Böcek Isırığı

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Böcek Isırığı çeşitli yan etkiler ile insanlarda farkı şekilde görülür. Böcek İlaçlama firmaları yaşam alanlarında ortaya çıkan böceklerin böcek ısırması riskini ortadan kaldırmak için çeşitli böcek ilaçlama şekilleri kullanarak ev ilaçlama ve daire ilaçlama hizmetleri vermektedir. Böcek Sokması özellikle zehirli böcekler için dikkat edilmesini zorunlu kılmaktadır. Elbette her böcek ısırması insan sağlığı açısından tehdit oluşturmaz. Ancak bazı zehirli böcekler insanı ısırdığı zaman ölümcül risklerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Akrep sokması, kene sokması, çıyan sokması, kırkayak sokması, sivri sinek sokması benzeri böcek ısırması sonucunda hem bulaşıcı hastalık virüsüne maruz kalmak, hemde ölümcül sonuçlar yaşanma riski yaşanma durumu vardır. Bu tür ısıran böcekler ile mücadele zaman kaybetmeden yaptırılmadığı takdirde istenmeyen şikayetler ortaya çıkar. Bu nedenle erken davranmak olası sorunları önler.

Evde böcek var, böcek ısırığı insana zarar verir mi? şeklinde şikayetlere cevap olması açısından böcek ısırığı çoğu zaman insanlar için risk oluşturmamaktadır. Ancak bu ısıran böcek çeşidi ve türüne göre değişen bir konudur. Örneğin arı sokması her insanda aynı etkiyi göstermez. Alerjik bir bünyesi olan insan için tek bir arı sokması bile ölümcül riske yol açarken, sağlıklı bünyeye sahip insanlarda sadece acı ve şişlik ortaya çıkar.

Aynı şekilde akrep sokması akreplerin türü ve insanların yapısına bağlı olarak değişken özellikler ortaya koyar. Böcek ısırığı Ve Sokması için çeşitli tedavi yolları mevcut olup, zehirsiz böcekler için kolonya ve krem gibi doğal yöntemler ile çözüm bulmak mümkündür. Ancak zehirli böcekler için durum bu kadar basit değildir. Böcek sırığı ve zehirli böcek sokması durumunda şikayetin boyutuna göre en kısa sürede bir tıbbi yardım alınması için hemen bir sağlık kurumuna gidilmesi gereklidir.

Böcek Sokmasının Neden Olduğu Tehlike

Böcek Sokması, çoğunlukla ciltte küçük tahrişlere yol açsa da, böceğin türüne göre bu böcek ısırığı ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu da böceğin çeşidine göre değişik belirti ve yan etkilerin yaşanmasına neden olmaktadır. Böcek ısırması kapsamında en faza yaşanan ısırılma şikayetleri çıyan sokması, kene ısırması, örümcek sokması, tahtakurusu, sivrisinek, kene ve arı sokması ile karınca ısırığıdır. Akrep sokması akreplerin türüne göre ciddi sağlık sorunlara neden olduğu için akreplerin mekandan derhal yok edilmesi gerekir.

Böcekler genellikle kendilerini savunma amacıyla tehlike algıladıkları için insanları sokma eğiliminde olurlar. Ancak bazı böcek türleri beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için insanları ısıra bilmektedir. Böcek ısırığının yan etkileri böcek türlerine göre değişiklik göstermektedir. Kaşıntı, Acı ve ağrı, Kızarıklık ve şişme. Haşere türlerine göre değişik özellikte sorunları ortaya çıkarır.

Pire ısırıkları ısırılan kişinin cildinde çizgiler ve kümeler halinde görülmektedir. Pire ısırması sonucunda kaşıntı, şişme ve kızarıklık görülür. At sineği sokması oldukça acılı olur. Isırılan bölge şişer ve su toplar bu nedenle insanlar ciddi rahatsızlık duyar. Tahtakurusu ısırıkları ilk seferde çok acılı belirtiler ortaya koymayabilir. Ancak tahta kurusu vücuda bir sıvı salgıladığı için bu sıvının etkisi geçince şişkinlik ve kaşıntı durumu daha çok hissedilir. Kene ısırığı da ilk başta çok fazla ayırt edilemez.

Ancak zaman geçtikçe şişkinlik, kızarma, morarma ve kaşıntı durumları ortaya çıkar. Keneler Borrelia adında enfeksiyon taşıdıklarından, sokmaları durumunda ihmal edilmemeli ve en kısa sürede hastaneye gidilmelidir. Toz akarlar ısırdığında ciltte çok fazla kaşıntı ve karıncalanma meydana gelir. Akar ısırması kadar akarların dışkıları da hassas ciltli insanlarda ciddi alerjik kaşıntıya yol açar.

Zehirli Böcek Isırığı

Çoğu böcek sokması insanlar için hayati bir risk içermese bile bazı zehirli böcek sokmaları insanlar için ölümcül riskler yaşatabilir. Zehirli Böcek Sokması durumunda şu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka zaman kaybetmeden doktora gitmenizde büyük önem vardır. Böcek ısırığı ve böcek sokması sonrasında hırıltı ya da nefes almada zorluk, Bulantı, kusma veya ishal, Hızlı veya düzensiz kalp atışı, Baş dönmesi, Yutma güçlüğü, gibi durumlarda derhal tıbbi tedavi alınması gerekir.

Böcek sokması tedavisi için enfeksiyonu önlemek için ısırılan bölgeyi sabunlu su ile yıkamak çok önemlidir. Yarayı kaşımayın, çizmeyin veya şişen ve kanayan bölgeyi sıkmayın. Böcek ısırıkları için kremler kullanıp kaşınan ve şişen bölgeye nazikçe sürmek ferahlatıcı bir etki sağlar. Şişmiş bölgeye buz kompresi yapmak şişliğin durması ve etkinin yayılmasını önler. İlk müdahaleleri yaptığınız halde böcek ısırığı yan etkileri hala devam edip ciddi rahatsızlık veriyorsa acil olarak doktora gidin.

Böceği gördüyseniz hangi böceğin sizi soktuğunu bilmeniz doktorun çok daha kolay müdahale etmesini sağlar. Böcek Sokması tek başına riskli olmasa bile bulaşıcı virüs ve hastalık bulaşmasına sebep olabilmesi açısından tehlikelidir. Kenelerin lyme hastalığı, sivrisineklerin ensefalit (beyin iltihabı) oluşturması insanlar üzerinde son derece risk faktörü olarak kendini gösterir. Alerjik bünyeye sahip kişilerde böcek sokmaları, solunum hastalıkları başta olmak üzere, ciddi sağlık sorunlarını tetiklediği için erken müdahale şarttır.

Profesyonel ilaçlama yaptırmak bahçe ve evlerden haşereleri uzak tutmada ciddi yardımcı olur. Böceklerin köklerini kurutmak profesyonel haşere ilaçlama firmalarının uzmanlık alanıdır. Bireysel olarak böcekler ile mücadele çok fazla çözüm sağlamaz. Böcek Isırığı İle Sokması insan sağlığına istenmeyen zararları ortaya çıkarır. Bu nedenle böcek ısırığı sorunları yaşamamak için ev ilaçlama ve bahçe ilaçlama yaptırmanız böcekleri sizden uzak tutar. Böceklere Karşı En Etkili İlaç nedir biliyormusunuz?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.