En Etkili Hamam Böceği İlaçlama

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

En Etkili Hamam Böceği İlaçlama Yöntemleri elbette en kesin çözüm sağlamaktadır. Pek çoğumuzun kabusu haline gelen kahverengi renkli hamam böcekleri ile profesyonel mücadele edilmesi zorunluluk olup sıradan yöntemler ve ucuz içerikli haşere  ilaçları ile başa çıkılması mümkün değildir. Alt tarafı hamam böceği deyip geçmeyiniz. Çünkü, hamam böceği mücadelesi için uygun bir yöntem seçmeden önce zararlıları tanımak ve türlerine, biyolojilerine, yaşama alışkanlıklarına göre uygun bir ilaçlama türü belirlemek amacıyla, başlıca hamamböceği türlerini iyi analiz etmek ve en doğru mücadele yöntemini, uygulamak gerekiyor.

Hiç önemsemediğimiz bu zararlılar yüzünden birçok insanda döküntüler oluşup, hamam böceği dışkılarına karşı alerjik reaksiyonlar da görülüyor. Ayrıca gıdalarda oluşturdukları hiçte istenmeyen kirlilik ve oluşturdukları hastalıklar nedeniyle büyük ekonomik zararlara neden oluyorlar. Bu zararlıların menşei Afrika Kıt’ası başta olmak üzere güney amerika olup günümüzde dünyanınn hemen her yerinde oldukça ciddi bir şekilde yayılmış durumdalar. Latince Blatta Blatella–ışıktan kaçan olarak bilinen hamam böcekleri ile mücadele neden önemlidir? diyorsanız İnsanın yaşadığı her yerde yaşamakta ve üremektedirler.

Hamam Böceği Pis Ve Zararlıdır

Hamam böceği diye anılan ve geceleri karanlıkta daha yoğun olarak hareketli olan bu böcekler astım, kolera, hepatit, cüzzam ve dizanteri başta olmak üzere bir çok hastalığın taşıyıcısı olarak biliniyorlar. Besin zehirlenmesine neden olan Salmonella bakterisi, bu böceğin dışkısında yıllarca canlı kalıyor. Görüldüğü gibi evde hamam böceklerinden kurtulmak için bireysel çaba yetmez. İş yerlerinde ve gıda üretim tesislerinde hamam böceği mücadelesi oldukça önemlidir. Hamam böcekleri, buldukları hemen her şeyi yiyen bir yapıda olup aslında günün çoğunda saklanıp gizlenir ve uyurlar tembel bir canlı türü olup sadece yiyecek aramak için ortalarda dolaşırlar.

Özellikle mayalı maddeler (bira, şarap, unlu mamuller, süt ürünleri v.s) Streptococcus, staphylococcus, coliform bakterileri ile parazit yumurtalarını taşıyarak insanlar üzerinde ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadırlar. Hamam böcegi ile mücadele edecek ekiplerin başta yaşam alanları ve beslendikleri bölgeleri iyi bilmeli yaşam döngüsü ve üremelerinde nasıl istilacı bir özelliğe sahip oldukları iyi kavranmalıdır. Kumaş, kıl, deri, duvar kağıdı ve her türlü gıda, hatta kendi ölüleri bile hamam böceklerinin besinlerini oluşturuyor. Uyuyan insan üzerinde dolaşabilir, tırnağını, kirpiğini, nasırlarını dahi yiyebilir.

Hamam Böceğinden Kurtulmak Zordur

Buzul çağından beri başkalaşım geçirmemişler. Nükleer bir savaşta radyoaktiviteden zarar görmeyecek tek canlı olup elektrik akımına dayanıklı ve ısı değişikliklerine adaptasyon kabiliyeti olan oldukça dirençli ve yaşamaya devam edebilme özellikleri vardır. İşte bu özelliklere sahip olan hamam böcekleriyle mücadele, kimyasal kullanımından önce “Kültürel Mücadele” şeklinde, yani sizlerin bu zararlılarla başa çıkmada bilinçlenmesi kaçınılmazdır. Hamam böcekleri ile mücadelenin temelini oluşturan bu mücadelede üreme ve beslenme yerlerinin ortadan kaldırılması amaçtır. Bunun için ilk şart temizliktir.

Hamam böcekleri nereden gelir? diye merak edenler için hamam böcekleri binaların içine sızarak ve örneğin gıda ürünleri ile yumurtalarının yer aldığı kapsüller (Soğan -tüpgaz-ambalajlı ürünler) içinde taşınarak yayılıyor. Ayrıca evsel drenajlar yolu ile giriyorlar. Kalorifer ve su boruları vb. yerlerdeki küçükte olsa açıklıkların sıvanması, sık sık badana yapılması, Açıkta yiyecek,içecek bırakılmaması, Çöpleri muntazam dökmek ve çöp kutularında çöp bulundurmamak, Lavabo ve lavabo altı deliklerinin hamam böceklerinin çıkamayacağı şekilde kapatılması, Bodrumlarda süprüntü ve çöp yığınları bırakmamak önemlidir.

Evi Temiz Tutmak Ve İlaçlama Desteği Almak

Yıkanabilecek eşyaları çok sıcak su ile yıkamak, Bina içi zeminini ve kenarlıkları sık sık temizlemek çok önemlidir. Hamam böcekleri ile profesyonel mücadele çerçevesinde sağlıklı ve son derece zahmetsiz olan bir uygulama olarak jel hamam böceği uygulaması oldukça sık kullanılmaya başlamıştır. Kimyasal Yöntem ile hamam böcekleri nasıl temizlenir? Hamam böcekleri ile mücadele birden farklı özellikte uygulamalar kullanılarak yapılır. Böceklerin yoğunluğu ve türüde göz önüne alınarak bilinçli bir şekilde en etkili yöntem ve hamam böceği ilaçlarını kullanarak yapılmalıdır.

Mekanik mücadele yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda uygulanması gereken ve tamamen uzman personel kontrolünde, tesbit edilen hamam böceği türüne özel yapılması gereken bir mücadele yöntemi olan ulv ve sisleme yöntem çok yoğun görülen alanlar ile çok fazla çatlak ve kırıkların olduğu ahşap özellikli eski binalarda kapalı mekanlarda gerekli tedbirler alınarak uygulanan profesyonel bir hamama böceği ilaçlama şeklidir. Kimyasal mücadelede yapılması gereken ilk işlem hamam böceği türünün tesbit edilmesidir. Zira bir ortamda ergin hamam böceği tesbit edilmiş ise o ortamda bunların yumurtaları da mevcuttur.

Profesyonel İlaçlama Servisleri İle Çalışın

Dolayısıyla ilaçlamanın yapılış şekli ve hangi sıklıkla yapılması gerektiği önem kazanmaktadır. Tüm bunlarda ilaçlama konusunda uzman ve deneyimli personelin varlığıyla gerçekleşmektedir. Görüldüğü gibi hamam böcekleri ile profesyonel mücadele çok önemli ve donanım tecrübe gerektirmektedir. Kahverengi ve koyu renklere sahip olan hamam böcekleri nasıl yok edilir? Bu soruyu pek çok insan merak etmesine karşın hamam böcekleri ile mücadele oldukça zorlu bir süreç olup bireysel olarak hamam böceği mücadelesi büyük olasılıkla hiç bir işe yaramayacaktır. Hamam böceği türleri, 1-4 cm boyutlarında olan bu böcekler dış kabuklarıyla kendilerini dış etkilerden korur.

Haşereler genellikle banyo, mutfak tavan arası gibi bölümlerde çok görülür. 3 bin tane haşere çeşidi vardır. Bu böceklerin birçoğu hızlı hareket etmekle birlikte bazı türleri uçabilmektedir. Üremeleri sıcak havalarda çok daha hızlı şekildedir. Son derece dayanıklı ve uzun süre bir şey yemeden yaşayabilen haşerelerle baş etmek oldukça zordur. İlk olarak bu böceklerin kolay oluşacağı nemli, kuytu ve sıcak ortamları temiz tutmanız gerekmektedir. Çünkü bu şekilde böcek oluşmasına sebep olan etkenler ortadan kaldırıldığı için böcek oluşması gecikecek eve giren böceklerin yaşama imkanı bulmasına sebep olan etkenler olmadığı için üremeleri gecikecektir.

Evde Böcek Oluşumunu Ortadan Kaldırmak

Hamam böceklerinin ortaya çıkmasına ve çoğalmasına neden olan çevresel problemleri çözmeden, evdeki Alman hamam böceklerini yok etmek çok zordur ve burada birtakım kültürel problemler olabilir. Yani demek istediğim, insanların yaşayış biçimlerini değiştirmek zordur. Burada böceğin yiyecek artıkları ve su kaynaklarına ulaşımı önlenmelidir. Ayrıca yuva olabilecek tüm boşluk ve deliklerin bir şekilde onarılıp temizlenmesi ve kapatılması gerekmektedir. Hamam böceklerin evin neredeyse her yerinde görüne bilir.

Özellikle duvar çatlaklarına, tahta veya parke altlarına, buzdolabı, elbise dolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi altlarına insanın göremeyeceği yerlere duvar diplerine, atık su kenarına, kenar kuytu yerlere yumurtalarını bırakırlar. Bu bölgelere uygulanacak etkili böcek ilaçlaması sonunda sizi hamam böceklerinden kurtaracaktır. Bu şekilde evde ilaçlama yöntemini iki defa tekrarlamanızda 15 gün sonra yeni bir ilaçlama yaptırmanızda fayda vardır. Böcek ilaçlama yaşam alanlarının daha sağlıklı bir ortam haline gelmesinde önemlidir. Kahverengi Hamam Böceği yazımıza göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.