Hastane İlaçlama

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Bazı işletmeler ile kamu ve özel kurumlarda ilaçlama hizmetleri çok üst seviyede verilmek durumundadır. Sağlık kurumları bu yönde çok hassas olan mekanlar olduğu için profesyonel hastane ilaçlama hizmeti alınması gerekir. Toplum sağlığının ön planda tutulduğu şifa dağıtan kurumlarda en ufak bir yanlış geniş çaplı sorunlara yol açar. Hastane İlaçlama insan sağlığının korunması için özel önem gösterilecek alanlardır.

Pek çok hastalığa çözüm üretilen bu nazik mekanların ruhsatlı böcek ilaçları ile ilaçlama yapılmasını zorunlu kılar. Hastane ve tıp merkezlerinde hem mekanın hijyen düzeyi hem de tüm zararlı haşerelerin önlenmesi şarttır. Ameliyathane, yemekhane, ve diğer bölümlerin hastalık taşıyıcısı böceklerden  kesin olarak arındırılması ve tam hijyen oluşturulması zorunluluktur. Ufak bir hijyen sorunu çoğu zaman ölümcül bakterilerin üremesine yol açar.

Sağlık merkezlerinin başında gelen hastanelerde, steril ve temiz bir ortam sağlamak için düzenli olarak Periyodik Hastane İlaçlama hizmetleri almak gerekir. Bu nedenle gerek hastanelerde görülen haşere ve kemirgenleri yok etmek, gerekse bakteri ve mikroplardan arındırmak için hastane ilaçlama periyodik olarak yapılır. Devlet hastaneleri gibi büyük ölçekli sağlık kurumlarında yönetim tarafından ihale ile periyodik ilaçlama hizmeti alınmaktadır.

Hastanelerde görülen böcek, sinek, ve kemirgen fare, şikayetleri ciddi mikrobik bulaşmaların yaşanmasına sebep olur. Zararlı haşere çeşitleri hastane ve sağlık kurumlarına farklı yollarda açık buldukları bölgelerden girer. En fazla kullandıkları giriş yerleri, zemin katlar ve havalandırma sistemleri ile kolilerin içi olarak özetlenebilir. Hastane İlaçlama, bu alanda görülen böcek ya da fare çeşitlerinin sebep olduğu şikayetlere bağlı olarak ilaçlama tekniği kullanılmasını zorunlu kılar.

Sağlık Kurumlarında İlaçlama Nasıl Yapılır?

Zaman, zaman hastane içi ve bahçesinde pire şikayetleri yaşanmasına karşı spreyli ve püskürtme pire ilaçlaması yapılır. Hastane İlaçlaması için kokusuz pire ilaçları kullanmak gerektiği için kapalı bölgelerde pirelerin dış kabuğuna etki edecek ilaçların kullanılması şarttır. Aksi halde yapılacak ilaçlama hiç bir etki göstermez. Açık alanlarda daha değişik böcek ilaçları kullanmak mümkündür.

Hastaların odaları ve genel kullanım alanları insan sağlığına zararsız pire ilaçları ile ilaçlanır. Hastanede hamam böceği, kalorifer böceği, gümüş böceği ve karınca haşeresi görülüyor ise, jel böcek ilaçları kullanarak ilaçlama son derece sağlıklı ve pratiktir. Ayrıca çok daha sağlıklı ve zahmetsiz olmaktadır. Sürekli açık mekanlar olan hastane ve oteller yapılacak ilaçlama şeklinin bu özelliğe bağlı belirlenmesinde önemli etkenlerden biridir.

Acil servisler, hasta yatakhaneleri, kantin ve pek çok bölge ilaçlama esnasında boşaltılmadan işlemin uygulanmasını zorunlu kılar. 24 saat esasına dayalı hizmet veren mekanlardır bu hassas kurumlar.  Kan emen ve virüs bulaştıran pire ya da tahta kurusu gibi haşerelere karşı bir uygulama yapılacaksa, uygulama alanının en az 15 dakika boşaltılması çok daha yoğun ilaç kullanılmasına bağlı olarak belirlenir.

Elbette boşaltılması mümkün olmayan yerlerin çok daha kısa aralıklar halinde periyodik uygulamaya maruz kalması gerekir. Sağlıklı ve etkili böcek ilaçlama için, kullanılacak ilaçların kalitesi ve içeriğine dikkat edilmelidir. Uygulanacak haşere ilaçlarının hastaları hiçbir şekilde rahatsız etmemesi esastır. Aksi halde, ciddi alerjik reaksiyonlar görülecektir. Ya da komplikasyonlar oluşabileceği gibi astım ve kanser hastalarında böcek ilacı zehirlenmesi dahi görülebilir.

Hastane Böcek İlaçlamasında Kullanılacak İlaçlar

Hastane İlaçlama için püskürtme yöntemi tercih edilir. Kokusuz ve uçucu etkisi olmayan ilaçların hastanelerde, dezenfekte ve temizlik için kullanılması esastır. Hastaneler ve diğer sağlık merkezleri, sağlık ocağı benzeri hasta ve tedavi hizmetleri veren yerlerin ilaçlama uygulamalarında hiçbir şekilde bireysel yöntemlere yeltenmemelidir. Bilinçsiz yapılacak her uygulama bu tür merkezlerde ciddi riskleri doğuracağı için sonuç çok ağır olabilir.

Hastane İlaçlama Firmaları, Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan ve insan sağlığına hiçbir zararı bulunmayan kaliteli ve ruhsatlı haşere ilaçları kullanır. Profesyonel uygulama becerisine sahip ilaçlama elemanları ile uygulama yapan haşere ilaçlama şirketleri her ayrıntıya dikkat edilmelidir. Hastane İlaçlaması çok hassas bir konudur. İlaçlama konusunda tecrübeli olmayan elemanlar asla çalıştırılamaz.

Hastane ilaçlama en küçük bir hatayı kaldırmaz. Bu nedenle profesyonel hizmet veren ilaçlama firmaları hastane ilaçlama hizmeti vermek zorundadır. Böcek ilaçlama diğer işletmelere oranla hastane genelinde çok titiz yapılması gereken bir önemdedir. Kokulu böcek ilaçları böylesi mekanlarda kullanılmaz ve son derece hassas çözümler ile hastanelerde haşerelere karşı ilaçlama desteği verilir. Bu nedenle daha sık ilaçlama servisi alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.