Akrepler

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Akrepler zehirli haşereler arasında en fazla ilaçlama yapılan türdür. Evlerde ve iş yerlerinde olduğu kadar açık alanlar ile apartmanlarda da çok fazla ilaçlama talepleri gelir. Akrepler nasıl çoğalır? eve akreb nereden gelir? belkide en fazla merak edilip araştırılan konular olarak öne çıkar. Akrep ile mücadele insanların zehirli zararlılardan korunması için büyük önem taşır. Varlığı ve zehirli oldukları çok eski çağlardan beri bilinen bu türler hastalık etkenleri olarak risk taşımasa bile akrebin sokması bakımından oldukça zararlı türlerdir.

Ancak çoğu zaman kendilerini korumak amacıyla, insan ve hayvanları sokarak zehirlenme ve ölümlere neden olabilirler. Akrep zehri, akreplerin telsonlarında bulunan, birçok protein, peptid ve biyolojik yönden etkin bileşiklerden oluşan nörotoksik etkili bir salgı olup, genellikle avını yakalamada ve sindirimde kullanırlar. Yanıcı ağrı, deride kızarıklık, şişlik olur. Kan basıncı yükselebilir veya düşer. Çift görme, bilinç kaybı, ağızdan köpük gelmesi gibi nörolojik belirtiler yaşanabilir.

Akrep Sokması Tehlikesi

Akrep Sokması yaşanan kişide, Karın ağrısı, bulantı, kusma olabilir. Kasılma, yerinde duramama, aşırı terleme gelişebilir. Kişi komaya da girebilir. Akrebin sokmalarında zehrinin cinsine göre, vücutta aşırı bir adrenalin salınımı olur ve bu kan damarlarında ani spazma ve pıhtı oluşumuna yol açar. Bu ani değişiklikler de etkiledikleri damara göre kalp krizi, inme gibi acil durumlara neden olabilir. Akrebin cinsi ve zehriyle bağlantılı olarak kalpte ciddi ritm bozuklukları oluşabilir.

Özellikle, bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş olan yeni doğanlar ile küçük çocuklarda ve alerjik bünyeli kişilerde, sokulma durumunda (skorpionizm) ihmal edilmemesi gereken tıbbi vakadır. Akrep zehri, içeriğindeki etkin maddelerin çeşitliliği sebebiyle fizyolojik ve farmakolojik çalışmalarda, araştırma materyali olarak sıkça kullanılmaktadır. Akreplerin yapısı oldukça sağlam olup böcek ilaçlama yapılan zararlılar arasında insanlara en fazla korku yaşatan zehirli türler olarak dikkat çeker. Ev ilaçlama konusunda akreplere karşı mücadele çok mühimdir.

Zehirli Akrebin Kaç Türü Vardır?

Dünyadaki 1750 akrep türü bulunmakta olup bunların pek çoğu zehirli değildir ancak içlerinde bazı akrep çeşitleri zehirli olup soktukları zaman insan ve hayvanlar için ölümcül sonuçların ortaya çıkmasına neden olurlar. Akrep türleri içinde ancak 50’sinin zehirli, 20-25’inin öldürücü olduğu biliniyor. Türkiye’de ise 19 türden 8’i zehirlidir. Bu 8 tür arasında 2’sinin çok zehirli ve “ölümcül” olduğuna dikkati çekmek ve akreplerden korunmak gerekir. Sarı akrep: Güneydoğu Anadolu’nun batısında Gaziantep, Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Mardin, Şanlı urfa bölgelerinde rastlanır.

Sarı renkli olup tıbbi müdahale gerektirecek kadar çok zehirli ve ölümcül bir türdür. Türkiye’nin en zehirli ölümcül birinci akrebidir. Kara akrep: Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Elazığ, Malatya, Adana, bölgelerinde bulunur. Siyah renkli olup tıbbi müdahale gerektirecek kadar çok zehirli ve ölümcül bir türdür. Eve yakın yaşama eğilimindedir. Türkiye’nin en zehirli ölümcül ikinci akrebidir tehlikelidir.

Akrep Sokmasında Belirtiler

Sarı Akrep türlerinin tamamı ölümcül değildir ancak sokma sonra ani ateşlenme ve kusma belirtileri görülür şiddetli ağrı ve kasılmaya sebep olur. Akrebin tehlikeli olduğu zamanlar daha hareketli oldukları geceleri ve sıcakta, sokmaya daha çok isteklidirler. Akrepler, ancak rastgele dokunulduklarında ya da üzerlerine basıldığında, kendilerini tehlikede hissettikleri zamanlarda sokarlar. Yer yatağında uyuyanların uykudaki hareketi yatağa kadar gelmiş olan akrep için savunulması gereken düşmanca bir harekettir.

Henüz bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş olan yeni doğanlarda ve alerjik bünyeli çocuk ve yetişkinlerde zehirli ve az zehirli akrep türlerinin sokma yerinin konum ve önemine bağlı olarak her zaman bir risk vardır. Risk altında olanlar daha çok açık alanlarda akreplerin saklandığı taşları ters yüz edip onları açığa çıkararak kendilerini savunmaya sevk eden kişilerdir. Özellikle yaz aylarında piknik yapanların biraz daha dikkatli olmalarında sağlık açısından yarar vardır. Akrep sokması ölümcül sonuçlara neden olduğu için azami tedbir şarttır.

Akrepler Ne Yer Nasıl Beslenirler?

Uzmanları dışında akreplerin türlerini tespit etmek ve zehirli zehirsiz diye nitelendirmek kolay olmadığı için akrep sokmalarında ihmal etmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Zehirli böcek sokmaları her zaman hayati öneme sahip olup vakit geçirilmeden kesinlikle bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Geceleri aktif olan bu zehirli haşere çeşitleri yırtıcı ve yağmacı tabiatlı olmakla birlikte, avlanmada uzmanlaşmamış ve yemek konusunda titiz olmayan hayvanlardır.

Havadan ve yerden gelen titreşimlerle algıladıkları avlarını, peşine düşmek yerine, sabırlı bir şekilde pusuda bekleyerek avlarlar. Başlıca besinleri eklem bacaklılar olup, daha çok böcekler, örümcekler ve kırk ayaklardır. Ayrıca büyük akrepler, küçük yılanları, kertenkele ve fareleri dahi yiyebilir . Yamyamlık, akrepler de sıklıkla görülmektedir. Avlarını kıskaçlarıyla yakalayarak sıkan ve kuyruğunu avına uzatarak sokan bu zararlı, zehri ile böcekleri hemen öldürür. Akrepler, ne kadar zehir enjekte edeceklerini avlarına göre belirleyebilir.

Akrepler Avını Nasıl Yakalar?

Büyük kıskaçlara sahip akrepler, küçük avlarını güçlü kıskaçlarını kullanarak öldürürken, ince ve zayıf kıskaçlı akrepler avlarını yakalar, çok etkili zehirlerini kullanarak avı sokar ve felç ederek öldürür. Birinci bacakların altındaki boşlukta bulunan keliserini avına tamamen yerleştirir. Tükürük ve sindirim enzimleri salgılayarak dokuları sıvılaştırıncaya kadar bekler ve oluşan sıvıyı emer. Soğukkanlı hayvanlar arasında metabolik hızları en düşük hayvanlar olduğu için az yiyecekle yetinebilir.

Besinlerden aldığı sıvıdan dolayı uzun süre susuz da yaşayabilirler. Akrebin bazı çok önemli özellikleri de mevcuttur. İnsanların korktuğu belli başlı hayvanların en başında şüphesiz akrepler gelir, peki akrepler hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? dilerseniz nasıl bir vücut yapısına sahip olduğu ve nelere dirençli oldukları konusunda sıra dışı bazı bilgileri belirterek akreplerin nasıl bir canlı olduğuna değinerek merakınızı gidermeye çalışalım. Buyurun.

Akrepler Hakkında İlginç Özellikler

Akrepler son derece direnç yapıları olan zehirli hayvanla olup, 2 hafta boyunca buz kalıbının içinde dondurulan bir akrep, buz eridikten sonra vücudu normal aktivitelere devam emekte ve normal yaşamını sürdürmektedir. Bazı akrep türleri, hiç su ve yiyecek olmadan 1 yıl açlığa direnebilir ve yaşamlarını devam ettirebilirler. Akreplerin kopan organları yeniden yerine gelebilmekte ve kısa zaman içinde o organ eski işlevini sürdürmektedir. Susuz bölgelerde yaşam süren akrepler diğerlerine oranla daha tehlikeli ve zehirli yapıdadır.

Bir akrep ne kadar susuz kalırsa zehri de o kadar kuvvetli olacağı için çöl ikliminde görülen türleri çok daha ölümcül türler olarak dikkat çeker. Akrepler radyasyona o kadar dayanıklıdır ki, radyoaktif bir patlama sonrası bütün canlılar ölse de akreplerin hayatta kalabileceği saptanmıştır. Çiftleşme sonrası erkek akrep canını kurtarmak için hemen dişisinden kaçmazsa dişi akrep tarafından potansiyel bir besin olarak vahşice yenilebilmektedir. Eğer bu haşerenin etrafını ateşle çevirirseniz, akrep kendini sokarak intihar eder.

Akreplerin Görme Yetisi

Akreplerin birden fazla göz yapısı bulunmaktadır. Akrebin onlarca gözü olmasına rağmen görüş alanı bu özelliğine oranla oldukça zayıftır. Akrepler yiyecek bulmak ve tehlikelerden kaçmak için koku algılarına güvenirler. Çünkü akrep çeşitlerindeki duyu organı oldukça gelişmiş yapıdadır. Çölde yaşayan türlerin gözleri hiç görmez, fakat ayaklarının ucundaki alıcılar tarafından en ufak bir titreşimi bile algıladıkları için hem avlanma hemde tehlikeden kaçma konusunda oldukça maharetlidir.

Yeni doğan akrepler ilk birkaç hafta annelerinin sırtında dolaşır. Hatta anne akrep avlanmaya giderken bile onlarca yavrusunu sırtında taşımak zorunda kalır. En eski akrep fosili 400 milyon yıllıktır ve görüntüsü günümüzdeki türler ile hemen, hemen aynıdır. Bu ise akreplerin başkalaşım göstermeden günümüze geldiklerine işarettir. Akrepler ultraviyole ışık altında renk değiştirir ve parlarlar. Bu sayede geceleri rahatlıkla akreplerin tespit edilmesi mümkündür. Görüldüğü gibi akrepler oldukça ilginç yapıları ve özellikleri olan türlerdir.

Akreplerden Korunma Yolları

Akrep Neyi Sevmez? akrepler ne yer? zehirli akrepler nasıl anlaşılır? elbette önemli konulardır. Ancak bu haşerenin son derece tehlikeli haşereler olduğunu bilerek ona göre davranmak gerekir. Akrepler ışığa aşırı duyarlı oldukları için, güneşin altında dışarıda gezmeyi tercih etmezler. Bu sayede gece gündüz, karanlık ile aydınlık arasındaki farkı anlayabilirler. Buda akreplerin gece avlandığını ve insanların gece karanlıkta bu zararlıya karşı çok daha dikkatli davranmak zorunda olduklarını gösterir.

Akrepten Korunmak için açık alanlarda zehirli akreplerin sokma riskine karşı akrep ilaçlama yatırmak gerekir. Evin etrafı, odunluk, kazan dairesi, otopark, çatı arası, havalandırma boşlukları, bahçe gibi bölgelerin olası akrep girişlerine karşı dikkatlice ilaçlanması şarttır. Akreplerin zararları insanlar açısından ölümcül sonuçlara sebep olabilir. Akrep ilaçlama şirketleri akrepleri yok etmek için en etkili ilaçları kullanarak akrep ilaçlaması yapmak zorundadır. Aksi takdirde ortamdaki akrepler insanlar için ölümcül risk olmaya devam eder.

Akrepler İle Mücadele Yolları

Astek ilaçlama firması profesyonel akrep ilaçlama yöntemleri ve en etkili ilaçları kullanarak evde akrep ilaçlama servisi verir. Akrepler ile mücadele donanımlı ekipler ve bilinçli yöntemler kullanılarak yapılmalıdır. İnsanların yaşadıkları akrep korkusu kadar akreplerin ölümcül tehlikeye sahip olduğu bilinerek hizmet vermek esastır. Zehirli böcekler hakkında bilgi sahibi olan her insan olası akrep sokmasının ne denli şiddetli sancı ve ölümcül risk oluşturduğunu bilmesi bir an önce akreplerden kurtulmayı zorunlu kılar.

Akrep İlaçlama Servisi seçerken bu konuda en iyi uygulamaları yapan ekiplerden akrep ilaçlama desteği almanız şarttır. Atasoy ilaçlama firması tüm zehirli haşerelerden kurtulmanız için ani öldürücü ilaçları kullanmaktadır. Ekonomik akrep ilaçlama fiyatları kapsamında yaşadığınız şikayetlere kalıcı çözümler üretiyoruz. Akrepler ve tüm çeşitleri insanlar için hem tehlikeli hemde korku sebebi olduğu için çok kısa zaman içinde akreplerin imhası şarttır. Rutubet Böcekleri hakkındaki yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.