Güve Böcekleri

Güve Böcekleri ambarlar ve tekstil depoları başta olmak üzere evlerin mutfaklarında da sıkça görülür. Böcek ilaçlama talepleri arasında güve böceği hiçte azımsanacak şikayete sebep olmamaktadır. Güve Böcek Larvaları, giysilerin dokularını bozan, kesen kürkler ile aynı anda her türlü doğal tekstilde çirkin lekeler bırakan zararlılarla aynı tür haşeredir. Kelebek haline gelmiş güveler giysileri bozamazlar. Yetişkin güve böcekleri yaşamları boyunca hiç yemek yemezler. Bununla birlikte, yavruların, hızla yumurtadan çıkması ile belirli bir süre sonra gelişen kelebeklerdir.

Güve larvası, yünlü giysilerde delik veya kürkte kesilmelere neden olmaktadır. Güve Böcek Larvaları sadece kıyafetleri değil deri ve bakliyatları da bozabilir. Bir daire içinde yaşayabilen ve çoğalan güveler yüzlerce türdür ve her birinin kendi gıda türünde neden olduğu hasarlar bulunur. Güvelerin larvaları kürk ve kumaşlar, un, tahıllar, kurutulmuş meyveler, ekmek, fındık, evcil hayvan maması gibi neredeyse her türlü organik ürünü yiyebilir. Güve kelebeklerin larvaları küçük beyaz veya tırtıllar açık sarı tonları ile tanınır.

Güve ne tür olursa olsun, larvaları güçlü kemirgen çeneleri ile açıkça fark edilebilen bir kahverengi kafaya görünümüne sahiptir. Çoğu türde, güve larvaları küçük solucanlara benzer, ama bu karşılaştırma tam olarak doğru değildir. Solucanların uzuvları yok ve tırtıl güvesi, diğer böcekler gibi, altı çift küçük ayaklara sahiptir. Güve Böceklerinin larvasında bulunan kas yapısı zararlıların aktif olarak hareket etmesine ve etkin bir şekilde malzemeleri yemesine izin verir. Pervaneye benzeyen küçük bir böcektir.

Pul kanatlılardan olan güvenin tırtılları kumaşları yiyerek elbiselere büyük zarar verirken bazı güve çeşitleri ise ambarlarda, deri malzemelerde ve mutfaklarda önemli zararlara yol açarlar. Dişi Güve Böcekleri yumurtalarını, kürkler, kumaşlar, halılar yada mutfaklarda çeşitli ambalajların arasına bırakır. Güve Böceklerinde yumurtlama mevsimi mayıs ve haziran aylarıdır. Bundan sonra yumurtadan çıkan kurtçuklar, içinde bulundukları kumaşı, bakliyatı, deri malzemeleri yerler. Güve kelebekleri ise sanıldığı gibi hiçbir şey yemez.ama üremelerinde bunların büyük payı vardır.

Güve Böceklerinin Özellikleri

Kürk güvesinin rengi kumaş güvesinden daha koyu bir görünüme sahiptir. Halı güvesi ise daha çok kumaş güvesine benzerliği ile bilinir. Güveler güneş ışığını, açık havayı sevmezler. Bu bakımdan, güvelenecek şeyleri, hele mayıs ve haziran aylarında, havalandırmak, güneş almasını sağlamak sürekli kapalı dolapları açarak kontrol etmek faydalı olur. Günümüzde güve tırtılları için naftalin ve ya karınca tozu kullanılmaktadır. Ancak güve bulaşması geniş bölgeye yayılmaya başlamışsa mutlaka ilaçlama yaptırılması gerekir. Güveler tipik olarak üzeri pullarla kaplı iki çift kanata sahiptir.

Helezon şeklinde dilleri ve petek şeklinde iri gözleri mevcuttur. Güvelerin renkleri ve boyutları, türlerine bağlı olarak çarpıcı bir biçimde değişkenlik gösteren bir özelliğe sahiptir. Bazı Güve Böcekleri çok büyükken, bazı güveler ise oldukça küçük boyutlu ve miniktir. Kimi güve çeşitleri parlak metalik renklerdeyken, bazıları ise kahverengi veya gri renk yapısında ve mattır. İç ortamlarda bulunan güvelerin çoğu 2 cm’den daha kısa kanat açıklığına sahiptir.

İç mekanda görülen güve böcekleri daha çok gri veya kahverengi ile kırmızımsı kahverengi arası tonlardadır. Güvelerin davranış, beslenme şekli ve alışkanlıkları, en az görünümleri kadar farklılık arz eder. Hoş görünümlü polen taşıyıcı olan türlerden, sinsi kan emicilere kadar değişen oldukça fazla çeşitlilik gösterirler. Bazı güveler belli başlı zirai alanlarda görülen haşereler iken, çoğunluğu ise insanlara doğrudan önemli bir etkileri olmadan yaşam döngülerini tamamlar ve pek sorun oluşturmazlar.

Güve Böcekleri örümceğimsi eklem bacaklılar ve hatta bazı bitkiler de olan birçok hayvan için besin kaynağıdırlar. İç ortamlarda, ev sahipleri güvelerle büyük olasılıkla ya kiler ve mutfaklarda saklanan malzemelerle, ya da kumaşlarla beslenirken karşılaşırlar. Güvelerin en fazla zararları yün kıyafetleri mahvetme yetenekleriyle öne çıkar. Ancak elbise güveleri aynı zamanda aralarında ipek, saç, keçe, kürk ve tüy olan birçok farklı doğal malzemeye de düşkün olduğu için bu bölgelerde çeşitli zararlara sebep olurlar.

Güve Nerede Yaşar Ne Yer?

Mutfak Güveleri genellikle 2,5 ile 5 cm uzunluğunda ve ten renginde olmaktadır. Bu tür güve çeşitleri aydınlık ortamlardaki ışıktan uzak dururlar ve çoğunlukla bodrum ve çatı katlarında yaşarlar. Ayrıca dolap içleri gibi karanlık yerlerde bakliyatların içinde ve kolilerde bulunurlar. Elbise dolaplarının içinde güvelere kumaş katlarının içinde, veya köşelerde saklanır vaziyette rastlamak son derece olağandır. Güveler, popülasyonları fark edilmeden çok önce bir evi istila edebilmektedirler.

Genellikle kurtçuk halinde iken iç bölgelerde pek fark edilmezken sayıları artınca sağa sola yayılıp insanları rahatsız etmeye başlayınca fark edilirler. Güve Böceklerinin bulunduğu yerlerde gerek hububat, gerek bakliyat gerekse elbise ve eşyalar ciddi şekilde zarar görebilmektedir. Zarar gören elbiselerin sorumlusu, yetişkin olmayan elbise güveleridir. Bunlar daha çok hayvansal içerikli kumaşları tercih ederler. Güveler, süveter, palto, battaniye, halı, dekoratif malzeme, atkı, yastık, ve kumaş eşyaları tüketerek beslenir. Elbise ve ambar güvelerinin zararları farklı açılardan karşımıza çıkar.

Elbise güveleri sentetik elyaflarla beslenmeyi tercih etmezler ama karışık malzemeli ve lekelenmiş kumaşları çok daha fazla tüketirler. Bütün güveler zararlı değildir. Güve çeşitleri içinde zararsız ve bir kısmı içerdikleri ipek ve besin değerleri bakımından yaralı olarak görülür. Ancak iç mekanlarda görülen güve ve tırtılların çoğu istenmeyen haşereler olarak görülür ve özellikle mutfaklar ile kumaşların olduğu bölgelerde zarar verdikleri için insanlarca hiç sevilmezler.

Güve Çeşitleri, içinde semerli tırtıl güvesi, filanel kumaşı güvesi gibi güve , larvalarının batabilmesinden ötürü daha tedirgin eden özellikleri ile öne çıkarlar. Özellikle tarımsal alanda yaşayan toplumlarında, güve ve tırtıl popülasyonları ciddi zararlara sebep olmaktadır. Ağaç zararlılarının Türkiye’nin kuzeyindeki ormanlık alanlara ciddi anlamda zarar verdiği bilinmektedir. Lahana ve hardal ekinlerine sık sık lahana yaprak güvesi tarafından zarar verilirken, meyve çiftlikleri meyve iç kurdundan sıkıntı çekmektedir. Bazı güve larvalarının pamuk, domates ve mısır tükettikleri bilinmektedir.

Güve Larvasının Zararları Ve Önlenmesi

Tarımsal içerikli ürünlerde zarar veren güve larvalarıyla genel olarak pamuk elması kurtları, domates kurtları ve mısır başağı kurtları gibi güve tırtılları ciddi zarara yol açar. Bazı güve türlerinin ayrıca yün ve ipek gibi doğal elyaflardan yapılmış kumaşları yedikleri bilinmektedir. Güve İstilasının Belirtileri genelde kurçuktan kelebeğe dönüşme aşamasında kendini belli eder. Güveye dair işaretler büyük ölçüde güve Böceklerinin türlerine bağlı bir durumdur.

İç mekanlardaki güveler, yetişkinlerinin odada uçuşmaları veya bir yüzey üzerinde dinlenmeleri esnasında kelebeği andıran şekilleri ve sağa sola uçuşları ile dikkat çeker. Kumaşla beslenen güveler, kumaştaki zarar anlaşıldığı zaman fark edilir. Bazıları, hareketliliklerinin belirtisi olarak ayrıca dokuma, koza ve hatta dışkılarını bırakmaları ile fark edilebilir. Depolanmış gıda güveleri arkalarında zarar görmüş gıda maddeleri, dokuma ve dışkı da bırakır. Bazı güveler pupa evrelerinde, larva ile yetişkinlik arasındaki besin almadan geçen dönüşüm evresinde besin kaynaklarını bırakırlar.

Pupalar daha çok dolapların, çekmecelerin ve duvarların köşelerinde görülebilmektedir. Öncelik olarak tavanda, duvarlarda ve gıdalarda kurtlanma olarak kendini gösterir. İnsanların bu durumda koli, paket, içlerindeki bakliyat ve kuru gıdaları kontrol etmesi güve kurdu bulaşması olan malzemeleri atması gerekir. Güvenin zararlarını önlemek açısından güve böcekleri ile mücadele oldukça mühimdir. Önceleri güve ile mücadele için naftalin kullanımı oldukça yaygındı. Ancak günümüzde daha köklü çözümler ile güvelerden kurtulmak çok daha kolaydır.

Güvelerin yok edilmesi için evde güve ilaçlaması yaptırmak en pratik çözümlerden biridir. Eşyaların arasına ve dolapların arkasına saklanan güvelerin imhası için sisleme yöntem çok daha ani öldürücü özellikte olup kalıcı çözüm sunar. Astek ilaçlama firması olarak güvelerin verdiği zararların yok edilmesi için kokulu ve kokusuz güve ilaçlarını kullanarak ilaçlama yapıyoruz. Uçan böcekler ve Güve Böcekleri İle Mücadele için dumanlı yöntem daha etkili olup yürüyen zararlılara karşı spreyli ve sisleme yöntem kullanılabilir. Böcek Ve Haşere için linke tıklayın.

Güve Böcekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir