Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Hamam Böceği Nasıl Yok edilir? hamam böceği mücadelesi en fazla yapılan ilaçlama türüdür. Evde Hamam böceği neden olur? evde görülen hamam böceği ilaçlama nasıl yapılır? hamam böcekleri hangi kokuyu sevmez? zararlı böcekler ile mücadelenin püf noktaları nelerdir. Bu ve benzeri sorular insanlar tarafından sıkça araştırılan bir konu olarak dikkat çeker. Hamam böcekleri en sık karşılaşılan ev haşerelerin başında gelmektedir. Bu böceklerin evlerde en fazla ortaya çıkmasına sebep olan etkenlerden bazıları şunlardır.

Evde hijyenin eksikliği, evdeki temizliğe tam olarak riayet edilmemesi, yiyeceklerin kapaklarının açık bırakılması, yerde çöp ya da ekmek kırıntılarının kalması böcekler için oluşma nedenidir. Nemli bölgelerin bulunması bu böcekleri tetikleyen sebeplerin başında gelmektedir. Hamam böcekleri çoğunlukla evlere yiyecek ve su aramak için giriş yapmaktadır. Değişik renklerde ve büyüklükte olan hamam böceği çeşitleri uygun koşulda evlerde görülür.

Amerikan hamam böceği, Şark hamam böceği, Doğu hamam böceği, kalorifer böceği ve kara böcekler en fazla görülen türlerdir Hamam böcekleri hem görünüş olarak hem de antenli yapıları ile özellikle ev hanımlarının ciddi rahatsız olmasına yol açmaktadır. Ayrıca pis bölgelerde yaşadıkları için evlere bu bölgelerden taşıdıkları mikroplar ile bakterileri insanların tükettikleri gıda ve kullandıkları eşyaları bulaştırarak hastalık sebebi olmaktadır. Hamam böcekleri çok hızlı üreme potansiyeline sahip olan oldukça İstilacı bir böcek çeşididir.

Hamam böceklerinden kurtulmak için çok erken davranmak, evde bir tek hamam böceği bile görüldüğü zaman en kısa sürede önlem alarak evi komple ilaçlama yaptırmak şarttır. Aksi takdirde hızlı üreyen hamam böcekleriyle baş etmeniz neredeyse imkansız hale gelecektir. Hamam böcekleri ile doğal mücadele ilk aşamada çözüm olabilir. Hamam böcekleri şekere ve glikoz besinlere çok fazla gelen böceklerdir. Ayrıca ekşimiş maya tarzı şeyleri çok tüketen böcekler olarak dikkat çeker. Doğal hamam böceği çözümleri olarak bazı tedbirler almak mümkündür.

Doğal Yollardan Hamam Böceği Mücadelesi

Hamam böceği ilacı olarak kullanılabilecek en basit şeyler toz şeker ve boraks ile karbonat karışımı ev yapımı böcek önleyiciler olarak dikkat çeker. Ancak hemen belirtelim bu tür uygulamalar sadece belirli böcekleri önlemekle kalacağı için evdeki tüm hamam böceklerini yok edilmesini sağlamayacaktır. Boraks ve şekeri karıştırıp hamam böceklerinin geldikleri yerlere serpmek bu böceklerin şekerli hamam böceği önleyici maddeyi yemesine sebep olur. Hamam böceği ile mücadelede doğal yöntemler arasında ikinci bir yöntem kırmızı toz biber olarak dikkat çekmektedir.

Böcekleri kaçırıcı ve önleyici en etkili maddeler arasında kırmızı biber önemli yer tutar. 1 yemek kaşığı toz kırmızı biber, 1 diş sarımsak,1 adet Beyaz soğan, 4 bardak su ile hazırlanan bu karışım hamam böceği mücadelesinde size yardımcı olabilmektedir. Soğan ve sarımsağı blendır ya da rende yardım eyle püre haline getirin. Tencereye 4 su bardağı su koyarak kaynatın püre haline gelen soğan ve sarımsağı bir yemek kaşığı kırmızı toz biber içine katıp daha sonra ocaktan alıp soğumaya bırakın.

Hazırlanan bu karışımı bir sprey şişesine boşaltıp hamam böceklerinin geldikleri yerlere sıkın. Bu bölgelerden geçen hamam böcekleri bu karışım sayesinde yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Ayrıca toz kakao, çekilmiş kahve, defne yaprağı, haşlanmış patates içinde boraks asit ve karbonat, pudra şekeri ile karbonat karışımı işe yarar. Elle hazırlanan malzemeler hamam böcekleri için doğal mücadele yöntemleri arasında gösterilebilir. Hamam böcekleri oldukça istilacı böcekler oldukları için bireysel olarak evde hazırlanan maddelerle başa çıkamazsınız.

Bu önlemler sadece belirli sayıda olan böceklerin çok daha hızlı hızlı şekilde üremekten alıkoyacağı için size bir bakıma oldukça fayda sağlar. Ancak hamam böceklerini ortadan kaldırmak için etkili ve kesin bir darbe vurmak istiyorsanız mutlaka profesyonel ilaçlama gerekir. Aksi takdirde hamam böcekleri günden güne evin gözle görülmeyen noktalarında yumurtalar bırakarak yavru yapar. Kısa sürede daha fazlaları ortaya çıkarak adeta kabus haline gelirler.

Hamam Böcekleri Hakkında Merak Edilenler

İnsanların en fazla merak ettiği konuların başında hamam böceği insana zarar verir mi? hamam böceği yuvası nasıl bulunur? hamam böceği yumurtası neye benzer? gibi sorulardır. Dilerseniz hamam böcekleri hangi kokuyu sevmez? kısaca değinerek hamam böceği hakkında merak ettiğiniz bazı konulara değinelim. Muhtemelen evde hamam böceği ile karşılaşıyorsanız bu sadece gördüğünüz böceklerden ibaret değildir. Evin içindeki yarık ve çatlaklarını arasında yüzlerce hamam böceğinin saklanmasına bir işaret olarak değerlendirilebilir.

Araştırmalar ve gözlemler sonucunda hamam böcekleri topluca yaşayan, yalnız yaşamayı sevmeyen canlılar olarak dikkat çekmektedir. Hastalık ve bakteri taşıyıcı özellikleri ile hamam böceklerin insan sağlığına oldukça zararlı böcek türleri olduğu bilinen bir durumdur. Hamam böceği hangi kokuyu sevmez? diye merak ediyorsanız buyurun sevmediği maddeler. Kedi nanesi, defne yaprağı, narenciye, kırmızı biber, biberiye yağı, sarımsak, yalancı portakal, salatalık, lavanta, nane ve ada çayı, sirke, çay ağacı yağı, boraks, karanfil yağı, naftalin, amonyak ve boya kokusunu sevmezler.

Yukarıda saydığımız Bu malzemelerden internet üzerinde araştırma yaparak doğal hamam böceği önleyici tedbirler almanız bir yere kadar mümkündür. Unutmayın hamam böcekleri çok dayanıklı ve uzun süre aç kalabilme kapasitesine sahip, oldukça dirençli böcekler olarak dikkat çeker. 3 hafta kadar aç kalmaya direnen hamam böcekleri susuzluğa karşı bu kadar uzun süre karşı koyamazlar.

Bu nedenle su yaşam alanlarında hamam böcekleri için hayatı önem taşımaktadır. Bir mekanda nemli bölgeler ve su kalıntıları yoksa hamam böceklerinin o mekanda uzun süre kalma şansı olmayacaktır. Ayrıca mekandaki hijyen kurallarının gereğinden zayıf olması ve apartman içi ile bina etraflarında çöp gibi böcek çekici yerlerin olması hamam böceklerinin binalara çeker. Buradan da evlerin içine giriş yapmalarına ciddi anlamda sebep oldukları iyi bilinmelidir.

Hamam Böceğinin Görünüşü

Hamam böcekleri görünüş olarak kahverengi ya da esmer renkli başlarının gerisinden başlayan iki adet paralel siyah çizgiler bulunan böcekler olarak dikkat çeker. Bazı hamam böcekleri neredeyse simsiyah olup başlarının arkasında beyaz çizgileri mevcuttur. Alman hamam böceklerinin kanatları vardır ve seyrek olarak uçma özelliği sergileyen böceklerdir. Hamam böceği genellikle sıcak ve nemli bölgelerde görülür. Evlerin mutfak ve banyo bölümlerinde en fazla karşılaşılan böcekler daha çok nem ve gıda maddelerinin bulunduğu bölgelerde çoğalır.

Alman hamam böcekleri ya da diğer hamam böceklerinin eve giriş yollar arasında alışveriş poşetleri, kutu ve koliler, dışarıdan alınan malzemeler ve eşyalar ile girdikleri bilinmektedir. Ayrıca dış ortamlardan apartmanların içlerine buralardan da daha çok geceleri olmak üzere evlerin içine girerler. Kapı boşlukları, boru kenarları ve açık bırakılan havalandırma delikleri gibi yerlerden evlerin içine girdikleri bilinmektedir. Ayrıca insanların çok fazla bilmediği bölgeler olan lavabo ve banyo mutfak giderlerinin yardımı ile evlere gelirler.

Hamam böceği çeşitleri görünüm olarak antenli ve garip şekilde böceklerdir. Evlerde ve binaların içlerinde çok fazla karşımıza çıkarlar. Gündüzleri kapı dipleri, dolap arkaları, parke araları ve duvar yarıkları gibi bölgelerde saklanır zamanlarının çoğunu dinlenerek geçirirler. Işığı pek sevmedikleri için genelde gündüz ortalıkta dolaşmayan bu böcekler gece karanlıkta beslenmek için ortaya çıkmaktadır. Gece uykudan uyanıp, su içmek için mutfağa girdiğinizde sağa sola kaçışan böcekler görüyorsanız bunlar genelde hamam böceği türleridir.

Hamam böceğine karşı en etkili çözüm bu böceklerin evlere giriş yollarını kapatmak ve evi ilaçlatıp sürekli temiz tutmaktır. Hamam böceği ilacı kokusuz ve kokulu böcek ilaçları olarak bilinen ilaçlar içinden özenle seçilerek kullanılır. Yeni nesil hamam böceği ilaçları olarak bilinen jel böcek öldürücüler son yıllarda giderek fazla kullanılmaya başlamıştır. Haşere ilaçlama konusunda en fazla talep gören böcek türleri arasında pire ve hamam böcekleri diğer haşerelere oranla çok daha yoğun ilaçlama desteği alınan böceklerdir.

Hamam Böceği Varlığı Nasıl Anlaşılır?

Böcekler insanlar gece uyurken evlere çok sık giriş yapmaktadır. Hamam böcekleri çok hızlı üreyen böcekler olup, Bir dişi hamam böceği bir yılda binlerce böcek bırakabilme kapasitesine sahiptir. Evde hamam böceğinin olup olmadığını anlamanın yollarından biri böceklerin küçük ve koyu renkli dışkılarının olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Karabiber döküntüsü gibi görünen bu dışkılar odaların köşelerine, kapıların üzerinde ya da duvarda küçük çatlaklar gibi bölgelerde karşımıza çıkabilmektedir.

Çoğu zaman hamam böceği yumurtalarıyla hamam böceği pislikleri insanlar tarafından karıştırılmaktadır. Böceklerin kokusu değişik özellikle olup çok fazla hamam böceği sayısı olan bölgelerde hafif ve çoğu zaman küf olarak tanımlanan bir koku oluşmasına sebep olurlar. Hamam böceği ile mücadele için yukarıda saydığımız doğal böcek kaçırırlar kullanılabilir. Hamam böceklerinden kurtulmak istiyorsanız mutlaka evin içinde ve evinde dış kısımlarında hamam böceklerine karşı ilaçlama yaptırmalısınız.

Hamam böcekleriyle bireysel mücadele pek başarılı olmadığı için pek çok insan bireysel ya da ucuz hamam böceği ilaçları ile istenilen sonucu vermez. Çoğu kişi kendi başlarına yada bu konuda yeterince uzman olmayan ilaçlama firmaları ilaçlama yaptırmalarına karşın bu böceklerin azalmak bir yana giderek çoğaldığına şahit olmaktadırlar. Bundan anlaşılacağı gibi hamam böcekleri nasıl yok edilir? diyorsanız mutlaka profesyonel hamam böceği ilaçlama servisi almanız gerekir.

Hamam böceklerinin ortamdan arındırılması için kokulu, kokusuz ve yeni nesil jel böcek ilaçları, ilaçlama yöntemleri arasında dikkat çekmektedir. Hamam böcekleri oldukça zararlı böcekler olup insanlara pek çok hastalığın bulaşmasına sebep oldukları gibi evde kötü görüntüleri oluşturarak ta insanların ciddi manada huzurunu kaçırırlar. Astek ilaçlama olarak hamam böceği ve türleri için en etkili ilaçlama yöntemlerini kullanarak evinizdeki hamam böceklerinin ortadan kaldırılması için kalıcı ilaçlama yapıyoruz. Küçük Beyaz Böcekler Nedir? yazımızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.