Güveler İle Mücadele

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Güveler İle Mücadele kapsamında yapılan ilaçlama kıyafet ve mutfaklarda daha fazla uygulanır. Mutfak ve depolar başta olmak üzere daire ve iş yerlerinde çeşitli zararların yaşanmasını önlemede oldukça mühimdir. Güve kelebeği olarak bilinen güveler evlerde bakliyat ve kuru gıdaların güvelenmesi ile büyük zarar görmesine ve gıdaların bozularak çöpe atılmasına yol açar. İlk başlarda dolap içleri ve mutfak duvarları ile tavanlarda görülen beyaz kurtların güvelenme belirtisi oluşturduğu bilinmelidir.

Güvelerden kurtulmak için güve ilaçlama servisi almak kaçınılmazdır. Güveler İle Mücadele uzman ilaçlama firmaları tarafından çok daha sağlıklı ve kesin çözüm sunar. bireysel güve mücadelesi pek sonuç vermeyeceği için hem zaman kaybı hemde maddi kayıp yaşamanıza yol açmaktadır. Güve ilaçlama şekli güvelerin bulaşma yoğunluğuna ve güve türüne bağlı olarak değişecektir. Güve kelebekleri ev ve mutfakta kolayca gizleneceği için sisleme yöntemle güve mücadelesi çok daha kesin çözüm sunar. Bu nedenle bilinçli ilaçlama şarttır.

Evde Güve İle mücadele ile tahıl depolarında yapılan uygulama değişiklik gösterir. Elbise güvesi, tahıl güvesi gibi zararlı güvelerin yok edilmesi için buharlı yöntem oldukça etkilidir. Ancak insanların yaşam alanlarında temizlik yapmak istemediği durumlarda spreyli uygulama ile güvelerin saklandığı yerler ve duvarlarda ilaçlama yapılabilir. Güve ilaçlama servisleri çeşitli böcek ilaçları kullanarak zararlı güvelerin yok edilmesi için ilaçlama hizmeti vermektedir.

Odun, kumaş, kürk bakliyat benzeri şeylere zarar veren ve onları kemirip kullanılamaz hale getiren kurtçuklara güve kurdu ismi verilmektedir. Güve, tırtıl halinde iken mağaza ve ambarlardaki mal ve eşyalara çok büyük zarar veren küçük kelebeklerin hemen hepsine verilen genel bir isimdir. Asıl zararlı güveler evlerde yaşarlar, küçük ve parlak renklere sahip olup evlerdeki kumaş ve gıdalara ciddi zarar verdikleri bilinmektedir. Bu güvelerin, beyaza yakın renkli olan tırtılları sık dokunmuş ağdan yuvalarda barınırlar.

Güvelerin Zararları

Güvelerin içinde en fazla zararlı olanları hiç kuşkusuz halı güvesi ve kerkük güvesi olarak bilinen güvelerdir. Güvelerden korunmak ve güveleri yok etmek için kumaşları, yünleri, halıları, kürkleri, tüyleri sık sık çırpmak, fırçalamak, havalandırmak ve sık sık güneşte bekletip havalandırmak gerekir. Uzun süre dolap ve kapalı bölgelerde tutulan kumaş ve eşyalarda güvelenme şikayetleri çok daha fazla görülür. Güveleri kumaş ve diğer eşyalardan korumanın en etkili yolu, kumaş, kürk gibi eşyaların saklandığı sandık ve dolaplara, güve önleyici malzemeler konulur.

Bunlar at kestanesi, lavanta, karabiber, ham kafuru, naftalin, paradiklorobenzen, piretr veya rotenon tozu koymak ve güvelerin buralarda üremesine fırsat vermemektir. Dolaplara koyacağınız bu tür önleyiciler güveleri eşyalarınızdan uzak tutmakta büyük önem arz eder. Zararlı güvelerin yok edilmesi için bulaşma yaşanan mekanlarda etkili bir güve ilaçlama yapılması gerekir. Güve ilaçlama firmaları hem güve üremesini önlemek hemde güveleri yok etmek için vardır.

İnsanların mekanlarında ve iş yerlerinde zararlara sebep olan güve türleri arasında, buğday güvesi, halı güvesi, deri güvesi, odun güvesi olarak bilinen güve türleri insanlar için ciddi kayıplara sebep olanlarıdır. Güve tarafından ısırılmış, ve dokusu bozulmuş tahıllarla yapılan yiyecekler de sağlığa zarar vereceği için tüketilmemeli ve imha edilmelidir. Güve, hiç bir şey yemeden kozasına çekilip 2 yıl kadar yaşam sürebilmektedir. Işığı fazla sevmeyen güve genellikle geceleri aktiftir.

Güveden kurtulmak için dip bölgelere işleyecek ilaçlama yöntemi seçilmesi oldukça faydalıdır. Güveler İle Mücadele de bu bilgiye dikkat etmek sadece yüzeysel bölgelerin güveleri imha etmek için ilaçlanması yeterli olmayacaktır. Güvelerin üremesi hava sıcaklığına ve beslenme şartlarına bağlı olarak değişir. İyi beslenen pire, bir yılda 3-4 defa üreyebilirken, uygun sıcaklıkta bulunan güve yumurtaları 10 güne kadar olgunlaşabilir. Bu nedenle güvelerin üremesini önlemede güve ilaçlama şarttır.

Güveler İle Mücadelenin Önemi

Güvelerin ortamı istila etmesi hem maddi zararlara hemde sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Güve ilaçlama servisi alırken güveler hakkında kısa bir ön bilgi edinmek ve güvelerin yok edilmesi için uygulanacak güve ilaçlama teknikleri hakkında araştırma yapmak çok faydalıdır. Güvelerin tam olarak yok edilmesi için profesyonel güve ilaçlama şirketleri ile çalışmak ve çok etkili bir ilaçlama desteği almak önemlidir.

Bazı güve ilaçlama servisleri gerek güve mücadelesi ve gerekse diğer haşerelerin önlenmesinde klasik böcek ilaçlama şekli olan sırt pompası ile ev ve iş yerlerinde duvar kenarlarını ve dolap diplerini ilaçlama işleminden geçirip böceklerin ortamdan arındırılacağını söylemesi pekte akla yatkın değildir. Elbette bazı böcekler için bu tür uygulama yeterli olur. Ancak uçan böcekler ve zor ölen haşerelerin imhası için kesinlikle bu uygulama yanlıştır. İnsanların ilaçlama şikayetlerine maruz kalmasının en önemli nedeni yanlış ilaçlama ve ucuz ilaç kullanımıdır.

Örnek verecek olursak pire ilaçlama, akrep ilaçlama, tahta kurusu ilaçlama, toz akarı ilaçlama, kertenkele ilaçlama, kuş biti ilaçlama gibi böcek ilaçlama türlerinde ucuz böcek ilacı kullanılması ve sadece kenarlara ilaç sıkılarak ilaçlama yapılması daha baştan yapılan işin kusurlu olduğunu gösterir. Güve İle Mücadele ve kuş biti ilaçlama tarzı ilaçlama türleri mekanın tümünde bu zararlıların bloke edilmesini sağlayacak yapıda ilaçlama şekli ile yapılmasını zorunlu kılar.

Elbise arası, dolap içi, halı koltuk gibi eşyaların arası ve evdeki ulaşılması zor kısımlarda gizlenen güvelerin ortadan kaldırılması için genel bir ilaçlama türü olan sisleme güve ilaçlama yaptırmak çok daha hızlı ve kesin sonuç alınmasını sağlar. Böcek ilaçlama firmaları daha çok kazanç elde etmek için değil daha çok insanın sorununu ortadan kaldırmak amaçlı ilaçlama hizmetleri vermekle yükümlüdür. Müşteri memnuniyeti kesinlikle ön planda tutulmalı ve bu doğrultuda böcek ilaçlama yapılmalıdır. Tatarcıklar İle Mücadele yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.