Akrep Türleri

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Akrep Türleri insan sağlığına zararlı olan yapıları ile bilinir. Akrep ilaçlama örümceğimsiler sınıfında yer alan, akreplere karşı değişik şekilde uygulamalar ile yapılır. Akrep çeşitleri genelde nemli ve sıcak bölgelerde yaşayan, gövdeleri sert bir tabaka ile kaplı, kıvrık kuyruğunda zehirli bir iğneye sahip eklem bacaklı zehirli hayvanlardır. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre 1753 akrep türü bulunduğu tespit edilmiştir Bu nedenle akrep ilaçlama bilinçli olarak yapılmalıdır.

Akreplerin özellikleri ve boy yapıları türlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genelde 5 cm kadar büyüklüğü sahip olan akreplerin yavruları daha küçük ve şeffaf görünümlüdür. Akreplerin renkleri kahverengi, sarı, kırmızı, mavi ve siyah olarak  bilinir. Akrepler çeşitleri genelde etçil olarak ve farklı böceklerle beslenmektedir. İnsanları öldürebilecek kadar etkiye sahip zehirlerini, vücutlarının arka tarafında olan iğneyle tehlike anında düşmanlarına çok çevik bir hareketle saplar ve sokarlar.

Akreplerin Özellikleri

Akreplerin ayaklarında bulunan alıcılar, onun her türlü titreşimi, sesi ve hareketi çok çabuk algılamasını sağlar. Bahsettiğimiz alıcılar öylesine hassastır ki, bir akrep ona yakın olan herhangi bir canlının kumda yaptığı titreşimi saniyenin binde biri kadar bir sürede algılayabilir. Ayaklarından gelen sinyalleri işlemden geçiren 8 tane sinir hücresi, tıpkı bir konsey gibi birleşip her seferinde avının yönünü ortak bir kararla belirler. Akrepler etçil hayvanlardır ve böcek yiyerek açlıklarını giderirler.

Korunmak için ya da yiyecek bulma amacıyla, açık yerlerden insanların olduğu bina içerisine girebilirler. İç yerlerde ayakkabı, elbise ve yatak gibi sıkça kullanılan eşyaların arasında dururlar. Akrepler de üreme  kuyruklarını birbirine dolayarak çiftleşme yaşanır. Ardından dişi akrep erkek akrebi öldürmeye gayret eder. Yumurtlayarak çoğalan dişi akrep, yumurtadan dışarıya çıkan yavrularını bir süre sırtında taşır. Erişkin akrepler daha sonra farklı bölgelerde yalnız avlanmayı tercih ederler.

Türkiye’de Görülen Akrepler

Ülkemizde yaklaşık olarak 23 akrep türü mevcuttur. Tamamı zehirli olan bu akreplerin, Türkiye’de ki bölgesel dağılımı ise şöyledir; Güneydoğu Anadolu bölgesinin batısında bulunan sarı akrep son derece zehirli ve sokması durumunda tıbbi tedavi gerektiren ölümcül bir türdür. Kara akrepler, 8 cm kadar uzunlukta, kalın kuyruklu, siyah ya da kahverengi olurlar. Mardin akrebi genelde insanlara ve evlere yakın yerlerde yaşar. Bu akrepler, ortalama olarak 13 cm uzunluğundadır ve kuyruklarının 5 ile 6. Segmenti siyah renktedir.

Vücutları ise sarı renkli olup, bu türlerde de yüksek zehir bulunmaktadır. Kalın kıskaçlı akrepler, adlarından da anlaşılacağı üzere kalın bir kıskaca sahiptir. Bu akreplerin boyları 60 ile 80 mm arasındadır. Koyu kırmızı ve açık sarı renkleri bulunur, Kuru ormanlık alanlarda, yerleşim alanlarında ve açık alanlarda yaşarlar. Ülkemizde görülen en zehirli akrep sarı akrep olarak bilinir. İnsanı ya da hayvanı sokması durumunda, kısa sürede canlının ölümüne neden olabilmektedir. Ülkemizde Güney Doğu Anadolu bölgesinde sık görülmektedir.

Akrepler İle Mücadele Şekli

Akrep çeşitleri insanların dikkat etmesi gereken oldukça tehlikeli zararlılardır. Akreplerden kurtulmak için evde yada binada akrep ilaçlama servisi almak şarttır. Bireysel olarak akrep ile mücadele etmeye çalışmak son derce tehlikeli durumlara sebep olabilir. Akrep Türleri ile mücadele için kokulu ve kokusuz akrep ilaçlama şekilleri kullanılabilir. Akrepler zor ölen zararlılardan olup profesyonel akrep ilaçlama şirketlerinden ilaçlama desteği almak şarttır. Astek akrep ilaçlama firması daima en etkili çözümleri sunmaktadır.

Akrep türleri sıcak iklimlerde zehri daha fazla öldürücü olan türlerin görülmesi ile dikkat çeker. Ön ölümcül akrepler çöl ikliminde yaşayan akreplerdir. İstanbul akrepleri bu bakımdan çok daha az ölümcül taşır. Akreplerin yok edilmesi için bu zararlının en etkili ilaç ve yöntemle ilaçlanması şarttır. Akrep mücadelesi yaşam alanlarında insan sağlığının korunması için büyük önem taşır. Özellikle bebek ve çocuklar için evde akrep ciddi tehlike taşır bu nedenle akrep mücadelesi önemlidir. Ev Faresi hakkındaki yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.