Böcek Türleri Hakkında

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Böcek Türleri Hakkında merak edilen insanların araştırdığı pek çok şey vardır. Böcek Türleri ve böcek ilaçlama talepleri konusunda insanların yaz dönemlerinde çok daha yoğun arayış içinde oldukları görülür. Yürüyen ve uçan haşereler kadar, insanları ısıran böcekler ile uçarak evlere girip insanları sokarak rahatsız eden sinek ve böcekler yaz dönemlerinde artış gösterir. Özellikle ormanlık yada yeşil alanlarda böcek sokmalarına maruz kalınması sonucu ölümlere neden olan böcek türleri de mevcuttur.

Böceklerin zararları insan sağlığı açısından çeşitli şekillerde kendini gösterir. Açık kapı ve pencerelerden evlere ve işletmelere girip gıdaları kirletmeleri yiyeceklerin içine düşerek ölmeleri ve taşıdıkları mikroplu bakterileri gıdalara bulaştırmaları oldukça zararlı yönleridir. Kemirgenler ve böceklerden kurtulmak için zaman, zaman bireysel ve profesyonel çözümlere baş vuran insan sayısı hiçte az değildir.

Böceklerden Kaynaklanan Sorunları Önleme

Elbette böcek türleri açık alanlar ile doğal yaşam bölgelerinde insanlar için çok sayıda faydaları mevcut olan yararlı yönleri mevcut canlılar olarak dikkat çeker. Örneğin arılar doğanın önemli aşılayıcı etkisi olan yararlı böceklerinden olup insanlar için bal arıları son derece lezzetli ve şifalı besinde sunarlar. Ancak sivrisinek, karasinek, tatarcık, akrep, çıyan, güve benzeri pek çok Haşere Türleri doğrudan yada dolaylı olarak insanlar için huzursuzluk nedeni olabilir.

Mekanlara girerek hem sağlık açısından hem de verdikleri rahatsızlıklar nedeni ile insanların hiç hoşuna gitmezler. Bu nedenle Böceklerden kurtulmak için kapalı alanlarda düzenli haşere ilaçlama yaptırmak oldukça önemlidir. Böceklerin yapısı ve böceklerin özellikleri hakkında kısaca bilgi verip, İlaçladığımız Böcek Türleri için bir sayfa oluşturmayı ve her böceğin anatomisini özeliklerini açıklayarak insanların Böcek Çeşitleri hakkında merak ettiklerini öğrenmelerini amaçlıyoruz.

Böcek Türleri Ve İnsanlar İçin Faydaları

Yürüyen ve uçan pek çok haşere çeşidi bulunduğu herkesin malumudur. Kış dönemlerinde çok fazla karşılaşmasak ta yaz aylarında hemen her yerde farklı bir böcek ve haşere ile karşılaşmak mümkündür. Doğada sayıları milyonları bulan Böcek Ve Haşere Türleri mevcuttur. Çünkü faydalı ve zararlı böcekler biz pek farkına varmasak bile aslında hep insanlar için yaratılmıştır. Örneğin arıcılık olmasa incir yiyemeyiz. Bal besin olarak pek çok şifası bulunan bir özelliğe sahiptir.

Böcekler hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan doğru tanımlama yapmak oldukça zordur. Yabancı otların aşırı derecede çoğalmasını önleyen böceklerdir. Cila maddesi gomalakını böceklere borçluyuz. Artık maddeleri yiyerek, çevreyi sessizce temizleyen insanların atık çöp maddelerinden bakteri yayılımını sınırlayan yine böceklerdir. Ayrıca zararlı böcekleri yiyerek veya parazit üreterek aşırı derecede çoğalmasını önleyen yine böcek çeşitleridir.

Böcekler İle Mücadele

İlgi çekici hareketleri rengarenk yapıları ile bizleri adeta büyüleyen böceklerin faydalarını anlamak için bu kadar sınırlı örnek bile insanlığın hizmetine sunulan böceklerin gereksiz haşereler olmadığını anlamak için yeterlidir. Görünümleri ile hayranlık uyandıran kelebekler, uğur böcekleri, ve daha pek çok böcek aslında sessizce insanların yararına çalışmakta doğadaki canlı dengesinin bozulması neticesinde pek çok olumsuzluğun yaşanması kaçınılmaz hale gelmektedir.

Böceklerden korunmak için evlere girişlerini önleyici tedbirler almak ve dönemsel olarak haşere ilaçlama desteği almak böceklerin istenmeyen zararlarını ortadan kaldırmada oldukça mühimdir. Ekili alanlar ile konutlarda böceklerin zararlarını önleyici ilaçlama çalışmaları sadece zararlı böcekleri bu alanlardan arındırıp uzak tutmak adına yapılır. Böcek Türleri zararlı ve faydalı yönleri ile doğanın vaz geçilmez unsurları olarak yaşam sürerler.

Böceklerin Vücut Yapıları

Böceklerin yapıları içinde baş, (caput), göğüs (thorax) ve karın (abdomen) olmak üzere üç bölüm ana omurga işlevini görür. Başta anten, ağız parçaları ve gözler mevcuttur. Göğüste üç çift bacak ile genellikle iki çift kanat vardır. Karın kısmında ise cinsiyet organları yer almıştır. Böcek türlerinin boyları bir milimetrenin onda birinden 30 santimetreye kadar değişmekte farklı görünüm ve renkleri bulunmaktadır.

Böcek vücudunun dış tarafı kitinsel levhacıklar ve bunlar arasında bulunan deri tarafından kuşatılmıştır. Bu dış iskelet yapısı böceğin vücudunu dışarıdan gelecek zararlı etkilerden koruduğu gibi vücuttan su kaybını önler. Böcekler hakkında söylenebilecek en önemli şey hassas yapıları muazzam olarak yaratılmış olmaları hassas donanımları ile yaratılış harikası özellikleridir. Böceklerde baş (caput) büyüklük ve şekil olarak böcek türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Kimi böceklerde anten vardır kiminde yoktur.

Baş Ve Ağız yapıları

Bazı türlerde baş ekseni vücut eksenine dik, bazı türlerde de baş ekseni vücut ekseninde aynı doğrultudadır. Yine bazı türlerde ise böceğin başı ileriye doğru hortum şeklinde uzamıştır. Bu böceklerin genel özellikleri ile irtibatlı olup yürüyen böcek çeşitleri ile uçan haşereler için farklı özelliklerin görülmesi kaçınılmazdır. Antenler genel olarak gözler arasından çıkar. Böceğin dokunma ve koku alma görevini antenler vasıtası ile yaptığı görülür.

Böcek türlerine göre çeşitli anten tipleri vardır. Böceklerde ağız, besinin sıvı, katı veya hayvansal ve bitkisel doku içinde bulunması çeşitlilik gösterir. Çiğneyici, emici, yalayıcı-emici, sokucu-emici gibi çeşitli ağız yapıları mevcuttur. Böceklerde nokta ve bileşik petek şeklinde gözler mevcuttur. Bunun yanında ışığa duyarlı deri ışık alıcıları da böceklerin türüne bağlı olarak görülebilir. Nokta gözler başın tepe kısmında bulunacağı gibi, yanlarda da bulunur. Sayıları değişiktir.

Böcek Çeşitlerinin Genel Özellikleri

Böcek Türlerinde sayıları türlere göre değişik olan fasetler bulunur. Böceklerin çeşitleri ve büyüklükleri farklı özelliklerin yansıması olarak ortaya çıkar. Böceklerin baş yapısından sonra ikinci bölümünü meydana getiren göğüs, Thorax organı üç halkadan oluşur. Bazı böcek çeşitlerinde çok bariz olarak belirli olan göğüs kısmı, bazı türlerde başla birleşerek belirsiz bir özelliktedir. Göğüs üzerinde bacak ve kanatlar mevcuttur. Böceklerde üç çift bacak bulunur.

Göğsün üç halkasının her birinden birer çift bacak çıkar. Bir bacak 5 bölümden meydana gelmiştir. Bunlar Coxa, Trochanter, Femur, Tibia ve Tarsustur. Bacaklar gördükleri vazifelere göre değişik şekiller ile yaratılmıştır. Birinci çift bacaklar; kazıcı, yakalayıcı, çengelli, temizleyici, sıçrayıcı ve yüzücü bacak gibi çeşitli tiplerde olabilirler. Kanatlar böceklerde genellikle iki çifttir. Bazı türlerde ise bir çift olarak görülür. Kanatlar göğsün ikinci ve üçüncü halkalarından çıkar.

Böceklerin Dolaşım Sistemleri

Dolaşım sistemi böceğin sırt tarafına yerleşmiş arka kısmı kapalı bir damardan meydana gelir. Kalp adını alır ve 8 ile 11 kadar bölmelerden meydana gelmiştir. Bu bölmelerin yanlarında bulunan kapakçık şeklindeki yarıklardan kan içeri girer. Kalp gibi çalışan bu damarın kasılmasıyla kan, arkadan öne doğru bölmeden bölmeye hareket eder. Önde bulunan kısım ise uzun bir boru olup, aort olarak isimlendirilmiştir. Uç tarafı açık olup arkadan gelen kan, bu açıklıktan vücut boşluğuna dökülür.

Vücut organları arasında dolaşan kan tekrar yarıklardan içeri girer. Böceklerin kanı soluk kirli-sarı veya yeşilimsi bir görünümde olabilmektedir. Oksijen ve karbondioksit taşıma görevi yoktur. Böceklerde solunum, trake sistemi ile yapılmaktadır. Bu sistem vücut içine yayılmış ince borucuklar dan meydana gelmiştir. Bu borular stigma denilen deliklerle dışarı açılır. Böceklerin yaşamsal organları Böcek Türleri için çok önemlidir. İlaçlama Servisi alırken böcekler hakkında kısa bir ön bilgi edinmeniz önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.