Akrep Böceği

İstanbul Böcek İlaçlama Firması

Created with Sketch.

Akrep Böceği, zehirli haşerelerden olup ilaçlama ile tedbir alınmadığı zaman ölümcül sonuçlara yol açabilir. Böcek ilaçlama yapılan haşere türleri arasında Örümceğimsiler grubunun skorpiones takımından genellikle karlı olmayan iklim koşullarında yaşarlar. Vücutları sert ve kalın zırh benzeri sert bir tabaka ilk örtülü olan geceleri avlanan bir türdür. Akreplerin kuyruk yapısı kıvrık ve kalkık kuyruklu, kuyruğunda zehirli iğnesi bulunan akrep insanlar için ölümcül sayılan bir zararlıdır.

Akrep çeşitleri arasında zehirsiz akrep hemen hiç yoktur. Ancak çoğu akrepteki zehir sağlıklı insanlar üzerinde öldürücü bir etkiye yol açmaz. Zehirli akrep türleri insanların görebileceği en zararlı böcek türlerinin ilk sırasında yer alır. Akrep sokması sonucu hayatını kaybeden insanların sayısı azımsanacak kadar değildir. Bu yüzden Akrep Böceği görüldüğü yerde korku ve paniğe sebep olmakta çoğu insan akrep görülen evde bile durmaya çekinmektedir. Akrep çeşitleri, çölde yaşayan akreplerden yaşam alanlarına giren akreplere kadar değişir.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde akrebin 1753 kadar türü bulunmaktadır. Türkiye de ise 11 cinste toplanan 23 türü bulunmakta, doğu ve güneydoğu Anadolu’daki akrepler daha zehirli ve ölümcül sınıftadır. Akrebin boyu cinsine ve yaşadığı iklim koşullarına göre değişiklik gösterse de minimum 3 cm ile maksimum 23 cm arasında bir büyüklüğe sahiptir. Dünyanın en uzun akrebi 23 cm boyu ile Heterometrus swammerda akrebidir. Ortalama akreplerin yaşam süresi sekiz sene kadardır.

Fakat doğada yaşayanların yaşam süreleri daha kısa olabilmektedir. Akrepler genelde serin bölgelerde taş altı, duvar dipleri, ağaç kovukları, çürümüş otların altı gibi bölgelerde görülür. Akrep tehlike sezdiği zaman kuyruk bölgesindeki zehirli iğnesini öne doğru fırlatarak kurbanına ölümcül bir hamle yapar. Genelde evlere yağmur sonrası oluşan taşkınlar, lağım giderleri, kapı altları ve çatılardan sızarak insanlar için akrep sokması riskine yol açarlar. Geceleri daha faal olup avlanmak için dışarı çıkarlar.

Akrep Böceği Nerede Yaşar Ve Nasıl Çoğalır?

Akrep böceği doğada en dayanıklı haşere çeşitlerinden biridir. Karlı bölgeler hariç ormanlık alanlarda, çöllerde, taşlık alanlarda kolaylıkla yaşayabilirler. Genellikle tropikal ve tropik altı iklim koşullarının olduğu bölgelerde daha fazla görüldükleri bilinmektedir. Akrepler sıcaklığa duyarlı ve neme bağımlı oldukları için genellikle ılık ve ıslak bölgelerde yaşamayı daha fazla tercih ederler. Gündüzleri ağaç kabuklarının altında, duvar oyuklarında, taş aralarında ve yer altında kazdıkları dehlizlerde dinlenmeye çekilerek fazla ortalıkta görülmezler.

Geceleri akreplerin en aktif olduğu zamandır. Akrepler diğer böcekler gibi dik duvara tırmanmayı sağlayan boğumlu ayak yapıları ile yüksek binalara bile tırmanır ve zayıf noktalardan evlere girerek tehlike saçarlar. Akrep Böceği Nasıl Ürer? İlk bahar mevsimi geldiğinde erkek akrepler dişileri arayıp çiftleşme arayışına girerler. Erkeğin spermleri eşey açıklığında ve dışarı çıkmış durumda bir kese içerisinde bulunurlar.

Erkek Akrep bu kese içerisindeki spermleri kıskaçları ile alır ve dişiyi bulduğu zaman dişinin eşey açıklığına yapıştırır. Bunu başardıktan sonra hemen kaçarak uzaklaşır. Çünkü akreplerin çiftleşmesi erkek açısından son derece tehlikeli ve ölümle sonuçlanmasına sebep olabilir. Bazen dişilerin kendisini dölleyen erkek akrebi yemesi ile sonuçlanır. Bu nedenle akrep böceği yamyam özellikli bir tür olarak anılır. Akrebin çiftleşmeden sonraki doğum süresi 7 ile 12 ay arasında değişkenlik gösterir.

Bu sürenin sonunda her bir dişi 10 ile 60 civarında yavru akrep doğurur. Akrep yavruları ilk doğduklarında toplu beyaz cisimcikler gibi görünüme sahiplerdir. İnce kıskaçlı, kuyruklu sinek böceklerine benzerlikleri ile yavrular dikkat çeker. Annelerinin bacaklarından sırtına tırmanarak sıkıca tutunurlar. Anneleri bir süre yavru akrepleri sırtında taşır. Bu zaman sırasında annenin sırtından düşen yavrular tekrar anneye tırmanmayı başaramaz ise su kaybından ölümle sonuçlanan kayıplara maruz kalır.

Akrep Türleri Nasıl Beslenir?

Akrep türleri yırtıcı bir yapıları olmasına karşın avlanma konusunda beklendikleri kadar uzman değildirler. Havadan ve yerden gelen titreşimler ile algıladıkları besinlerini takip ederek avlama yerine, sinsice pusuya yatarlar. Bazen uzun süre bekleyerek avlarını bekler buldukları fırsatı değerlendirip avını sokar ve felç ederler. Başlıca besin kaynakları, kırk ayak, eklem bacaklı diğer böcekler, örümcek türü böcekler olup gece karanlığında bu avlarını yakalayarak afiyetle yerler.

Ayrıca büyük akrepler yavru yılanları, kertenkeleleri bile yiyebilme özelliğine sahip olmaları ile dikkat çekerler. Akrepler avlarını kıskaçları ile yakaladıktan sonra sokarak zehrini avına zerk eder hemen öldürür. Akrepler ne kadar zehir vereceklerini avına göre belirleyerek etkisiz hale getirir ve yerler. Akrepler metabolik hızı en düşük hayvanlardan biridir. Bu nedenle çok az besin ile hayatta kalabilirler. Bir akrep aylarca hatta iki yıl kadar hiç bir şey yemeden hayatta kalabilme özelliğine sahiptir.

Akrepler, sekiz bacakları bulunan bir eklem bacaklı türüdür. Örümceklerle, uyuz böcekleriyle, kenelerle ve diğer eklem bacaklılarla akrabadırlar. Akrebin anatomisi sefalotoraks denilen, aynı zamanda karın opistozoma olarak da adlandırılan iki kısımdan meydana gelir. Uzatılmış bir gövdesi ve ucunda akrebin iğnesi bulunan parçalı ve erektil bir kuyruğu bulunmaktadır. Akrebin sefalotoraksı koruyan, sert ve kemiksi bir kabuğu vardır.

Bu kabuk aynı zamanda bir çift orta gözü destekler. Akrepler, gececi yırtıcı hayvanlar olarak bilinir. Örümcekler, kırkayaklar,gibi bir çok çeşit böcekten ve hatta başka akreplerden bile beslenirler. Akreplerin büyük çoğunluğu sıcak ve kuru iklimi tercih ederler. Akrepleri diğer eklem bacaklılardan ayıran en belirgin özellikleri görünüşleridir.

Akreplerin İğne Ve Kuyruk Yapısı

Akrepler, uzun bir gövdeye ve ucunda keskin ve zehirli iğnelerinin bulunduğu segmentli kuyruklara sahiptir. Bu iğneler, hem saldırı hem de savunma için kullanılan dikenli uçlarında zehirli iğne barındıran organlardır. Akrep, tek bir batırışta zehirli bir yara açabilme gücüne sahip bir zehir bezine sahiptir. Akrepler bir çok defa sokabilir ama zehirlerini yenilemek için zamana ihtiyaçları olduğu için en güçlü öldürücü hamleyi ilk sokmada ortaya koyar.

Akrebin kavisli kuyruğunun uç kısmında kıvrımlı zehirli iğnesi bulunur. Akrepler bu kuyruktaki zehirli iğneyi böcekler ve örümcekler gibi kurbanlarını paralize etmek ve öldürmek için kullanmaktadır. Akrepler, kurbanlarını sokmak için büyük ön kıskaçlarıyla kurbanlarını sıkıca yakalayıp tutarlar.

Bu iğneden salgılanan zehir, akrebin kurbanlarını hareketsiz hale getirecek kadar güçlü bir özelliktedir. Bazı akrepler insanı soktuğu zaman ölümüne neden olabilecek derecede güçlü bir zehre sahip olmaları ile oldukça korkulan haşerelerdir. Yapılan çalışmalara göre, tek bir akrep cinsinde 40 ile 50 adet arasında toksin bulunduğu saptanmıştır. 1.500 bilinen akrep türü arasında sadece 50 akrep türü insan hayatı için tehlike oluşturur ve sokması ile insanların ölümün sebep olurlar.

Genellikle akrep ısırıkları, ısırılan kişinin akrep zehrine alerjisi olmadığı sürece, eşek arısı sokmasına benzer bir acı ve şişlik verir. Ancak bazı akreplerin öldürücü zehire sahip olmalarından dolayı akrepler, genelde korkulan hayvanlardır. Akrep sokmasının ölümcül sonuçları olması akreplerden korunmada önemli etkendir. Akrep Böceği İle Mücadele apartmanlar ve dairelerde güçlü böcek ilaçları kullanılarak yapılmalıdır. Pire Türleri hakkındaki yazımızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.