Beyaz Toz Böcekleri İle Mücadele

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Beyaz Toz Böcekleri İle Mücadele belkide en zor olan bir ilaçlama türüdür. Boyut olarak son derece minik olmaları aslında sinsice çoğalmalarına neden olmaktadır. Beyaz nem böceği ilaçlama ile kuş biti ilaçlama genellikle karıştırılır. Boyut olarak benzerlik göstermelerine karşın kuş biti ve kumru bitleri daha iri olur. Hızlı hareket eden bitler daha koyu renklidir ve insanları ısırıp kaşınmaya neden olur. Beyaz toz ve nem böcekleri ise daha minik ve çok daha zor kontrol altına alınır. Bu nedenle böceklerin yapısını iyi anlamak önemlidir. Ancak ilaçlama şekilleri aynıdır.

Yaşam alanlarında gözle görülemeyecek kadar küçük boyutlarda bazı haşereler yaşar. Beyaz Toz Böcekleri İle Mücadele bu tür zararlılardan biri olan toz böcekleri için yapılır. Pek çok insan için tehdit olmasına karşın sinsice evlerde ürer. Evin içinde kısa zamanda yayılarak hassas ciltli insanlarda çeşitli sorunlara sebep olurken nefes yolu ile de çeşitli rahatsızlıkları tetiklerler. Akarlar, ve toz böcekleri yaşadığımız evin her yanında, yattığımız yatakta, yerdeki halıda, soluduğumuz havada, kısacası yaşamımızı geçirdiğimiz her yerde bulunmaktadır.

Kuşkusuz bu canlıların görünmez boyutlarda oluşları, kolay üremelerinde ve insanların tedbir almalarında onların istediği şekilde cereyan etmektedir. Şimdiye kadar özelliklerini incelediğimiz mikro canlılar, içimizde, dışımızda, çevremizde, kısacası bulunduğumuz her yerde oldukça fazla sayıda var olan geniş bir yelpazeye sahiptir. Böcek İlaçlama ile bu sorunları rahatlıkla ortadan kaldırabilmek her zaman mümkün olmamaktadır. En zor ölen böceklerden biridir bu minik toz böcekleri.

Toz Böceklerinin Yapısı

Yaşadığımız ortamı bizimle paylaşan bir başka canlı daha vardır. Akar ya da mayt olarak adlandırdığımız toz böcekleri kompleks bir yapıya sahip olan, ama buna rağmen yine de ancak mikroskopla fark edilebilen bir mikro canlıdır. Yaşadığımız evin her yanında, yattığımız yatakta, yerdeki halıda, soluduğumuz havada kısacası yaşamımızı geçirdiğimiz her yerde bulunmaktadır. 5-50 mikron arası boyutlarında olan toz böceği ve miteler ilk bakışta bize görünmezler. Renkleri siyah, kahverengi ve gri beyaz tonlarında olur.

Eğer görünselerdi, kuşkusuz büyük bir şaşkınlık yaşardık. Bacakları ve kıskaçları ile bir örümceği andıran bu canlı, yaşadığımız her odada aslında çok sık bulunmasına karşın çok küçük boyutlarda olması nedeni ile fark edilemez. Ana kaynağı rutubet ve toz olan toz akarları ile başa çıkmak diğer böcek çeşitlerine oranla çok daha zordur. Beyaz Toz Akarları İle Mücadele etmek için bu böceklerin yapısı ve üreme koşullarını iyi bilmek gerekir. Yaşam ortamları çok dip bölgeler olduğu için klasik ilaçlar ve yöntemler ile önlenemezler.

Toz Ve Nem Böcekleri Nasıl Beslenirler?

Evlerde ve yaşam alanlarında üreyen minik toz böcekleri ölü deri hücreleri ve kabukları ile beslenirler. Bu nedenle insanların yaşadığı ortamlarda bulunur ve insan aktiviteleri ile çevreye yayılır, hareket ederler. Beslenme malzemelerinin toplandığı yerler ise genellikle yatak ve minderler, mobilyalar ve halılardır. Normal şartlarda insanlar, bu ilginç görünüşlü varlıkları görüp fark edebilmeyi istemezler. Kuşkusuz bu canlıların görünmez oluşları,titiz ev hanımları için aslında hayatı çekilmez kılar.

Gerekli tedbirleri alamayıp dönem, dönem toz böceklerine karşı ilaçlama yaptırılmadığı takdirde ileride çok ciddi solunum rahatsızlıkları ve cilt alerjenleri oluşumuna neden olacaktır. Ancak bazı canlılar için zararlıdırlar. Öyle ki, parazit olarak içinde yaşadığı bir arı topluluğunu, arıların üstteki ölü derilerini delerek ve vücut sularını emerek ortadan kaldırabilirler. Bunun gibi pek çok böcek, hayvan ve bitkiye zarar verebilirler. Kimisi zarar verirken, beraberinde çeşitli faydalar da getirir. Ancak evde risklidirler.

Toz Akarlarının Yaşam Alanları Ve zararı

Örneğin böcek akarları böceğin ölümüne veya hastalanmasına sebep olurlar, ama aynı zamanda meydana getirdikleri atıklarla toprağın verimini de büyük ölçüde artırırlar. Bazıları ise birtakım canlıların asalaklarıdır. Bazı hayvanların kulak kanallarında, akciğerlerinde ve bağırsaklarında yaşarlar. Dolayısıyla akarlar yani toz böcekleri farklı ortamlarda ve insan dışında farklı canlılarla da yaşayabilen minik yapılı canlılardır. Toz ve küflenme görülen her ortamda bu böceklerin yaşadığı iyi bilinmelidir.

Son dönemlerde özellikle yeni binalarda rutubetten oluşan beyaz nem böceği ismini verdiğimiz böcek çok fazla görülmektedir. Aslında doğrudan nemin tetiklediği bir böcektir. Mekanda oluşan siyah ve yeşil küf sporları beyaz rutubet böceklerinin oluşmasında ana etkendir. Halı dipleri, parke altları, kapı pervazları, fayans araları ve mutfak dolaplarının arkaları bu minik toz haşerelerine yaşam imkanı sunar. İnsanların kaşınmasına, cilt hassasiyeti yaşamasına ve bebeklerde astım bronşit benzeri rahatsızlığa yol açar.

Toz Böcekleri Neye Benzer?

Toz akarları ve toz böcekleri, bize görünmeyen ama etrafımızı sarmış durumda evlerin her tarafında yaşayan canlılardır. Göremediğimiz, varlığını bir mikroskop olmadan kanıtlanması çok zor olduğu için çok dikkatli bakılınca görülen türleri de olup pek çok insan bunların böcek olduğuna inanmakta son derece zorlanmaktadır.

Toz böceklerinin nasıl bir bedeni vardır? Bedeni tek bir hücreden mi ibarettir? Yoksa bir araya gelmiş birkaç hücre ve bir miktar organelden mi oluşmaktadır? inceleme konusudur aslında. Normal şartlarda gözle görünür belirli bir hacmi bile olmayan bir canlının, bir bakteri hücresinin özelliklerinden fazlasına sahip olması imkansız görünmektedir. Akar diğer adıyla toz böceği dediğimiz canlı, insan kafa tasına benzeyen bir bedenden oluşur.

Beyaz Toz Böceklerinin Vücut Özellikleri

Bedenin üzerinde seyrek olarak tüyler bulunmaktadır. Ağzı, kafatasına benzeyen bu vücudun önünde toplanmıştır ve delmeye ayarlı özel bir yapıdadır. Toz böcekleri, sahip olduğu bu özel yapı sayesinde kendisine uygun bulduğu yiyecekleri küçük parçalara ayırabilir. Toz böceğinin vücudu ovaldir ve ince çiziklerle kaplanmıştır. Bu oval vücuttan sekiz küçük bacak çıkar. Sekiz ayak ise son derece önemli bir tasarıma sahiptir.

Ayak tabanları toz böcekleri ve akarların halı iplikçikleri arasına ve döşemelerin derin bölmelerine gömülebilmelerini sağlayan yapışkan bir madde ile kaplanmıştır. Bu sekiz küçük bacak en güçlü vakum temizleyicilerinin bile çekiş gücüne direnç gösterebilir. Yatak ve nevresimler de çok sayıda yaşayan bu böceklere karşı sıcak buhar püskürtme makinesi kısmi çözüm sunar.

Toz Akarı Mücadelesinde Bilinçli Olmak

Beyaz toz böcekleri ile mücadele son derece güç olup bilinen pek çok böcek ilacı ve kimyasallara karşı son derece dirençli bir yapıya sahiptir. Zararlı toz böcekleri sıradan bir böcekten çok daha dirençli bir yapıya sahip olup özellikle haşere mücadelesi veren pek çok ekibin korkulu rüyası gibidir. Bunun nedeni kimyasallara çok dirençli bir minik haşere çeşidi olması ve pek çok insanın bu toz akarları hakkında pekte bir bilgiye sahip olmaması zorlanmalarına ve çaresiz kalmalarına en büyük sebeplerdendir.

Zor ölen toz böcekleri mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları ve kaliteli toz böceği ilaçları kullanılarak bilinçli bir şekilde yapılmalı her önüne gelenin eline bir sırt pompası alarak toz böcekleri ile mücadele edebileceği bir hizmet olmayıp insanların yaşadıkları toz böceği şikayetlerine etkili ilaçlama çözümleri sunabilmek için en iyi olanı vermeye gayret edilmelidir. Toz böceklerinin önlenmesi için mutlaka ulv yöntem yani sisleme toz böceği ilaçlaması yapılmalı kokusuz ilaçların hiç bir varlık gösteremeyeceği iyi bilinmelidir.

Toz Böceklerinin Neden Olduğu Hastalıklar

Toz böcekleri deri alerjisi astım, bronşit gibi önemli rahatsızlıklara sebep olup insanlar için son derece rahatsız edici özelliğe sahiptir. Toz böcekleri profesyonel yöntemler ile önlenebilecek küçük haşereler olup yatak, koltuk, halı gibi önemli eşyalar arasında oldukça çok rastlanır ve düzenli olarak ilaçlama yaptırılması gereken bir haşere çeşididir. Buraya kadar bahsettiklerimiz, bu mikroskobik canlının sadece dış görünümüdür. Gözle görülmemesine rağmen aslında her an her yanımızda olan bu canlının bir de bedeninin iç vardır.

Daha önce belki de varlığından bile haberimizin olmadığı bir akar, oldukça kapsamlı organlara sahiptir. Akarların yani toz böceklerinin bazısı hem karada hem de suda yaşayabilir. Karada yaşayabilen akarlar “soluk borusu” yoluyla nefes alırlar. Soluk borusunun hemen yanında da “yemek borusu” bulunmaktadır. Bazı akarların bitki hücrelerini delebilecek kadar keskin olan beslenme organları bulunmaktadır. Akarlar bu organları ile besinlerin özündeki suyu rahatlıkla emebilir ve beslenirler.

Toz Akarları Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Toz akarları daha çok sıcak, nemli ve karanlık ortamlarda yaşarlar. Bizden ve ev hayvanlarımızdan dökülen deri döküntüleri ile beslenir. 20-30°C sıcaklık, %60-70 arası nemli ortamlarda bolca bulunurlar. Ev tozu akarının üremesinde dış ortamın ısı ve nem oranı da önemlidir. Akarlar kuru iklimde ve yüksek rakımda daha az görülürken deniz kenarı ve yüksek nemlilik içeren bölgelerde daha sık bulunmaktadırlar. Örneğin nem oranının yüksek olduğu Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi’nde çok daha fazla saptanmıştır.

Alerjik astımlı hastalarda yüksek oranda akar alerjisi daha fazla görülür. İç Anadolu’da yaşayanlarda bu oran düşmektedir. Ev Tozu Akarları tüm tekstil eşyalarında bulunabilir. Ev içinde en çok yaşadıkları yerler  yatak, yorgan, nevresim takımları, çarşaf ve yastık kılıfları, battaniye ve halı gibi yünlü materyaller, perde ve kumaş kaplı mobilyalar, tüylü hayvanlar, tüylü oyuncaklardır. Akarların yastık ve yorganda yoğun bulunmasının nedeni bunlarda beslenebileceği insan deri döküntülerinin çokluğudur.

Beyaz Toz Böcekleri İle Mücadelede Alınacak Tedbirler?

Ev tozu akarları 55°C üzerinde 1 saat içinde ölmektedir. Bu nedenle nevresimler haftada en az bir kez,  60°C’de yıkanarak değiştirilmelidir. Akar geçirgenliğini önleyen özel koruyucu kılıfların kullanımı fayda sağlayacaktır. Yatak odasında halı kesinlikle olmasın. Perdeler 60°C sıcak suda yıkanabilen sentetik kumaştan olmalıdır. Yünlü battaniye, peluş tarzı toz tutabilen oyuncak bu böceklere adeta davetiyedir. Yatak odasında fazla eşyadan kaçınmak, olabildiğince az eşya bulundurup iyi havalandırmak gerekir.

Yatak odası dışında evin diğer odalarında kadife, tüylü kumaştan mobilyalardan kaçınmalı, koltuklar deri ya da sentetik kumaştan seçilmelidir. Perdeler yıkanabilir kumaştan olmalı, ya da tümüyle sentetik silinebilir jaluzi kullanılmalıdır. Halı miktarı mümkün olan en alt düzeyde tutulmalıdır, halı yerine makinede yıkanabilir kilim tercih edilmelidir. Kumaşla kaplı yüzey olabildiğince az olmalıdır. Ev sık sık elektrik süpürgesi ile süpürülüp nemli bir bez ile silinerek havalandırılmalıdır. Bu oluşumu yavaşlatacaktır.

Ev Tozu Akarlarına Karşı İlaç Seçimi

Gözle bile zor görülen çoğu insan tarafından toz sanılarak önemsenmeyen bu böcekler oldukça inatçıdır. Hava giren her noktaya girebilmesi bu böcekler ile mücadeleyi son derece zorlaştırır. Toz akarı ilaçlama için akarisit özellikli böcek ilaçları kullanmak gerekir. Kokusuz ilaçlar oldukça etkisiz kaldığı için ancak çok az sorun olan evlerde kokusuz ilaçlama uygulanabilir. Ev Tozu Akarlarından Kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir. bunu dikkate almak şarttır.

Seçilecek ilacın birden fazla olması ve farklı aktif maddelerden oluşması en önemli etkendir. Bilindiği gibi akarisit ilaçların önemli bileşeni olarak cypermethrin aktif maddesi bulunur. Ancak bu bile tek başına çözüm sunmamaktadır. Kokulu ilaç kullanımı ancak birden fazla ilacın bir araya gelmesi ve kaliteli böcek öldürücü kullanılması ile olur. Biz buna yakıcı etki diyoruz ve toz böceklerine karşı en etkili çözüm olmasına karşın tek seferde tam çözüm sağlanamayabilir. İlaçlama Şirketleri yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.