Bahçe İlaçlama

Bahçe İlaçlama bitkilerin korunması için önemlidir. Yeşil alan İlaçlama da asıl amaç hem bitkilerin korunması, hemde zararlı bahçe böceklerinin binalara girişinin önüne geçmektir. Özellikle villa ve müstakil evlerde etrafı yeşil bitkilerle çevrili olan alanları daha fazla görmek mümkündür. Ancak son yıllarda büyük ölçekli site ve konutlarda bahçe düzenlemesi ile ilgili çalışmalar daha yoğun olarak görülür.

Apartman yada villa olsun bir konutun en güzel süsü hiç kuşkusuz etrafında rengarenk bitkiler ve ağaçların olmasıdır. Özellikle sıcak yaz gecelerinde balkon ve kamelya sefası yapmak hemen her insanın en fazla sevdiği bir durumdur. Apartman ilaçlama kadar bahçe ve yeşil alan ilaçlama hizmeti en fazla yapılan bir uygulamadır.

Bahçe İlaçlamanın Önemi

Yeşil alanların korunması, için doğal yöntemler kadar bahçede böcek ilaçlama uygulaması şarttır. Zararlı haşereler ağaçlardan çimlere kadar çeşitli şekilde zararlara sebep olur. Ancak her böcek bitkiler için zararlı değildir. Yaz aylarında bahçe ilaçlama servisi özellikle pire ve sineklere karşı en fazla yaptırılan önemli bir ilaçlama türüdür.

Bahçe haşere ilaçlama servisi özellikle bahar ve yaz dönemlerinde çok fazla artış gösteren bir özelliğe sahiptir. Bahçedeki zararlı böceklerin hem insanlara, hemde bitkilere verdiği zararların önlenmesi için Bahçe İlaçlama Hizmeti büyük önem taşır. Ancak bahçedeki bitkilerin zarar görmemesi için profesyonel destek almak gerekir.

Bahçe İlaçlama Nasıl Yapılır?

İlaçlama türlerinde olduğu gibi mekanlarda yapılan uygulamalarda kullanılacak böcek ilacı ve ilaçlama yöntemleri de doğru seçilmek durumundadır. Bahçe İlaçlama Şekli gerek böceğin türü, gerek ilaçlama yapılacak bitkilerin hassasiyeti ve gerekse havanın durumuna göre dikkatlice seçilmek durumundadır.

Örneğin rüzgarlı bir havada sisleme bahçe ilaçlaması hem etkisiz olur, hemde etraftaki binalara ilacın rüzgar ile taşınması neticesinde risk içerir. Aynı şekilde hassas bitkilere çok aşırı dozda böcek ilacı yada bitki ilacı uygulamak o bitkinin aşırı doz nedeni ile yanıp kurumasına sebep olur. Bu nedenle dikkatli uygulama önemlidir.

Bahçe İlaçlama Yürüyen haşerelere yapıldığı gibi, uçan böcekler ve kemirgenler ile mücadele kapsamında da yapılmaktadır. Yaz aylarında eşek arısı ve çeşitli uçan böcekler bahçedeki bitkilerin cezbedici etkisi ile konutlarda insanların huzurunu kaçırır. Bu böceklerin kontrol altına alınması için en iyi ilaçlama çözümü gerekir.

Bahçe Bakım İçin İlaçlama Ve Temizlik

Bahçe bakım işleriyle uğraşanlar bu hassas yerlerin önemini çok iyi bilir. İyi bir Bahçe İlaçlama planlaması olmadığı takdirde üretim ve hoş bir dinlenme mekanı olan bahçeler zarara uğrayabilir. Çünkü bahçelere musallat olan farklı haşere çeşitleri, sizlerin gözünüz gibi baktığınız nazik bitkilere büyük çaplı zarar verebilmektedir.

İşte bu sebepten dolayı bahçe ilaçlama bahçenin toprağının düzenlenmesi, bitkilerin doğru ve zamanında tımar edilmesi, biyolojik ve kimyasal ilaçlama uygulamalarının aksatılmaması şarttır. Bu tarz alınacak bir destek doğrultusunda bahçenizi her zaman belli bir güven içinde tutarak bahçedeki bitkilerin kurumasını önlersiniz.

Bahçe İlaçlama Hizmetleri veren, firmamızla iletişime geçtiğiniz takdirde en iyi ilaçlama şekilleri ve profesyonel uygulama sayesinde sıkıntısız bir şekilde bahçenizde böcek ilaçlama yaptırmanız söz konusudur. Sadece bitkilerin korunması değil, sinek ve böcekten uzak huzurlu bir şekilde bahçenizde hoşça vakit geçirmenin yolu ilaçlamadır.

Bahçe İlaçlama Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle bitkilerin kurumaması için sulama belirli periyotlar halinde aşırıya kaçmadan yapılır. İlk aşama aşama bahçenin bakımı ve yabani otların temizlenerek faydalı bitkilerin rahat bir nefes almasıdır. bazen bahçede zararlı ot mücadelesi kapsamında bahçe ilaçlama mücadelesi şarttır. Bahçe toprağı pek çok böceğe de ev sahipliği yapmaktadır.

Zira iyi bir ilaç seçimi ile hem bahçenin böceklerden arındırılması, hemde aşırı dozda kimyasala maruz bırakmadan doğanın korunarak yeşil alanların korunması sağlanır. Bu bahçenizin daha güvenilir ve uzun ömürlü bir yapıda kalmasını sağlayacağı gibi istenmeyen zararlı türlerini uzak tutmaya da yardımcı olur.

Tüm bunların yanı sıra bahçenin güzelce tımar edilmesi ve bitkilerin uygun şekilde toprağı yormadan yerleştirdiğiniz takdirde çok daha verimli olur. Bu kapsamda uygun zaman içinde ilaçlanan bahçelerden daha verimli sonuçlar elde etmek çok daha kolay olacaktır.  Böcek ilacı ve zararlı ot mücadelesi kadar bahçedeki bitkilerin bakımı şarttır.

Bahçe Dizaynı Ve Dikkat Edilecekler 

Bahçe dizaynı ve sağlıklı bir bahçe oluşturmanın en önemli yolu bitkilerinizi ektiğiniz toprağın sağlıklı, organik toprak olmasına özen göstermektir. Demir, çinko, baryum, kalsiyum, sülfür ve magnezyum gibi mineraller içeren yosun, toprak yüzeyinde olması faydalı iken bitkilerin gövdesine aynı şekilde fayda sağlamayacaktır.

Bu nedenle bitkilerin gövdelerine değmeyecek şekilde toprak üzerine serilen organik veya inorganik maddelerden oluşan bir örtü olan malç, gübreleri besleyip bitkilerin hastalıklara karşı direncini pekiştirdiği için bahçede kullanımı oldukça yararlıdır. Bahçenizdeki zayıf bitkilerden ve çalı gruplarından kurtulmak çok daha sağlıklı bir bahçe için şarttır.

Bahçe sulaması diğer önemli bir nokta olup, damla sulama yöntemiyle bitkilerin köküne ve toprak yapısına zarar vermeden sağlıklı bir sulama en iyi seçimdir. Yeşillikleri sürekli sulu tutmak etraftaki böcekleri bahçenize çeken önemli bir unsurdur. Bu nedenle aralıklar halinde bitkilerin nefes alması ve kuru kalması önemlidir.

Organik Yapıya Zarar Vermeyen İlaç Hazırlama 

Doğal bitkilerden faydalanarak hazırlayacağınız ev yapımı ilaçlar, ekonomik oldukları gibi toksik madde içermediği için bahçenizdeki diğer canlılara zarar vermez.  Doğal dengeye zarar vermeden organik böcek ilacı hazırlama için bir kaç formül bahçedeki yararlı böcekleri ve toprağın yapısını koruma anlamında çok faydalıdır.

Bahçedeki akarlar ve yaprak bitleri için:

Bir çorba kaşığı kanola yağı ile birkaç damla fildişi sabununu bir litre suyla karıştırın. Karışımı sprey şişesine koyun ve bitkilerin üzerine çok fazla olmamasına dikkat ederek püskürtün. Akarlar ve diğer böcekler için, İki çorba acı biberi birkaç damla acı biber sosu, fildişi sabunu ve su ile karıştırarak bitkilerin üzerine püskürtün.

Kulağakaçan, salyangoz ve yumuşakça bahçe zararlıları için:

Bahçe yatakları ile bitkilerin üstüne  atomlu toprak serpmek oldukça faydalı olur. Mantar hastalığı için: 1 litre suyun içine iki çorba kaşığı kabartma tozu dökerek sprey şişesine koyduğunuz karışımı problemli bölgelere püskürtün. Böcekler ve fungal hastalıklar için: 1 çorba kızartma yağı, iki çorba kaşığı kabartma tozu, birkaç damla fildişi sabununu 1 litre suyla karıştırıp püskürtmek iyidir.

Bahçe İlaçlama İçin En Uygun Koşullar

Bazı bahçe zararlıları ile mücadelede doğal malzemelerden hazırlayacağınız ev yapımı ilaçlar her zaman beklenen sonucu vermeyebilir. Bunun için zirai ilaçlama yapmaya çoğu zaman ihtiyaç vardır. Bahçe İlaçlama için en uygun zaman ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları olarak öne çıkar. Ayrıca ilaçlama zamanını doğru seçmek şarttır

Bahçede ilaçlama yapmak için öğlen saatleri uygun değildir. Rüzgarlı havalarda ilaçlama yapmaya kalkmak özellikle bu yöntem ulv ilaçlama şekli ise boş yere ilaç püskürtmekten öteye geçemez. Yağmur öncesi ve sonrası da ilaçlama için uygun zamanlar değildir. Önce yapılırsa  ilaç toprağa çok hızlı karışacak böcekleri değil, toprağı zehirleyecektir.

Bahçede zararlı böcek mücadelesi sabah saatleri ile akşam serinliğinde yapılması en uygun vakitlerdir. Çok sıcak havalarda öğle saati ilaçlama yapmak bitkileri yakar ve ciddi zarar verebilir. Ayrıca bahçe ilaçlama için uzman böcek ilaçlama servislerinden ilaçlama desteği talep etmek hem böceksiz hemde sağlıklı bahçeler için önemlidir. En İyi İlaçlama Firmaları hakkındaki yazımız ilginizi çekebilir.

Bahçe İlaçlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir