Haşere İlaçlama Yöntemleri Nelerdir

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Haşere İlaçlama Yöntemleri Nelerdir? evlerdeki haşerelerden kalıcı olarak kurtulabilmek için üç ana olarak bilinen haşere mücadele tekniği kullanılmaktadır. Özellikle büyük kentlerde ve yeşil alanlarda bu böcek ilaçlama teknikleri sıkça karşılaşılan haşere şikayetleri neticesinde ilaçlama şirketlerinde sıkça kullanılmaktadır. Bu ilaçlama yöntemleri sırası ile Kimyasal mücadele yöntemi, Biyolojik mücadele yöntemi ve Fiziksel mücadele yöntemleri olarak sıralandığı zaman belkide en fazla sıvı ilaçlar öne çıkar.

Kullanılan İlaçlama uygulama yöntemleri içinde böcek ilaçlarının kullanılması yani kimyasal ilaçlama yöntemi ilk sırada gelir desek yanlış olmaz. Haşere İlaçlama Yöntemleri aslında çok yaygın olmasına karşılık bunlar içinde uygulama zorluğu, maddi yükümlülük ve zehirlenme olasılığı gibi faktörler sıralandığı zaman bazı uygulamalar daha önem kazanır. Özellikle Ulv ilaçlama şekli her önüne gelenin yapamayacağı kadar basit bir uygulama olmayıp amatörce yapılması halinde zehirlenme durumları kaçınılmaz olabilmektedir.

Ulv Böcek İlaçlama Neden Önemlidir?

Peki ulv ilaçlama nedir nasıl yapılır bunun bilinmesi ve ona göre mücadele yaptırılması oldukça önemli olup bilinçsiz kişilerin bu uygulamayı yapmalarının olası tehlikeler içerdiği tüm insanlarca bilinmesi gerekli bir ilaçlama şeklidir. Sisleme yöntemi ile ilaçlama olarak bilinen bu yöntem soğuk sisleme tarzı yapılan ve elektrikli cihazlar kullanılarak sıvı kimyasal ilaçların çok ince mikronlar halinde havaya karışması ile ortaya çıkan bir ilaçlama yöntemidir.

Deneyimli ekiplerce her türlü tedbirlerin alınması mutlak zorunluluk olan bir ilaçlama uygulama yöntemi olup bilinen İlaçlama Yöntemleri Nelerdir? bu yöntemler içinde en etkili ve en kapsamlı haşere kontrolü sağlayan özelliğe sahip olması ile bilinir. Ancak Böcek ilaçlama teknikleri arasında en zoru ve insanların uyarılmaması yada özensiz uygulanması sonucu ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına yol açabilecek oldukça profesyonel bir ekibin bilinçlice yapması gereken bir özelliğe sahiptir.

Kimyasal Mücadele Şekilleri Nelerdir?

Gerek açık alan, gerekse kapalı alanlar için uygulanan iki kimyasal mücadele yöntemleri sıvı ilaçlar ve kemirgenler için uygulanan yemleme metodu olmak üzere 3 şekilde yapılır. İlaçlama uygulama yöntemleri içinde ıslama ve püskürtme şeklinde yapılan mekanik ilaçlama şekli en yaygın olarak kullanılmakta olup özellikle fazla bir donanım ve maliyet gerektirmediği için pek çok kişi tarafından yapılmaktadır. Aslında basit gibi görünse de böcek ilaçlama teknikleri içinde en fazla zehirlenme durumları ile karşılaşılan türdür.

Bu uygulama için hiç bir tedbir almayan insanlar olup normal ilaçlama hakkında hiç bir eğitim ve bilgisi olmayan kişilerin bile yapmaya çalıştığı basit usul bir uygulama olması tedbirsiz davranılmasını tetikler. Hele, hele yanlış ilaçların alınarak gelişi güzel hiç bir tedbir almadan evlerde ve kapalı alanlarda sırt pompası ile yapılması sırasında kimyasal zehirlenmeler sıkça yaşanabilir. Bu gibi sonuçların en fazla yaşandığı bir tür olup kolay elde edilen bir özelliğe sahip olması da olası tehlikelere açık hale gelinmesinde başlıca sebeptir.

Geniş Kapsamlı Mücadele Donanımlı Ekiplerin İşidir?

İlaçlama Teknikleri içinde sisleme yöntemi ile ilaçlama çok zor ölen haşerelerin imhasında sıkça kullanılan bir uygulamadır. Ancak donanımlı böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılabilen bir ilaçlama türü olup mutlaka profesyonel destek alınması gerekir. Ulv ilaçlama nedir diye haşere sorunlarından bıkan insanların sıkça bilgi almak istediği ve evlerindeki haşerelerden kurtulmak için araştırma yaptıkları bir uygulama olup kapalı alan uygulamalarında soğuk sisleme makinesiyle uygulanır.

Açık alanlarda ise sıcak termal sisleme şeklinde yapılan bir özelliğe sahiptir.  Böcek ilaçlama teknikleri içinde elbette en etkili sonuçları çok geniş bir haşere kitlesi üzerinde alabilmeye yarayan özelliğe sahiptir. Bu özelliğinin güçlü olması ile bilinmesine karşın ancak eğitimli elemanlar ve donanımlı ekipler tarafından yapılması zorunlu bir yöntem olarak öne çıkar. Çok zor kontrol edilen haşerelerin imhasında kullanılan profesyonel bir böcek ilaçlama yöntemi olarak dikkat çeker.

Kimyasal İlaçlama Yöntemleri Nasıl Seçilir?

Kimyasal ilaçlama uygulama yöntemleri içeriğinde bulunan zehirli kimyasal ilaçlarla zararlı haşereleri ve bunların yol açtığı hastalıkları yok etmek için uygulanan bir özelliğe sahip olup bu tür böcek mücadele yöntemine kimyasal mücadele yani ilaçlama yöntemleri denmektedir. Kimyasal ilaçlama türlerinde öncelikli olarak her ilacın tüm haşere türlerine karşı etkili olmasının mümkün olmadığının bilinmesi kokusuz ilaçların sınırlı sayıda haşereler üzerinde etki sağlayacağı aynı şekilde fare ve kemirgen ilaçlarının böcekler üzerinde etkisinin olmadığı bilinmesi gerekir.

İlaçlama Yöntemleri Nelerdir? ve kullanıldığı haşerelerin türleri hakkında bilgi sahibi olunması yaptırılacak kimyasal mücadelede belirleyici faktörlerden biridir. Unutulmamalıdır ki, Her haşere farklı bir vücut anatomisine sahiptir ve haşere üzerinde kullanılacak olan ilaç ve ekipmanlarda buna paralel olarak değişiklik göstermektedir. Böcek ilaçlama teknikleri uzman bir ekip tarafından yapılacağı gibi bu yöntemin belirlenmesi bilinçli bir şekilde seçilmeli ve tüm tedbirler alınmalıdır.

İlaçlama Servisini Hafife Almayın

Haşere ilaçlamadan önce insanlar bilgilendirilip hangi böcek türü için ne tür uygulama yapılması gerektiği baştan insanlara anlatılmalıdır. Sisleme yöntemi ile ilaçlama akrep, tahta kurusu, ağaç kurdu, pire, kertenkele, toz ve nem böcekleri gibi çok zor ölen haşereler üzerinde yapılması zorunlu bir uygulama şeklidir. Uygulama yapılacak alanlar için İlaçlama uygulama yöntemleri belirlenirken dikkat edilmesi gereken temel unsurlara mutlaka özen gösterilmeli en titiz şekilde mekan ilaçlamaya hazırlanması gerekir.

Gerekli önlem ve uyarılar sonrasında haşerelerin en fazla ilaç aktif maddesine maruz kalmaları sağlanmalıdır. Aksi takdirde kesin kalıcı çözüme ulaşmak nerede ise imkansız olacağı için ilaçlama uygulama yöntemleri istenildiği şekilde sonuç veremeyecek uygulanan böcek ilaçlama teknikleri başarısız olacaktır. Kokusuz ilaçlar ile kokulu ilaçlar farklı içeriğe sahiptir. Ancak makine ile uygulandığı zaman ilaç aktif maddesi havaya karışınca insanlarda ciddi hassasiyete yol açar. Bu nedenle kokulu ve kokusuz ilaçlama bilinerek seçilmelidir.

Jel İlaçlama Ve Fare İlaçlamanın Yapılışı

Bu ilaçlama yöntemlerinde ilaçlama öncesinde ya da sonrasında hiçbir hazırlık yapılması gerek yoktur. İlaçlama esnasında alandan ayrılmanız ya da ya günlük yaşantınızda her hangi kısıtlama yapmanız gerekmez. Siz yemeğinizi yerken ya da çayınızı içerken dahi aynı anda hem jel ilaçlama hemde fare istasyonları içinde ilaçlama uygulama yöntemleri oldukça kolay yapılabilir. Hamam böceği, kalorifer böceği ve karafatma böceği mücadelesinde kullanılan bir yöntem olan jel ilaçlama şekli insan sağlığına zararı olmayan bir uygulamadır.

Uzun süre etkisini devam ettirerek çevre ve insan sağlığı üzerinde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Hamam böceği türleri üzerinde oldukça etkili olup böcek ilaçlama teknikleri arasında son derece kolay uygulanabilen bir ilaçlama türüdür. Fare mücadele şekli sıvı böcek ilaçlarından daha farklı olarak yemleme usulü istasyon modeli şeklinde yapılıp fare ve kemirgenlerin bu zehirleri kemirmesini çekici hale getirmesi sonucu farelere karşı etkili bir ilaçlama uygulama yöntemi olup kemirgenler için en fazla kullanılan ilaçlama türüdür.

İlaçlama Firmalarına Doğru Talepte Bulunmak

Unutulmaması gereken bir diğer konu ise böcek ve kemirgenler ile mücadele konusunda İlaçlama uygulama yöntemleri bakımından hayli önemli bir konu dışarıdan içeriye girişleri kesmek için için açık alanların kapatılması, kırık ve çatlak alanların onarılması, lavabo giderlerinde gerekli tedbirlerin alınması ve böcek yuvalarının imha edilmesi fiziksel mücadelede çok önemli bir öncelik taşır.

İlaçlama uygulama yöntemleri hakkında profesyonel hizmet verilmesinin olmazsa olmaz kuralı olan bilinçli müşteri ve kaliteli hizmetin yan yana olması elbette daha etkili bir sonuç alınmasında hayli etkili olacaktır. Haşere İlaçlama Yöntemleri Nelerdir? hangi böceğe hangi ilaç kullanmak gerekli çok iyi bilinerek doğru yöntemin uygulanması büyük önem taşır.

Larvasit Ve Hacimsel Mücadelenin Yapılması

Genel olarak uçan haşereler üzerinde kullanılan bir mücadele yöntemi olan uçan böcek ve haşere çeşitlerine karşı kullanılan bu mücadele türü özellikle sivri sinek ve kara sineklerin üreme alanlarına yani sulak, sazlık, bataklık bölgelerdeki larva ve yumurtalarını imha eden larvalara etkin maddeli ilaçlar bırakılarak yapılan bir mücadele yöntemidir. Larvasit mücadelede amaç haşerelerin bir an önce ortadan kaldırılması olmayıp hem imha amaçlı hemde üremeyi durdurmaktır. Bu yüzden uçkun mücadelesinde vazgeçilmez bir yöntemdir.

Kanalizasyonlar, çöplükler, su birikintileri, sazlık alanlar, dere kenarları ve sahillerde yerleşim alanlarına yakın sinek üremesine sebep olan yerlerde insan sağlığını korumaya yönelik olarak havaların ısınması ile birlikte düzenli olarak kullanılan bir yöntemdir. İlaçlama uygulama yöntemleri, açık ve kapalı alanlarda en etkili böcek ilaçlama teknikleri zor ölen haşerelerin imhasına yönelik sisleme yöntemi ile ilaçlama ve ulv ilaçlama nedir gibi oldukça önemli konulara açıklık getirmeye çalıştık. Ev İlaçlamada Nelere Dikkat Edilmeli? konusuna göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.