktur. İlaçlama esnasında evden ayrılmanız gerekmez. Uygulama öncesinde hazırlık yapmanıza, ilaçlama sonrası temizlik gerektirmez uzun süre etkisini devam ettirir.

Jel Haşere İlaçlaması Nasıl Yapılır

Jel ilaçlar özel yapılı ilaçlardır. Özellikle hamam böceği çeşitleri için üretilmiş ve son derece sağlıklı ilaçlardır. Bu ilaçların kesinlikle kokusu insanları rahatsız etmez. Jel böcek yemi kendine has kokusu ile hamam böceklerini kendine çeker. Jel ilaçtan tüketen böcekler ilacın etkisi ile ölürler ve ölen böcekleri yiyen diğer böcekler de yuvalarında imha olmaya başlarlar. Jel ilaçlar evin belli bölgelerine damlacıklar halinde metrekareye bir damlacık halinde uygulanır. Jel ilaçlar ile yapılan ilaçlamada kesinlikle evinizi terk etmenize gerek yoktur. Jel hamam böceği yemi çok kolay ve sağlıklıdır.

Jel ilaç uygulaması günün herhangi bir saatinde işletme ve dairelerde kolayca uygulanabilir. Jel ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar olup kesinlikle haşere dışındaki canlılara zarar vermez. Sadece belli başlı haşereler için kullanılır. Evlerde görülen hamam böceği türleri için kullanılırken karınca ve gümüş böceğine de etkilidir. Ancak diğer böcekler için hiç bir etkisi yoktur. Jel ilaç kesinlikle ilaçlamasından sonra ortamdan silinmemelidir. Çünkü kalıcı etkisi 3 ay devam etmektedir. Böcekler ölse bile dışarıdan giren diğer böcekleri de öldürmeye devam eder. Kalıcı etkili olduğu için daha sonra çıkan haşere yavrularına da etki eder.

Jel Hamam Böceği İlacının Özelliği

Jel ilaçların uygulandığı mekanda yaşayan insan ve evcil hayvanlar ilaçlama sonrasında ilaçlamadan etkilenmez. Jel ilaçlar hiçbir şekilde diğer ilaçlar gibi itici şekilde kokmaz ve zehirlenmeye yol açmaz. İlaçlama esnasında evi terk etmeye gerek yoktur. Jel ilaçlama sırasında kapı ve pencerelerin kapanmasına ihtiyaç duyulmaz. Jel ilaçlama öncesi ilaçlama için ayrıca hazırlık gerektirmez. Evdeki gıdaların toplanması gibi sıkıntılara girmeye gerek yoktur. Jel uygulama sonrası temizlik yapmanıza gerek yoktur. Jel böcek yemi uygulandıktan sonra böcekler bir hafta ile üç hafta sonrasında ölür. Uzun zaman kalıp etkili olması gerekir.

Kokulu İlaçlama

Kokulu ilaçlama likit şekilde hem püskürtme yöntemiyle hemde dumanlı ilaçlama şeklinde uygulanmaktadır. Örneğin pireler yumurtalarını evcil hayvanların kılları arasına bırakır ve bu yumurtalar hareket ettikçe yerlere düşer. Bunun için zeminlerin sıvı şekilde ilaçla ıslatılması gerekir. Özellikle toprak ve kumlu yüzeyler. Sisleme tabir edilen uygulamada kapalı alanlarda ilacın her tarafa yayılmasını sağladığı için daha hızlı etki sağlar. Yine Hamam böcekleri kapsüller halinde yumurtlayan böceklerdir. Ortalama bir kapsül içinde 35-40 adet yavru olmayı bekleyen yumurtalar bulunabilir. Senede 8-10 kere yumurtlayan dişi hamam böcekleri ölürken dahi yumurta bırakabilir.

Bunun için böceklerin yoğun olduğu bölgelerde oldukça güçlü bir ilaçlamanın yapılması gerekir. Kokulu ilaçlama uygulaması ile daha kısa süre içinde daha kapsamlı sonuç alınır. Bu yöntem sonrası mekanını en az 3 saat kapatmak, bir o kadar içeride durmadan havalandırıp temizlik yapmak gerekir. Böcek ilaçlama esnasında ilaçlanan alandaki görevlinin maske takması şarttır. Haşere İlaçlama sonra gerekli uyarıları dikkate alarak yapılması gerekenler bittikten sonra günlük yaşantınızı devam ettirebilirsiniz. Kokulu İlaç böcekleri dışarı çıkarak keskin bir kokuya sahiptir. Pek çok haşerenin kısa sürede ilaçla temasını kolaylaştırır. Ulv yöntemle yapılan ev ilaçlamasında çok hızlı sonuç alındığı bilinmektedir.

Kokulu İlaçlama Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi kokulu ilaçların oldukça keskin kokuları vardır. Özellikle zor kontrol altına alınan, mayt, toz akarı, pire, kertenkele, kuş biti, tahta kurusu gibi dirençli zararlılar için en ideal çözümdür. Kokusuz ilaçlar bu tür haşereleri ortadan kaldırmada hemen hiç bir varlık gösteremez. Sisleme yöntem yardımı ile özel karışım kaliteli ilaçlar kullanılarak bu ile çok daha etkili ve hızlı mücadele edilir. Kokulu ilaçlama jel yada kokusuz ilaçların etki gösteremediği haşere ile konutlarda zorunlu hale gelir. Ancak kokulu haşere ilaçlama denince akla hemen tarım ilacı kullanmak gelmesin. O tür ilaçlar hem insanlara hemde mekana ciddi zararlar verir.

Bilindiği gibi haşere ilaçlarının etken maddeleri haşere kontrolünde belirleyici önemdedir. Bazı aktif maddeler düşürücü etkisi ile haşereleri kısa sürede imha eder. Bazıları uçkun bileşenleri ile ortamı kaplar ve çatlak, yerlere sızar. Ayrıca bazı aktif bileşenler böcek ilacının ortamda çok daha etkin böcek kontrolü sağlaması için uzun süre etkisini kaybetmez. Birden fazla kaliteli ilaçların bir araya getirilmesi kokusuz ilaç bile olsa, helede Ulv cihazı ile ortamda inanılmaz bir etki sağlar. Buda haşerelerin direnç yapılarını çökertip, sinir sistemlerini felç eder. Hoş kokulu tinerimsi keskin bir etki yayar. Bu nedenle hemen tesir eder.

Kokulu ilaçlama sırasında içeride sadece ilaçlama teknisyeni olmalıdır. İlaçlanan mekan uygulama sonrası kapatılmalı böcek ilacının etkisini göstermesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde insanı zehirleme potansiyeli oldukça fazladır. Kokulu ilaçların yapıldığı ortamda kalan tüm canlılar ilaçtan etkilenerek ölecektir. Bu canlı hayvan yada insan olsun risk aynıdır. Ayrıca haşere çeşitleri de aynı sonuca maruz kalır. Bu nedenle evcil hayvan, kuş, kedi, köpek,akvaryumda balık unutulmamalıdır. Ayrıca pencereler, havalandırma kapakları ve zayıf kapı altlarında böcek ilacının dışarıya sızmaması için iyileştirme yapılarak ilacın çevreyi etkilememesi sağlanmalıdır.

Kokulu Böcek İlaçlama Profesyonel İşidir

Kokulu ilaçlama sonrası ortam yeteri kadar kapalı tutulduktan sonra eve girilip, pencereler açılarak dışarı çıkılmalı ve ortam en az 2 saat temiz havayla sirküle edilmelidir.Uygulama yapan firmaların çalışan elamanlarının haşere mücadele eğitimini almış olması gerekir. Kokulu haşere ilaçlamalarında evdeki çocukların ve bebeğin kıyafet ve oyuncakları kesinlikle ortalıktan kaldırılması gerekir. İlaçların tahriş etkisi fazla olduğu için çocukların ve bebeklerin vücutları böcek ilacından etkilenir ve ciltleri tahriş olur. Açıkta gıda bulunmamalı özellikle sisleme yöntemle yapılan uygulamada pire, kuş biti, tahta kurusu, toz böcekleri gibi haşereler hariç evdeki eşyaların üzeri örtülmelidir. Böylece daha az temizlik yapılması sağlanır.

Kokulu İlaçlamada En Çok Merak Edilenler

1. Kokulu böcek ilacı insanı zehirler mi?
*Kokulu ilaçlar insan sağlığı için tedbir alınmadan uygulanırsa büyük risk potansiyeline sahiptir. Solunduğu zaman veya tedbirsiz uygulanıp gıdalarına bulaştığı zaman insanı zehirler bulaşma fazla olursa ölümle bile sonuçlanabilir. Bu nedenle önüne gelenin ilaç alarak evde uygulama yapacağı bir hizmet değildir haşere mücadelesi

2. Kokulu ilaçlar hangi böceklere etkilidir?
*Kokulu ilaçlar, ölmesi zor olan dirençli yapıdaki inatçı böcekleri imhada kullanılır. Pire, akrep, kertenkele, toz böcekleri, tahta kurusu, ağaç kurdu, kuş biti benzeri baş belası böcekleri yok etmede önemli etkendir

3. İlaçlama esnasında evde neden durulmaz?
*Kokulu ilaçlama sırasında evler ve iş yerleri ilacın etkisi ile çok yüksek düzeyde havaya ilaç karışarak haşerelerin ölmesi için etki gösterir. Solunduğu zaman ilaç akciğerlere dolarak insanı boğar ve ciddi atakların yaşanmasına sebep olacağı için, böcek ilaçlarından zehirlenme yaşanır.

4. Kokulu ilaçlar nasıl kullanılır?
*Kokulu ilaçlar su karışımı ile hazırlanan sıvı içerikli ilaçlardır. Kokulu uygulama için uzman personel ve son derece donanım esastır. Haşere ilaçlama şirketi olarak son sistem alet ve ekipmanlar ile uygulama yapmaktayız. Kokulu ilaçlama zararlı haşere gurubunun görüldüğü açık ve kapalı tüm alanlara uygulanır. Dumanlama şeklinde kapalı alanlar için son derece etkili iken açık bölgelerde püskürtme yöntem daha idealdir.

5. Kokulu ilacı Kendim alıp yapabilir miyim?
*Kokulu ilaç özellikle yok edilmesi son derece güç olan zararlı türleri üzerinde son derece etkili sonuç verir.Tedbirsiz ve bireysel olarak uygulanması hem riskli, hemde hangi ilaçların hangi bileşenleri taşıdığını bilmek uzman işidir. Bu nedenle dışarıdan ucuz ilaç alarak bireysel kullanmak doğru değildir. Daha etkili kokusuz ve jel ilaçlar olmasına karşın bunların yetersiz kaldığı haşereler için profesyonel ekiplerce kullanılır. Piyasadan tarım ilacı alarak ilaçlama yapmaya kalkışmak büyük tehlikedir. Ayrıca böcekler tam ölmeyeceği gibi evdeki eşyaların ciddi lekelenmesi ve aşınması bir diğer tehdit olarak ciddi zarara yol açar.

Fare İlaçlama İle Farelere Geçit Vermeyin

İnsanların yaşam alanlarında, iş yerlerinde, depolarda, kısacası her yerde haşere ve kemirgenler hem maddi zararlara sebep olur, hemde hastalık mikrobu saçarlar. Fare çeşitleri, çok hızlı üreyebilen, kolay saklanan canlılardır. Erken önlem alınmayan fare popülasyonları çok kısa süre içerisinde mekanda fare istilasına sebep olacaktır. Farelerin zararları arasında maddi kayıplar kadar, Veba, tifüs, verem, Lyme, Salmonella, humma, Listoriosis gibi hastalıkları taşımaları ciddi tehdittir. Kemirgen fareler bu mikropları insanlara dışkıları, kılları, tükürük ve idrarlarıyla bulaştırır. Ayrıca fare ısırıkları ile Sodoko adı verilen çok tehlikeli bir hastalığa sebep olmaktadır.

Evdeki Farelerden Nasıl Kurtulursunuz?

Fare türleri için, kapan kurmak, zehirli yiyecekler ve daha pek çok geleneksel yöntem eskiden beri uygulana gelmekteydi. Günümüzde yerini profesyonel kemirgen mücadele ekipman ve ilaçlarına bırakmıştır. Ancak amatör kişilerce tarafından plansız ve hiç bir deneyim olmadan yapılan ilaçlamalar farelerin kökünü kazımadığı gibi birçok yan etkinin ortaya çıkmasına da yol açar. Kullanılan zehirli maddelerin insan sağlığına ve hedef dışı canlılara zarar içermemesi şarttır. Modern fare ilaçlama uygulamaları sorunun kapsadığı mekan ve ortamlarda çözümlenmesini ve tekrarlanmamasını sağlamaya yönelikte uygulanır. Fare popülasyonu görülen alanın hijyene kavuşturulması için fareler yok edilmelidir.

Farelerin yok edilmesi için fareleri içten kurutup pis kokmasını engelleyen fare ilaçları kullanılmaktadır. İstasyonlu fare mücadelesi bilinen en kapsamlı fare kontrol çözümlerinden biridir. Söz konusu mekânda farelerin yaşadığı ve yuvalandığı bölgelerin tespitinin yanı sıra farelerin mekâna giriş, çıkış noktaları da tespit edilir. Astek Böcek İlaçlama insan sağlığına, hedef dışı canlılara ve çevreye zarar vermeyen, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı biyosidal ürünleri kullanır. Ayrıca farelerin giriş ve çıkış noktalarının kapatılması da alanda fare probleminin tekrarlanmasının önüne geçecektir.

Farelerin yok edilmesinin ardından alanda detaylı temizlik yapılmalıdır. Böylece fare aktivitesi görülen bölge, farelerin geride bırakmış olabileceği mikrop ve virüslerden arındırılır. Fareler ile mücadele uzman kişilerce yapılmadığı zaman tam sonuç almak nerede ise imkansızdır. Gerek kemirgen mücadelesi, gerek haşere ilaçlama kapsamında daima en iyi ilaçları kullanmak gerekir. Böcek İlaçlama firmamız daima en iyisini yapmak için teknolojik gelişmeleri takip eder ve yeni nesil haşere ilaçları ile profesyonel yöntemleri kullanır. Yaşadığınız mekanlarda her türlü haşere ve kemirgen çeşitlerinin önlenmesi için bizden uygulama desteği alabilirsiniz. İstanbul Böcek Ve Haşere İlaçlama yazımızı okumalısınız.

İlaçlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir