Evde Fare Neden Olur

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Evde Fare Neden Olur? evde fare varsa ne yapılmalıdır? Fare ilaçlama aslında çok fazla kişi tarafından bireysel olarak yapılan ancak hiç bir sonuç alınamayan bir durumdur. Evde fare görülmesi demek mutlaka farelerin yaşamasına elverişli bir ortamın varlığına işarettir. Bilindiği gibi fareler lağımlarda yaşam süren bina altları ve toprak zeminlerde yaşam süren zararlı kemirici hayvanlardır. Evdeki fareden kurtulmak sanıldığı kadar kolay bir durum değildir. Fareler bazen zemin katlardaki daire içinde, bazen 10. uncu katta bile insanların huzurunu kaçıra bilmektedir.

Pek çok insan evde fare var nasıl yakalanır? evde fare yakalama yöntemleri hakkında aramalar yapmakta ve bazen yapışkan, bazen fare tuzağı ile önlem almalarına karşın farelerin çevikliği ve zeki kurnaz olmaları nedeni ile baş edememektedirler. Evde Fare Neden Olur? sorusunun yanıtı olarak açık kalan camlar, kapı altları, havalandırma ve tuvalet delikleri farelerin girişine uygun bölgelerdir. Ayrıca betonu delip eve girdikleri çoğu kişinin şahit olduğu bir durumdur.

Fareler tırmanıcı hayvanlar olduğu için çatı ve tavan aralarında bile sıkça karşımıza çıkabilmektedir. Evde fare varsa ne yapılmalıdır? merak edenler öncelikle fare girişine müsait bir yer olup olmadığını iyice kontrol etmeli ve gerekli tedbiri almalıdır. Delik, kırık, boşluk ve zayıf noktalar varsa derhal tamir edilmeli daha sonra hemen bir fare ilaçlama firması ile görüşerek fare ilaçlama desteği almalıdır. Evde fare var nasıl kurtulabilirim? diye merak edenlerin bilmesi gereken mutlaka fare ilaçlaması yaptırılmalı ve giriş yollarının kapatılmasını sağlamalarının en iyi çözüm olacağını bilmeleri gerekir.

Eve fare girmesi ne anlama gelir? diyorsanız elbette evde farelerin kolay yaşama şansı bulması ve açıkta gıda yada benzer şeylerin farelerin beslenmesine imkan vermesi anlamını taşımaktadır. Dolap içi ve paketlerdeki gıdalar bile farelere kolayca yiyecek olma ihtimaline sahiptir. Fareden korkan ve uyuyamayan insanların en merek ettiği şeylerden biride fare ışıktan korkar mı? sorusu olup, fare ışıktan korkmaz ama karanlığı sevdiği için ışıktan hoşlanmazlar.

Fareler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fareler çevik ve keskin dişleri ile pek çok zararlara yol açan kemirgenlerdir. Değişik özellikteki fare çeşitleri kısacık yaşam sürelerine karşın çevrelerine ve insanların mekanlarına oldukça fazla zarar vermektedir. Hızlı çoğalma ve zor kontrol altına alınmaları hızla işletme ve konutlarda fare şikayetlerinin artmasına yol açmaktadır. Fareler, ortalama olarak 1 ile 4 yıl arasında değişen yaşam süresine sahip olmalarına karşın neden oldukları maddi zararlar çok fazladır. Haşereler gibi evleri, işletme, fabrika ve yaşam alanlarını istila ederek yaşayan fareler, doğurarak çoğalma özelliğine sahiptirler.

Memeli hayvan sınıfına ait olan bu zararlılar çok geniş bir alanda insanların karşısına çıkmakta ve çoğu zaman paniğe sebep olmaktadır. Sert ön dişleri ile en sert cisimleri bile kemiren bu zararlılar, tuvalet boruları, su tesisatları, elektrik kabloları, plastik ve ahşap malzemeler gibi pek çok şeye zarar verip su baskınından yangınlara kadar çeşitli riskleri tetikler. Ayrıca hemen hemen bütün gıda maddelerini de tüketme potansiyelleri olduğu için hem sağlık açısından hemde maddi açıdan zararlıdır.

Dilerseniz farelerin zararları nelerdir? kısaca değinelim. Hızlı tırmanma ve hareket etme kabiliyetleri ile kontrol altına alınmaları hayli zorlu bir süreç gerektirir. Fare türleri toplu halde yaşadıkları için binalar ve iş yerlerinde geniş çaplı zararların yaşanmasına sebep olmaktadır. Çok hızlı üredikleri için kısa sürede sayılarını 2-3 katına çıkartma becerisine sahiptirler. Yaşam alanları ve iş yerlerinde beslenme kaynağı buldukça hızla tüketmeleri ve varlıklarını artırmaları farelerin zararlarını arttıran en önemli nedenlerdendir.

Ev faresi evlere yakın alanlarda yaşayan, açıkta buldukları bütün gıda maddelerini kemirip tüketen fare çeşidi olarak insanları çileden çıkarır. Fare kemirmesi ve fare ısırması gıda maddeleri dışında mobilyalar, kıyafetler, kablolar ve diğer pek çok malzemeye zarar verip geniş çaplı maddi kayıplara neden olurlar. Ayrıca fare idrarı ve fare pisliği ile insanların ve ev hayvanlarının temas etmesi halinde ölümcül hastalıklar fareler tarafından evcil hayvan ve insanlara ciddi bir risk olarak yansıyabilir.

Farelerin İnsan Sağlığına Zararları

Son yüzyılda geliştirilen ilaçlar ve farklı fare mücadele yöntemleri ile kontrol altına alınmış olsa da ‘kara ölüm’ olarak isim verilen veba, farelerin bedeninde taşıdığı pirelerin insanlara geçmesiyle bu hastalığı insanlara bulaştırmaktadır. Farelerden insanlara bulaşan bu pireler kısa sürede büyük bir salgına dönüşür ve istenmeyen çok ciddi sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle evde fare varsa kurtulmak için bireysel hareket etmekten çok profesyonel bir destek almanın çok önemli olduğu bilinmelidir.

Farelerden bulaşan hastalıkların size vereceği zarar ve zorlukları yaşama ihtimalinizi ortadan kaldırmada bilinçli ve kalıcı bir fare mücadelesi büyük önem taşır. Ayrıca lağım farelerinin uzun süre aç kalmaları halinde insanların parmak, dudak, burun, kulak gibi bölgelerini kemirmeleri de sık karşılaşılan durumlardan olup evdeki bebek, çocuk ve hatta yetişkinlerin farelere karşı risk altında olacağı anlamına gelir. Bu nedenle, evimde fare var diyorsanız sağlığınız tehlike altında demektir. Bunun içinde bir an önce harekete geçmeniz şattır.

Peki, evde fare olduğunu anlama yolları nelerdir? Evde fare olduğu nasıl anlaşılır? bu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Fareler, açıkta buldukları bütün gıda maddelerini büyük bir aç gözlülükle tüketme potansiyeline sahiplerdir. Özellikle çikolata, kaşar peyniri, et, tahıl gibi daha pek çok yiyecek farelerin en sevdiği beslenme maddelerinden sadece bir kaçıdır. Fareler dolap içleri, tezgah üzeri, ve raflara bile kolayca tırmandıkları için hiçbir gıda maddesinin açıkta ve kolay ulaşılabilir yerlerde bırakılmaması gerekir.

Fare pisliği ve fare idrarı kolay tespit edilen özellikte fare dışkıları olduğu için evde fare olduğunun anlaşılmasında büyük kolaylık sağlar. Eğer evinizi kontrol ettiğinizde bu belirtiler ile karşılaşırsanız evde fare olduğundan emin olabilirsiniz. Pis ve nemli ortamlarda yaşamayı tercih eden fareleri kontrol etmek için çatı arası, bodrum, garaj gibi alanlarda fare ilaçlama şirketleri tarafından fare istasyonu yöntemi ile fare ilaçlaması yapılması büyük önem taşır. Fareler dış kaynaklı olduğu için yaşam bölgeleri kurutulmalıdır.

Farelerden Kurtulma Yolları

Gece yada günün her hangi bir zamanında evde fare pisliği, fare idrarı, fare sesi gibi belirtilerle karşılaşma ihtimaliniz farelerden kurtulmak zamanının çoktan geldiğinin habercisidir. Fare pisliği, 1,5-2 mm uzunluğunda, siyah renkli ve pirinç tanesi iriliğinde olur. Mekanda bu gibi belirtiler görüyorsanız evinizde fare var demektir. Farelerin doğal düşmanları kediler olup Anadolu da eskiden her evde bir veya birden fazla kedi beslendiği bilinmektedir. Bu nedenle evde fareden kurtulmak için bir kedi sahiplenebilirsiniz.

Ancak lağım fareleri günümüzde kedilerden korkmadığı gibi kediler lağım faresinden korkar hale gelmiştir. Pis ve dağınık ortamlarda yaşayan farelere karşı önlem almanın en önemli kuralı, evinizi daima temiz ve düzenli tutmak, açıkta yiyecek bırakmamak ve yere dökülen kırıntıların da hemen toplanması, süpürülmesi gereklidir. Alacağınız bu gibi önlemler farelerin besin bulmasını zorlaştıracağı için sayılarının azalmasına yardımcı olabilir. Ancak önleyici tedbirler evdeki farelerin varlığına son veremez.

Eczanelerden ve zirai ürün satan dükkanlardan temin edebileceğiniz fare zehirleri ile farelerden kurtulmaya çalışmak çoğu zaman pek bir işe yaramamaktadır. Farelerin kokuya aşırı duyarlı olmaları ve çok zeki hayvanlar olmaları bireysel fare mücadelesini çoğu zaman etkisiz kılmaktadır. Fare yuvalarının etrafına, mutfağa, dolapların altına, çatıya, garaja ve bodruma yerleştireceğiniz tutkal panolar, farelerin ayakları ve gövdeleriyle yapışmalarını ve etkisiz hale gelmelerini sağlayabilir.

Ancak yapışkanlı tuzaklara yakalanan fareler, bazen ayaklarını kemirerek kurtulmayı başarmakta ve lağım fareleri bu tuzaklardan kolay sıyrılmaktadır. Evde fare var nasıl yakalanır? evde fare yakalama yöntemleri nelerdir? diye arayan pek çok insan farelerin zararlarından şikayetçi olup çoğu zaman fare yapışkanı, fare tuzağı ve fare ilaçlarını kullandıklarını ama çözüm alamadıklarını belirtmektedir. Evde Fare Neden Olur? yukarıda sebebini anlatmıştık evde fare için Astek ilaçlama şirketi ile görüşerek istasyonlu fare ilaçlama yaptırabilirsiniz. Hamam Böceği İlacı Jel yazımızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.