Amerikan Hamam Böceği

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Amerikan Hamam Böceği, Blattodea (bazen Blattaria ismi de kullanılır) takımını oluşturan böcek türlerine verilen genel bir isimdir. Takımın isimleri Yunanca blatta sözcüğünden türemiştir. Sözcüğün anlamı “hamam böceği”dir. 6 farklı familyada yaklaşık 4.500 tür bulunmaktadır. Hamam böcekleri, 2.000 metreden daha yüksek yerler ve kutup bölgeleri dışında, dünyanın her yanında bulunurlar. Çoğu hamam böceği hepçildir. Vücutları dorso-ventral yassıdır. Ayak ve antenleri uzundur.

Blattella germanica 1,5 cm kadar uzunluktadır. Rengi kahverengidir. Erkek ve dişilerde kanatlar vücut hizasını geçer. Blatta orientalis 2,5 cm kadar uzunluktadır. Rengi siyahtır. Dişilerin kanatları rudimenterdir. Erkeklerde vücudun 2/3’üne kadar uzanır. Periplaneta americana’nın boyu 3 cm kadardır. Erkek ve dişilerde kanatlar vücut hizasını geçer, rengi kahverengidir. Bazı hamam böceklerinin renk ve boyları değişken olsa bile genel yapı olarak benzerdirler. ortak yönleri hızlı üreyip son derece pis olmalarıdır.

Hamam Böceklerini Ekolojik Özellikleri 

Çok farklı ortamlara adapte olup yaşayabilir, fakat en çok bina içlerinde nemli ve ılık ortamları tercih eder. Salgıladıkları feromonlar ve bıraktıkları dışkıları vasıtasıyla diğer hamam böceklerine su ve besin kaynakları ile yuvalarının yerini işaret ederler. Dokunsal ve kimyasal iletişim kurarlar. Gelişmiş bir sürü davranışı sergilerler. Yapılan bir çalışmada 50 adet hamam böceği birbiriyle bağlantılı 3 adet 40 böcek kapasiteli odacıklara bırakılmıştır. Bir süre sonra böcekler 2 odaya 25’er adet olarak yerleşip 3. odayı boş bırakmışlardır.

Odacıkların kapasitesi 50’nin üzerine çıkarıldığında tüm böcekler tek bir odaya toplanıp diğerlerini boş bırakmışlardır. Dengeli bir rekabet ve dayanışma içinde olabildikleri gözlenmiştir. Yaklaşık 300 milyon yıldır dünya üzerinde yaşamaktadır. Bazı türleri hiçbir şey yemeden 1 ay aktif yaşayabilir ve sadece posta pulu arkasındaki zamkla beslenerek hayatta kalabilir. Su altında yarım saate kadar boğulmadan yaşayabildikleri görülmüştür. İnsana kıyasla radyasyona 6 ile 15 kat daha dayanıklıdırlar.

Tuhaf Yapılı Dirençli Böcek

Bir hamam böceği, kafası olmadan iki hafta yaşayabilir çünkü beyinleri ayaklarında yer alır. Fakat başsız bir hamam böceği açlıktan ölecektir. Bunlar aslında parazit değildir. Fakat çeşitli hastalık etkenlerini mekanik taşıyıcılık veya ara konaklık yaparlar. Hamam böcekleri, kolera, tifo, verem, basilinin, Entamoeba coli, E. histolyrica, Balantridium coli, Giardia  intestinalis kistlerinin yayılmasında mekanik taşıyıcı olarak rol oynar. Kontrolü güçtür. Çünkü çok çabuk ürerler. Kontrolde üç noktaya dikkat edilmelidir.

Bunların gizlendikleri duvar çatlakları ve benzeri yerler tıkanır. Çöp ve gıda açıkta bırakılmaz. Gıda artıkları temizlenir. Kontrolde en pratik yol ilaç kullanmaktır. Bu amaca kalıcı etkili ilaçların bunların saklandıkları yerlere püskürtülerek uygulanması gerekir. Fakat yumurtalardan yeni çıkacakları öldürmek için ilaç 2 ay sonra tekrarlanmalıdır. Bunlarla mücadelede ilaçlı yem tuzakları da kullanılmaktadır. Hamam böceği türleri böcek ilaçlarına direnç kazanma özelliği ile bilinmektedir.

Hamam Böceği Türleri

Türkiye’de hamam böceğinin üç türü bulunur. Bunlar, Alman hamam böceği (Blattella germanica), Doğu hamam böceği (Blatta orientalis) ile Amerikan hamam böceği (Periplaneta americana)’dir. Bunlardan Doğu hamam böceği Türkiye’nin yerli böceğidir ve sık sık karafatma ile karıştırılmaktadır. Yaz aylarında sıkça görülen bu pis böcekler evler ve gıda üzerine üretim yapan alanlarda ve insanların yoğun bulunduğu yaşam alanlarında hızla üreyerek insanların hastalık kapmasına sebep olurlar.

Amerikan Hamam Böcekleri pis ve mikrop bulaştıran haşere türleri olup bu zararlı böcekler ile mücadele uzman ilaçlama servislerince yapılmalı evlerde giderek üremeleri ortadan kaldırılmalıdır. Bilindiği gibi hamam böceği çeşitleri bir kaç adet iken çok kısa zaman sonra evin her bölgesinde karşınıza çıkmaya başlar. Bu aslında çok sayıda yumurta bıraktıkları için çok çabuk üremelerinden kaynaklanır. Hamam böceği ile mücadele çok etkili ve bilinçli yapılmak zorundadır. Akrep Nedir?Dilerseniz  yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.