Arı Sokması Öldürür Mü

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Arı Sokması Öldürür Mü? aslında ilaçlama ile tedbir alınmayan arıların sokma durumu çok sık karşılaşılan bir durum olmasına rağmen çoğu küçük ısırık ve sokmalar olduğu için pek önemsenmez. Ancak arı sokmaları her zaman basit sokma olmaz ve alerjik reaksiyona uygun bünyeye sahip kişiler ciddi risklere maruz kalır. Dünya genelinde her yıl ortalama 100 – 150 arası civarı arı ölümü yaşanmakta çoğu kayıtlara girmediği için çok yer tutmamaktadır.

Arı sokması ölümcül olur mu merak edenler için biraz değinelim. Çocukluğumuzda hepimizi arılar mutlaka sokmuştur. Arı sokmasında bal arılarında iğnesi arının soktuğu noktada kalır ve bal arısı soktuktan sonra genelde ölür. Arı iğnesinin cımbızla alınması zehir kesesinden vücudumuza gidecek zehir miktarını azaltır ve reaksiyonlar daha az olur. Yaban arıları ve eşek arılarının arıların iğneleri kalmaz ve defalarca sokabilirler.

Arının soktuğu yerde ani bir ağrı, yanma, batma ve kaşınma hissi olur bölge kızarır ve bir miktar şişerek kırmızılaşır yaban arısı saldırısı daha riskli olup birden fazla sokmaya maruz kalınması bal arısına oranla daha tehlikelidir. Arı sokmalarında yukarıdaki arı çeşitlerinden herhangi birisinin bir kez sokması durumunda ciddi bir tehlike olmaz. Ancak büyük tehlike tekrar, tekrar sokulmalar sonucunda vücudun duyarlılaşmış olması sonrası olur ve sağlam yapılı bir insan bile 4 ve üzeri arı sokmasında ölümle sonuçlanan üzücü durumlar yaşanabilir.

Her sokulma sonrasında alerjik reaksiyon çok daha şiddetli olabilir buda Arı Sokması Öldürür Mü? endişesinin iyice belirginleşip bütün vücutta kabarma, el yüz , gözlerde ve tüm vücutta şişme ,solunum yollarında gırtlakta ani şişlik solunum durması veya akciğerlerin su ile dolması nefes alamama boğulma ,kalp yetmezliği gibi ölüme yol açabilecek ciddi sonuçlar meydana gelebilir erken müdahale edilmediği zaman kayıp yaşanma riski ciddi oranda artar.

Arı Sokmasında Neler Yapılmalı?

Arı sokmalarında kaç defa sokulduğu kişinin riski bakımından çok önemlidir. İki defadan fazla miktarda arı sokması durumunda çok fazla miktarda zehir vücuda karışmış olur. Toksik zehirlenmeler ,tansiyon düşüklüğü,alerjik şok ,kalp, böbrek yetmezlikleri görülebilir ve buda arı sokması ölümcül olur mu riskinin daha belirgin etkisini ortaya çıkarır.

Arı sokmalarında arının iğnesini batırdığı yer, iğne kaldıysa çıkarıldıktan sonra sabunlu suyla hemen yıkanmalı ve o bölgeye kan dolaşımını bozmayacak şekilde soğuk buzlu uygulama yapılmalıdır. Eğer alerji kremi varsa ısırılan bölgeye sürülür. Alerji şurubu varsa bir kaşık içirilerek hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat edilir. Bir süre orada kontrol altında bekletilmek yapılması gereken en doğru davranış şeklidir.

Ani bir alerjik bir şok gelişmesi durumunda acil serviste damar yolu ile uygulanacak ilaçlar,serum ve solunum desteği ,basit bir olay nedeni ile yaşanabilecek bir can kaybını önleme bakımından son derece önemlidir. Arı sokması ölümcül olur mu korkusu yaşayan ve vücutları arı sokmasına karşı dirençsiz kişiler arıların sevdiği bölgelerden uzak durmalıdır.

Arı yoğunluğu olan alanlar ve arıların girip çıktığı yerlerden kaçınmalı kullandıkları parfüm ve kokular arıların sevdiği çiçek özlü kokular olmamalı ve mümkünse kahverengi renk giysi giyerek arı olan mekanlarda dolaşmalıdır. Arılar kahverengi tonları hiç sevmez ve uzak dururlar. Bu yazımızda arılar ve tehlikeleri Arı Sokması Öldürür Mü? kısaca değinmeye çalıştık arı şikayetlerinizde arı ilaçlama firmaları ile irtibata geçip ilaçlama yaptırmalısınız. Eşek Arısı Kovanı Nasıl Çıkarılır? yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.